Jak hospodařit s penězi v manželství

Jak hospodařit s penězi v manželství

Peníze jsou v každém manželství či vztahu velmi důležité, a proto není od věci si po nějaké době říct, jak budeme s rodinným rozpočtem hospodařit. Je lepší cestou společný účet v bance nebo oddělené finance? Ideální odpověď na tuto otázku není. Záleží na každém páru, jeho preferencích i povaze obou partnerů. Kde ale nedělat základní chyby?

9. 5. 2017

V některých rodinách „vede kasu“ žena, protože má lepší administrativní a plánovací schopnosti, jinde zase muž, který vydělává víc. Univerzální řešení, jak spravovat rodinný rozpočet, ovšem neexistuje. Snad jediným a trvalým pravidlem, jak předcházet hádkám kvůli penězům, je otevřená komunikace.

O penězích mluvte

Partneři by proto měli být „v obraze“ a vědět o stálých i nepravidelných výdajích, které v domácnosti jsou. Rozhodně byste také měli být informováni o příjmu toho druhého a výdaje by měly být přímo úměrné příjmu každého z partnerů. V okamžiku, kdy jsou vaše platy zhruba vyrovnané, můžete se domluvit na obdobných výdajích za domácnost.

Pokud uvažujete o společnému účtu v bance, vězte, že jde o velmi důležitý krok do budoucna. Je totiž třeba si uvědomit, že skutečným majitelem bývá u společných účtů jen jedna osoba, na kterou je účet veden. Druhý se stává disponentem, který má bohužel méně práv.

Jen majitel účtu může účet zrušit, přidávat disponenty nebo s bankou sjednávat další bankovní produkty. Můžete se například dostat do situace, kdy si budete muset nějaké peníze půjčit. Pokud si budete chtít půjčit u banky, kde máte společný účet, může požádat jen majitel účtu. Bez ohledu na to byste měli o takovýchto krocích rozhodovat společně. Opět platí pravidlo upřímné, otevřené vzájemné komunikace.

Disponent může provádět platební transakce, má přístup k internetovému bankovnictví a může mít přístup ke službám na pobočkách bank.

A jaké jsou výhody a nevýhody společných financí ve vztahu?

Plusy společného účtu

Máte dokonalý přehled o příjmech a výdajích vaší domácnosti.

Platíte nižší poplatky za vedení dvou soukromých účtů, na kontě je uloženo víc peněz a může být vyšší také zhodnocení uložených peněz.

Víte, kdy odcházejí trvalé platby, a to zejména v případě, kdy váš protějšek není úplně spolehlivý.

Společné rozhodování o financích mnozí psychologové považují za sjednocující prvek vztahu.

Sdílené konto ocení zejména maminky na mateřské dovolené, které se už nemusejí dožadovat u svého manžela o každou korunu.

Minusy společného účtu

Na účet máte přístup oba, tudíž před sebou neutajíte žádnou platbu kartou nebo výběr z bankomatu. To může být problém v situacích, kdy chcete protějšku koupit něco, o čem by neměl dopředu vědět. Třeba nákup dárků pak musíte složitě maskovat.

Ať chceme nebo ne, jedno bankovní konto může znamenat méně osobní svobody, což může být pro někoho časem skličující. Proto je třeba na začátku společně důkladně prodiskutovat všechna pro a proti sdílení peněz.

Když se s protějškem nepohodnete, a nemusí jít hned o rozvod, majitel účtu může disponenta zbavit práv k účtu. Nemilou skutečnost se můžete dozvědět až v situaci, kdy budete chtít vybrat z bankomatu. Banky totiž nejsou povinné toto oznamovat. 

Náš tip

Pokud chcete předejít hádkám, oba si stanovte určitou částku, která bude každý měsíc jen pro vaše osobní potřeby, bez toho aniž byste museli vysvětlovat, za co jste peníze utratili. Hodnotu určete podle svého rodinného rozpočtu a aktuální finanční situace.

Vedle jednoho společného účtu je také vhodné mít ještě účet spořicí, který bude určen na spoření, investování a další nepravidelné výdaje. Na něj můžete měsíčně oba dva posílat předem domluvenou částku.

Každý za sebe

Další variantou financování domácnosti je oddělený účet, který přináší větší nezávislost oběma partnerům. To, co si vyděláte, jde zkrátka „za vámi“ a vy si s penězi můžete disponovat tak, jak uznáte za vhodné.

