Světlo vždy výrazně ovlivňovalo životy lidí. Nejen proto, že slunečný den dokáže projasnit i náladu, ale především proto, že se světlem je pevně spjat i tzv. cirkadiánní rytmus. To jsou vlastně naše biologické hodiny, které řídí bdělost a ospalost, dobu aktivity a odpočinku. Koneckonců nemáme to tak nastavené jen my – třeba některé rostliny na noc zavírají své květy. Lidé zase přes noc čerpají novou energii se zavřenými víčky.
Problém je v tom, že už se dávno neřídíme jen podle denního světla. Vytvořili jsme umělé osvětlení, a světelný smog v našich životech neustále navyšujeme. Hladina osvětlení je dnes v kancelářích, obchodech, na ulicích měst i v domácnostech mnohem vyšší než před lety. To, co stačilo kdysi, už je jednoduše málo. A další problém? Osvětlení často nevybíráme ani tak podle toho, jak jednotlivá světla fungují a svítí a zda se hodí do zamýšlených místností, ale spíš podle toho, jak vypadají.

Prioritou je funkce světel

Jenže právě funkce je prioritou každého svítidla. Navíc do každé místnosti se hodí jiný typ osvětlení. Při vymýšlení tzv. světelného plánu (když si na něj netroufnete sami, můžete si nechat poradit u expertů) hraje roli každý detail – jedním z těch nejdůležitějších je přitom to, zda v daném prostoru trávíte hodně času.

Jednodušší je to s osvětlením míst, kde se nijak dlouze nezdržujete, jako jsou schodiště, šatna, chodba nebo třeba spíž. Do těch potřebujete jen nakrátko vstoupit a brzy zase odejít.

V domech je ideálním řešením např. světlovod, který přivádí do temné místnosti denní světlo. Funguje na jednoduchém principu – na střeše je umístěna křišťálová nebo plastová kopule, která chytá denní světlo ze všech stran a do domu ho posílá tubusem s odrazivým povrchem. Tubus je ukončený difuzérem, který světlo rozptýlí.

Světlovod šetří peníze

Světlovod přitom skvěle funguje i během zamračených dnů a dá se díky němu ušetřit za energie, protože v místnostech, které nejsou přímo u fasády, nemusíte svítit přes den. V nových domech si ho lidé nejčastěji pořizují do předsíně či šatny, ale pochvalují si ho třeba i v kuchyních, kde skvěle doplňuje menší okno. Kromě šetrnosti k peněžence je jeho další výhodou to, že do místnosti vnáší denní světlo, které je tím vůbec nejpřirozenějším světlem, jaké člověk zná.

Při osvětlování méně využívaných míst také pamatujte na to, že se vám v nich nevyplatí instalovat úsporné zdroje osvětlení. Ty by se podle expertů měly dávat jen tam, kde se svítí deset a více minut. Tedy tam, kde se vaří či pracuje, kde se někdo učí nebo si hrají děti apod.

Odborníci také odrazují od používání bodových světel, která byla svého času velmi populární. Zatímco na osvětlování jednotlivých předmětů, např. obrazů či soch, mohou být ideální, jinak příliš dobře neposlouží. Nehodí se do kuchyně, koupelny ani obývacího pokoje. Pokud je ale přesto chcete použít, je nutné je umístit do takové výšky, aby nebylo vidět do vlákna bodovek.

Jídelní stůl jako nejdůležitější místo

Nejdůležitějším místem v bytě nebo domě je jídelní stůl, u kterého se schází rodina při běžných i slavnostních příležitostech, často si u něj čteme knížku, občas také pracujeme. Ve většině rodin právě jídelní stůl tvoří středobod dění, proto by mělo jeho osvětlení splňovat co nejvíce funkcí. Expert na osvětlení domácností Hynek Medřický z pražské Artemide tvrdí, že světlo u jídelního stolu by mělo umět svítit např. přímo i nepřímo dolů nebo třeba odrazem od stropů.

Důvodů je více – když prostřete slavnostní večeři, chcete, aby se při ní blýskaly příbory a sklenice, k čemuž potřebujete přímé světlo dolů. Jinak vypadá slavnostní tabule až příliš obyčejně. A naopak když si u stolu chcete číst, potřebujete zase nepřímé světlo, abyste si nestínili při čtení. Nemusíte přitom mít nad stolem pověšeny čtyři různé lampy, protože dnes už existují lampy s přepínačem a dokonce pamětí na jednotlivé světelné režimy.

Nestínit si při práci a zabránit odleskům

Vyladit světlo v kuchyni je také důležité – přímé osvětlení vytváří stíny na pracovní ploše, takže si při krájení cibule jednoduše neuvidíte pod ruce. A navíc takové osvětlení způsobuje třeba odlesky nože. Lepší je proto použít osvětlení, které světlo rozptýlí.

Můžete ho umístit třeba „na půdu“, tedy horní část kuchyňských skřínek, nebo pod ně. Do kuchyní se také více hodí zářivka, jelikož vytváří měkké světlo bez ostrých stínů, které jsou pro oko rušivé. To obecně patří na místa, kde pracujete a potřebujete udržet pozornost.

Do koupelny si zase pořiďte takové osvětlení, které u zrcadla zajistí světlo ze stran, protože pak se nebudete potýkat při líčení nebo holení s nepříjemnými stíny, jako když svítí světlo shora. A jak je to s osvětlením u televize? Zatímco dříve se říkalo, že světlo patří za televizi, nyní odborníci doporučují umístit zdroj světla spíše před ni.

Vsaďte na stmívače, vyplatí se

V obývacím pokoji, stejně jako v ložnici, pak oceníte tzv. stmívače, díky nimž můžete regulovat jas i barvu žárovky.

Čím méně běžná žárovka svítí, tím je její barva žlutější, při minimálním světle dokonce připomíná plamen svíčky, který je příjemný pro relaxaci a lépe naladí tělo pro spánek.

Žlutost žárovky je také mnohem blíž světlu zapadajícího slunce, což podporuje naše cirkadiánní rytmy. Pokud vám to jako argument nestačí, možná zabere sázka na úspory – stmívač nejenže šetří energii, ale také výrazně prodlužuje životnost žárovek. Pokud vám to jako argument nestačí, možná zabere sázka na úspory – stmívač nejenže šetří energii, ale také výrazně prodlužuje životnost žárovek.

V současnosti jsou velmi populární tzv. LED diody, které ale mají také pár háčků. Na rozdíl od žárovky, v níž je jen jedno rozžhavené vlákno a to vrhá jeden stín, je v „ledkách“ mnoho čipů a každý z n ich přitom tvoří stíny. To je pro lidské oko nepříjemné, protože jsme samozřejmě zvyklí na jeden stín.

Navíc světlo žárovky je plnospektrální, stejně jako sluneční svit nebo záře ohně. LED diody naopak nepokrývají celé spektrum. Také když se stmívačem utlumuje světlo LED diody, zůstává bílá, nemění se ve žlutou – hodí se tak pro práci večer, ale ne už pro přípravu na spánek.

Až tedy budete vybírat osvětlení do domácnosti, nezaměřujte se jen na design, ale přemýšlejte o světlech jako o celku. Správně vybrané osvětlení totiž dokáže vytvořit ještě útulnější domov, a navíc vám pomůže zpříjemnit jak denní aktivity či start do nového dne, tak i večerní relaxaci a přechod k pohodovému spánku.

Sdílet článek