Pojďte se inspirovat, jak doma zbytečně neplýtvat energiemi a šetřit peníze. Ulevíte nejen rodinnému rozpočtu, ale také životnímu prostředí. I nepatrné změny totiž dokáží velké věci.
Často jde o maličkosti, kterými ale můžete ve výdajích vaší domácnosti ušetřit až tisíce korun ročně. Jde jen o to, zaměřit se na jednotlivé prostory v bytě či domě a zamyslet se nad tím, jak zde nakládáte s energiemi.

Stačí si třeba uvědomit, že prosté bílé zdi jsou nejúspornější, protože bílá barva odráží více než 80 procent světla, že vařením v „papiňáku“ můžete uspořit až polovinu energie nebo že dlouhým hleděním do otevřené ledničky zvyšujete spotřebu a námrazu. Jak jednoduché, že?

Jak šetřit v koupelně

Obecně platí, že nejvíc vody spotřebujeme v koupelně, a tím pádem tady také můžeme nejvíc ušetřit. Zkuste si osvojit tato základní pravidla:

Při čištění zubů zastavte vodu a naučte to i své děti.

jak usetrit v domacnostiVanu napouštějte jen občas, využívejte více sprchování, vyjde totiž o třetinu levněji než koupání ve vaně.

Pořiďte si kvalitní, úspornou vodovodní baterii a nezapomeňte ani na perlátory, které jsou v oblasti úspor velkými pomocníky. Stačí je pouze našroubovat na baterii umyvadla, dřezu nebo sprchy.

Velkým žroutem drahocenné vody je toaleta, protože na jedno spláchnutí spotřebuje až deset litrů vody. Mějte proto nádržku s dvojitým nastavením splachování, tím snížíte spotřebu více než o polovinu.

Kdo takovou toaletu nemá, může vyplnit volný prostor v rezervoáru gumovou houbou, která po nasátí bude zaplňovat objem nádrže, a přitom ji nebude nutit k dalšímu zbytečnému dopouštění a následnému mnohalitrovému splachování. Stejně tak lze do nádržky umístit PET lahev s vodou.

Pro milovníky sofistikovaných řešení je k dispozici Save-a-flush ‒ unikátní patentovaný sáček naplněný silikonovými krystaly, který vložíte do nádržky a ušetříte tak každým spláchnutím více než litr vody.

Pračku si pořiďte co nejúspornější, ideálně model v kategorii A++ a A+++. Perte na úsporný program a používejte prací prostředky, které perou i za nižších teplot. A jestli chcete uspořit co nejvíce, nepoužívejte předpírku a prádlo jednoduše namočte přes noc do vany nebo do vhodné nádoby.

Jste-li vlastníky sušičky, vězte, že je to energiemi plýtvající spotřebič. Na usušení jednoho kilogramu prádla totiž spotřebuje 0,5‒0,8 kWh. Zamyslete se nad tím, zda by v případě sušení prádla svoji práci nemohlo zadarmo odvést slunce a vítr.

Jak šetřit v kuchyni

Pamatujte, že mýt nádobí pod tekoucí vodou se nevyplatí. Raději se tedy spolehněte na myčku, opět v kategorii A++ a A+++. Zapínejte ji ale, až když je plná.

Nepodceňujte mikrovlnné trouby, ty totiž ušetří oproti vaření zhruba polovinu energie.

Teplotu chladničky nastavte na 7 °C, nižší teplota je zbytečná, navíc snížení teploty o 2 °C znamená zvýšení spotřeby elektřiny přibližně o 25 procent vinou nižší účinnosti tepelného čerpání.

Vařte v tlakových hrncích. Vařením v „papiňácích“ ušetříme až padesát procent energie. V papiňáku můžeme připravit většinu potravin: od brambor, rýže a zeleniny až po maso. Když nemáte „papiňák“, vždy používejte na hrnec pokličku, která brání úniku tepla.

Úspornější je sklokeramická elektrická plotna. Rychle se zahřeje a rychle zase vychladne, neohřívá tak zbytečně kovové těleso.

jak ušetřit v kuchyniPokud máte elektrickou varnou desku, snažte se využívat její schopnosti zbytkové energie k tomu, aby jídlo na rozehřáté plotně takzvaně „došlo“.

