Stačí ocet, citron a jedlá soda Jak uklidit nejen před Vánoci levně a přitom efektivně? Obchody jsou plné čisticích preparátů, které bývají nejen drahé, ale i nešetrné k životnímu prostředí. Přitom postačí docela jednoduché prostředky přírodního charakteru, které míváte běžně doma. Zkuste letos úklid domácnosti jinak. Ušetříte, napomůžete ochraně životního prostředí a navíc nezatížíte domácnost dalšími chemikáliemi.

Základní úklid domácnosti: Švédská utěrka, voda a ocet

Velkou část úklidu zvládne kvalitní utěrka z mikrovlákna, voda a roztok z obyčejného octa. Mikrotenové utěrky, kterým se říká také švédské, dokážou odstranit nečistoty ze všech hladkých a lesklých povrchů a mají dlouhou životnost. Lze s nimi uklízet jak podlahy, tak nábytek, okenní skla i další povrchy. K dostání jsou i v podobě obdélníkového mopu na podlahu, který se namontuje či přichytí na držák s násadou.

Utěrka by měla mít složení 70 procent polyester (PES) a 30 procent polyamid (PAD). Utěrku používejte jen mírně navlhčenou, zcela mokrá ztrácí svoji účinnost. Pouhým setřením podlahy čistou vodou se odstraní až 75 procent mikroorganismů.

Vynechání chemie lze „dohnat“ vyšší teplotou roztoku a prodlouženým časem působení.

Jak na úklid koupelny a WC?

Čištění toalety a koupelny zvládnete pomocí neředěného kuchyňského octa (osmiprocentní roztok kyseliny octové) nebo roztoku kyseliny citronové. Octový roztok či roztok kyseliny citronové působí účinně i proti vodnímu kameni. Jak na to?

Smíchejte dvě lžíce práškové kyseliny citronové (dostupná například v drogerii) s jedním litrem teplé vody. V obou případech přidejte k roztoku několik kapek ekologického jaru, díky kterému bude čisticí prostředek lépe ulpívat na stěnách. Roztok nalijte do rozprašovače, nastříkejte na čištěnou plochu a nechte delší dobu působit, v případě záchodové mísy nejlépe přes noc, a poté setřete.

Osvědčené tipy na úklid kuchyně

Kuchyňskou linku a dřez otírejte houbičkou namočenou v octu, kuchyňské skříňky vytírejte octovou vodou. Octovým roztokem otírejte i keramické obklady. Odstraňuje dobře nejen mastnotu, ale také plísně. Zápach v lednici odstraní miska s octem. Šálky zbarvené dohněda od čaje nebo kávy vyčistíte citronem nebo kypřicím práškem rozmíchaným v horké vodě.Kávovar odvápníte roztokem kyseliny citronové: Rozpusťte dvě polévkové lžíce kyseliny citronové v litru vody, roztokem naplňte nádobu na vodu, nechte protéct polovinu vody a vypněte přístroj. Nejdříve po hodině přístroj zase zapněte, zbytek vody s kyselinou nechte dotéci. Nakonec důkladně propláchněte vodou.

Rádce pro finance

TIP

Pokud vám samotný ocet nevoní, vylepšete si jej. Pomerančové slupky napěchujte do zavařovací sklenice a zalijte octem. Nechte tři měsíce macerovat, občas obsah sklenice protřepte. Po třech měsících přelijte přes kávový filtr do lahve s rozprašovačem a používejte stejně jako octový roztok.

Na nábytek použijte ocet a olej

Nábytek z jakéhokoliv materiálu zbavíte prachu vlhkou utěrkou z mikrovlákna. Pokud je silně znečistěný, použijte na něj roztok z vody a kuchyňského octa v poměru 10 : 1. Skvrny odstraníte několika kapkami stolního oleje a špetkou soli nanesenými na měkkém hadříku.

Kuchyňský ocet je nejlevnější čisticí prostředek. Odstraňuje mastnotu, vodní kámen, plísně i zápach, hubí bakterie a kvasinky.

Na koberec vysypte zelí nebo prášek do pečiva

Koberce především luxujte nebo klepejte. Pokud je třeba mokré čištění, použijte nejprve octovou vodu nebo jemný mýdlový roztok (na silné znečištění). Na koberce lze použít také prášek do pečiva. Vysypte ho na koberec, nechte přes noc působit a ráno vysajte. Koberec můžete vyčistit i zelím. Zelí přeceďte a pak ho rovnoměrně rozprostřete na koberec. Až do sebe vstřebá nečistoty, zameťte ho. Mastné skvrny z koberce odstraníte jedlou sodou (rozsypte ji na koberec, nechte působit a vyluxujte). Pro oživení vybledlé barvy použijte zředěný ocet.

Aby se okna a zrcadla leskla

Namíchejte si vlastní čisticí prostředek na okna: Lahev s rozprašovačem naplňte ze tří čtvrtin vodou a doplňte octem. Při silném znečištění můžete přidat několik kapek ekologického prostředku na mytí nádobí. Okna lze vyčistit také prostředkem, který získáte smícháním jaru na nádobí a kukuřičného škrobu: Jednu čajovou lžičku jaru smíchejte s jednou čajovou lžičkou kukuřičného škrobu a vše rozmíchejte ve třech a půl litrech vody. K čištění lištových žaluzií lze použít kůrku čerstvého chleba. Zrcadlo přetřete vyřazenými silonovými punčocháči. Zbavíte ho tím otisků a dodáte mu vysoký lesk.

TIP Rádce na finance

Peníze ušetřené na drahých čisticích prostředcích můžete uložit třeba na účet stavebního spoření,  a spořit si tak na vlastní bydlení, na studium dětem nebo na penzi.

Uvidíte, že se vám na něm za rok nahromadí pěkná částka.

Sdílet článek