Na pořízení nového kotle vám stát přispěje až 127 500 korun. Další tisíce korun pak ročně ušetříte na výdajích za topení díky jeho úspornému provozu. K tomu můžete získat i bonus až 40 000 korun z programu Nová zelená úsporám.
V nově vyhlášené druhé vlně kotlíkových dotací rozdělí stát mezi majitele rodinných domů prostřednictvím krajů 3,4 miliardy korun, což by mělo stačit na výměnu až 35 000 starých kotlů. Z dotazů na krajské úřady vyplynulo, že většina jich vydá výzvu a začne přijímat žádosti na podzim tohoto roku.

Co je nového

Není už nutné realizovat tzv. mikroenergetická opatření, takže na pořízení nového kotle přispějete z vlastních zdrojů méně a ještě se vám uleví i administrativně.

Kotlíkovou dotaci můžete získat na automatický kombinovaný kotel na uhlí a biomasu, nový plynový kondenzační kotel, na tepelné čerpadlo a na kotel na biomasu s ruční či automatickou dodávkou paliva. Pokud byste uvažovali o pořízení nového kotle na uhlí, tak na ten už vám stát nepřispěje.

Bonus 7 500 korun

V oblastech s nejvíce znečištěným ovzduším, kde jsou opakovaně překračovány limity škodlivých látek (tzv. prioritní oblasti), získáte automaticky bonus ve výši 7 500 korun.

Bonus z programu Nová zelená úsporám

Pokud se rozhodnete, že kromě výměny kotle provedete i některé z dílčích opatření z programu Nová zelená úsporám, například vyměníte okna, dveře nebo zateplíte strop nad nevytápěnou půdou, získáte ke kotlíkové dotaci další bonus ve výši 20 000 korun, v případě instalace nového kombinovaného kotle dokonce až 40 000 korun z programu Nová zelená úsporám. Přitom o dotaci na kotel si můžete požádat už letos na krajském úřadu a o dotaci na zateplení až příští rok na SFŽP ČR. Po realizaci opatření vám bude vyplacena jak dotace na zateplení, tak bonus za výměnu kotle.

Do výdajů budete moci zahrnout jak náklady na pořízení zdroje a jeho instalaci, tak náklady na novou otopnou soustavu či její rekonstrukci včetně regulace a měření a úpravy spalinových cest.

Kde a kdy můžete o kotlíkovou dotaci požádat

Na krajském úřadě poté, co váš kraj vyhlásí výzvy pro občany. Z dotazů na krajské úřady vyplynulo, že většina jich vydá výzvu a začne přijímat žádosti na podzim tohoto roku.

V osmi krajích připravují možnost podat žádost elektronicky, resp. elektronicky s následným doložením v tištěné podobě.

Chcete-li se o kotlíkových dotacích dozvědět více, využijte informační e-mail: kotliky@sfzp.cz.

KOTLÍKOVÉ DOTACE V KOSTCE

Na co dostanete dotaci:
zdroj včetně nákladů na jeho instalaci
nová otopná soustava
rekonstrukce otopné soustavy včetně nezbytné regulace a měření, úpravy spalinových cest
projektová dokumentace

Druh kotle Výše podpory Tepelné čerpadlo 120 000 Kč (80 %) Kotel na biomasu
(samočinná dodávka paliva) 120 000 Kč (80 %) Kotel na biomasu
(ruční dodávka paliva) 100 000 Kč (80 %) Plynový kondenzační kotel 95 000 Kč (75 %) Kombinovaný kotel na uhlí a biomasu
(samočinná dodávka paliva) 75 000 Kč (75 %)

Bonusy

Prioritní oblasti: 7 500 Kč
Kombinace s programem Nová zelená úsporám: až 40 000 Kč

Podrobný přehled o výši podpory podle oblastí včetně všech bonusů najdete zde.

Sdílet článek