Pečte raději v elektrické troubě, dejte přednost modelu s ventilátorem, který zajišťuje rovnoměrné rozdělení teploty v troubě.

K předehřátí vody na vaření používejte rychlovarnou konvici, mějte ji však bez usazenin vodního kamene, i ten totiž zvyšuje její energetickou náročnost.

Jak šetřit v obýváku a v ložnici

jak ušetřit peníze v domácnostiV obytných místnostech stačí teplota 20‒21 °C. Při vyšších teplotách zbytečně rozmazlujeme své tělo, ale také mrháme teplem. Také nesmíme opomenout zmínit radiátorové fólie, které dokáží snížit tepelné ztráty až o 45 procent. Fólii jednoduše upevníte za topení a ona odrazí zpět do pokoje až 95 procent energie vyzařované za zadní plochy radiátoru.

Vždy dejte přednost LED zářivkám. Dokáží poskytnout potřebné osvětlení cílových ploch s nejmenším elektrickým příkonem.

Při odchodu z místnosti zhasínejte a naučte to také děti.

Topení nikdy nezakrývejte závěsy a nestavte k němu nábytek. Zamezíte tak zbytečným ztrátám tepla. V ložnici se vyhněte dlouhým závěsům, které zakrývají topení.

Větrejte krátce a intenzivně. Otevřete celé okno, a to při vypnutém topení, zhruba na 5 minut. V zimě nevětrejte ventilačkou, není to efektivní a spotřebujete více energie.

Nejen televize, ale i ostatní přístroje se po vypnutí zcela nevypnou, ale přecházejí do pohotovostního režimu, to znamená, že po jediném stisknutí jsou vám hned k dispozici. Je to pohodlné, ale spotřebovává se tím elektřina. Proto vypínejte elektroniku síťovým vypínačem, který zajistí její vypojení ze sítě.

Používejte vhodné textilie. Na podzim a v zimě pocitově zvýšíte teplotu v místnosti hřejivými textilními výrobky v tmavších barvách, ty totiž absorbují teplo. V létě zase volte lehčí a vzdušnější textilie ve světlejších barvách.

Jak šetřit v pracovně

Věřte, že notebook je mnohem úspornější než stolní počítač. Ušetřit lze ale i nastavením notebooku. Aktivujte si vypnutí monitoru už po pěti minutách nečinnosti, prodloužíte tím také životnost přístroje.

Po skončení práce počítač a veškeré jeho příslušenství včetně tiskáren vypínejte, a to zcela. Jak už bylo řečeno, i v režimu „stand-by“ technika spotřebovává energii.

Pomocníkem může být energomonitor

Pro ty, kdo mají rádi dokonalý přehled, jistě bude velkým „parťákem“ tzv. energomonitor, který pomáhá vyhledat zbytečně spotřebovanou elektřinu i s přesunem spotřeby do levnějšího pásma. Energomonitor pomocí senzorů a měřičů sleduje spotřebu elektřiny, plynu, vody a teploty a zpracovává naměřená data. Ta pak slouží k analýze a optimalizaci spotřeby energií.

Pro maximální úsporu energií se obraťte na odborníky

Stručný návod, jak ušetřit energie v domácnosti, jsme vám dali, ale může se stát, že si přece jen ve všech oblastech nebudete jistí. Proto vám doporučujeme obrátit se na odborníky, kteří vám pomohou snížit vaše výdaje za elektřinu, plyn a vodu.

Náš tip – šetrné kompostování

Kompostování má výhod hned několik. Tou první je, že díky němu získáte přirozené hnojivo pro své pokojové květiny i úrodu na balkóně, terase nebo zahradě. Tím tedy ušetříte, a dále vás nebude trápit zápach z vašeho odpadkového koše a budete mít zkrátka dobrý pocit. Kompostovat můžete na zahradě i na balkóně. Do kompostu můžete dávat například zbytky ovoce a zeleniny, zbytky vařených jídel rostlinného původu, skořápky od vajec a ořechů, čajové sáčky, kávovou sedlinu a další.

Sdílet článek