Nevýhodou může být to, že ztrácíte přehled o veškerých výdajích i příjmech vaší společné domácnosti.

Z psychologického hlediska oddělený učet může vést k většímu utrácení, kdy nad sebou nemáte „kontrolu“ manžela či manželky. Vaše nečekané výdaje zkrátka snáze utajíte.

Platíte více za vedení dvou běžných účtů.

Každopádně pokud se rozhodnete pro oddělené účty, i v tomto případě byste měli o rodinných financích mluvit. Tabu by nemělo být to, kolik kdo z vás vydělává a za co utrácí. Pokud o tom nebudete komunikovat, může to vést ke ztrátě vzájemné důvěry.

A co preferujete vy?

„S partnerem máme šest let společný účet a funguje to dobře. Účet spravuji já a musím říct, že se nám daří každý rok ušetřit na dovolenou a další nutné výdaje pro děti. Na začátku jsme si ale řekli, kolik bude moci každý z nás měsíčně utratit jen pro sebe. Dohodli jsme na 2 000 Kč, což nám dává určitý pocit nezávislosti. Jsme takové osobnosti, že bez toho bychom nemohli být. A ze zkušeností už bych účty nerozdělovala, peníze pak jen lítají.“ Lucie, 42 let


„Společný účet máme od svatby, což je osm let. Ze začátku to pro mě bylo dost náročné. Do té doby jsem byla nezávislá, poměrně slušně vydělávající mladá žena, takže občas jsem manželův ‚drobnohled‘ nesla velmi těžce. Obzvlášť, když jsem si chtěla koupit něco čistě pro sebe. To se ovšem s dětmi změnilo a musím říct, že dnes jsem ráda, že máme finance po kupě. Víc ušetříme a vše je transparentní, nemusíme se tak kvůli penězům hádat.“ Martina, 38 let


„Ke společnému účtu jsme se zatím nepropracovali, i když spolu žijeme už šest let a oba dva vyděláváme víceméně stejně. O penězích mluvíme otevřeně, když si chce jeden z nás něco většího koupit, tomu druhému to řekne. Děti zatím nemáme. Každopádně teď si nedovedu představit, že bychom měli jeden účet. Cítila bych se svázaně. Petra, 34 let


„Oddělené účty máme už dvacet let a vyhovuje nám to. Když je na tom jeden z nás hůř, podržíme se. Zdá se mi to bezpečnější, a také si připadám svobodnější.“ Erika, 45 let

Myslete na zadní vrátka a spořte

Finanční rezervu si tvoří stále více Čechů, a je jedno, jestli mají společný nebo oddělený účet. Proto i vy spořte. Ať už to bude na nové bydlení, studium dětí, spokojenou penzi nebo na vysněnou chatu. Můžete využít třeba produkt Moudré spoření s ročním zhodnocením úspor až 3,37 %.

Další články v rubrice

Sousedské vztahy vám mohou udělat ze života ráj i peklo

Sousedské vztahy vám mohou udělat ze života ráj i peklo

Sousedské spory jsou problém, který dočista přehlížíme, dokud se nás nedotýká. Jsou-li naše sousedské vztahy dobré, většinou ani nevíme, jaké máme štěstí. Ale jakmile se začneme handrkovat třeba o plot nebo komu patří stromy mezi pozemky, věříme, že nic horšího se nám nemohlo stát.

Převod družstevního bytu do vlastnictví a jak na to

Převod družstevního bytu do vlastnictví a jak na to

V případě, že si kupujete družstevní byt, zjistěte si od původního nájemce, nebo ještě lépe přímo na družstvu, jaké máte vyhlídky získat byt do osobního vlastnictví.

Jak financovat pořízení družstevního bytu

Jak financovat pořízení družstevního bytu

Možností získat úvěr na pořízení družstevního bytu je hned několik, a to jak při koupi staršího bytu, tak nově stavěného. Nejschůdnějším řešením je úvěr od stavební spořitelny.

Jak připravit byt na prodej? Klíčová je atmosféra a kvalitní fotografie

Jak připravit byt na prodej? Klíčová je atmosféra a kvalitní fotografie

Nedaří se vám prodat byt? I v případě nemovitosti platí, že nejdůležitější je první dojem. Pomocí několika jednoduchých zásahů můžete nejen urychlit prodej bytu, ale také výrazně navýšit cenu nemovitosti.

Top