Zdražování 2019: Čekají nás vyšší ceny za energie, potraviny i bydlení

Zdražování 2019: Čekají nás vyšší ceny za energie, potraviny i bydlení

Začátek roku je téměř zaklínadlem, resp. příležitostí pro změny a bohužel ne vždy jen pozitivní. Mezi tyto patří bohužel i zdražování. Nejinak tomu bude i v roce 2019. Dráž nás vyjdou energie, potraviny a nadále budou růst i ceny hypoték.

25. 1. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Češi se mohou radovat ze stále nízké nezaměstnanosti a rostoucích výdělků. HDP přepočtené na obyvatele by dle odhadů České národní banky mělo stoupnout o více než tři procenta a tím se dostat na 85 procent úrovně států eurozóny. Dobré zprávy jdou však zpravidla ruku v ruce s těmi méně radostnými. Tento rok tak Česko nemine růst cen elektřiny i plynu, stejně tak porostou i ceny potravin a bydlení. Podle ekonomů by však zdražování, doufejme, nemělo mít velký dopad na životní úroveň. Inflaci by měl překonat právě růst mezd.

Cena elektřiny a plynu stoupá aneb Všechno souvisí se vším

Koncem roku upozornil Energetický regulační úřad na růst regulované složky ceny elektřiny a plynu pro rok 2019. Cena elektřiny tak tuzemským odběratelům zdraží přibližně o osm až deset procent, cena plynu stoupne o pět až sedm procentních bodů.

Jak je to možné? Díky rostoucímu hospodářství stoupá poptávka po komoditách, roste tak i cena ropy, plynu a uhlí. A právě v tom je zakopaný pes, jelikož ceny elektřiny a plynu jsou navázané na uhlí. Elektřina se totiž vyrábí v paroplynových elektrárnách z plynu a také z uhlí. Při růstu ceny elektřiny z uhlí se atraktivnější stává její výroba z plynu. To však následně vede ke zvýšení poptávky po plynu, a s tím logicky roste i jeho cena. Ve výsledku zdražuje i plyn.

O kolik se zvýší výdaje vaší domácnosti, to záleží na více faktorech a konkrétních dodavatelích. Například u společnosti Innogy stoupnou měsíční výdaje zákazníkům, kteří na plynu pouze vaří, asi o 15 korun měsíčně. Těm, kdo vytápí rodinný domek, přibližně o 60 korun měsíčně. V případě cen elektřiny oznámily například ČEZ a E.On, že část zákazníků se musí připravit na osmiprocentní zdražení. Těmto lidem měsíční náklady stoupnou v řádu stokorun.

V loňském roce se lidé opět začali více zajímat o fixaci cen a změnu dodavatele energií. Konkrétně u elektřiny se počet změn oproti roku 2017 zvýšil o 60 procent, u plynu pak o 15 procent. V souvislosti se zdražováním lze očekávat, že tento trend bude pokračovat i v tomto roce. A není se čemu divit. Cenové rozdíly mezi nejdražšími a nejlevnějšími nabídkami přesahují i deset procent.

Tip: Zajímá vás, o kolik vám může dodavatel zvýšit cenu a co všechno to pro vás znamená? Přečtěte si článek Zálohy na energie: Kdy vám je dodavatel může zvednout a jak si je nastavit

Chleba levnější nebude

I při nákupu potravin si Češi připlatí. Stojí za tím prý především špatná úroda – zemědělci sklidili méně brambor, obilí, máku či cukrové řepy. Uklidnit by vás mohlo snad jen to, že růst cen potravin bude postupný, kulminovat by mohl podle analytiků v polovině roku. Zdražení se bude pohybovat okolo pěti procent. Kvůli vyšším vstupním nákladům zdraží i chléb tekutý, tedy pivo.

Češi zaplatí více i za povinné ručení či na poště

Podle České kanceláře pojistitelů v tomto roce stoupne také cena povinného ručení. Důvodem jsou zvyšující se náklady pojišťoven na likvidaci pojistných událostí.

Navýšení cen už koncem minulého roku se nevyhnuly ani České dráhy. Jízdné zdražilo v prosinci o 2,5 procenta. Stejně tak již od prosince zaplatí zákazníci více na České poště. Třeba za známku na obyčejný dopis do 50 gramů dají o tři koruny více, nyní 19 korun. Doporučené psaní zdražilo dokonce o šest korun, nyní stojí 44 korun.

Pozor sleva! Ceny sice rostou, ale s Modrou pyramidou můžete až do konce června čerpat zajímavé slevy. Třeba na na kuchyně Oresi až 55 % či na koupelny Ptáček až 30 %. Pro další podrobnosti stačí kontaktovat poradce Modré pyramidy

Dražší nemovitosti, hypotéky i nájmy

Podle analytiků sice poleví tempo růstu cen bytů, samozřejmě v závislosti na lokalitě, ale dá se předpokládat, že budou nemovitosti zdražovat, a to především kvůli nedostatečné nabídce. Za tou stojí špatná legislativa a nedostatečné kapacity ve stavebnictví. Například podle údajů společnosti Deloitte vzrostla průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci října meziročně o 11,8 procenta. Metr čtvereční tak vyjde na 104 100 korun.

Nadále porostou i úrokové sazby hypoték, které naopak poptávku po nemovitostech tlumí, stejně jako doporučení ČNB pro poskytování hypoték. O čtyři až pět procent ale podraží bydlení i těm, kdo žijí v nájmu.

Další články v rubrice

Koupě nemovitosti v dražbě: Na co si dát pozor?

Koupě nemovitosti v dražbě: Na co si dát pozor?

Láká vás dražba nemovitosti? Cena vypadá velmi sympaticky, ovšem na druhou stranu může tento alternativní způsob koupě skýtat řadu záludností. Nabízí se také otázka, zda vůbec lze takovou nemovitost koupit prostřednictvím hypotéky.

Proč mít pojištění odpovědnosti za škodu? Třeba kvůli těmto situacím

Proč mít pojištění odpovědnosti za škodu? Třeba kvůli těmto situacím

Sousedovo rozbité okno, lahev drahého vína v obchodě na tisíc kousků – situace, při kterých se člověk v roli rodiče cítí minimálně trapně. A co teprve když začnete počítat! Sílu okamžiku, resp. první šok, vzápětí přebije další vlna emocí spojená s finanční kompenzací. Pokud ale máte pojištění odpovědnosti, můžete si alespoň trochu oddechnout. Přečtěte si, kdy ještě se vám bude „pojistka na blbost“ hodit.

Jak ušetřit na zábavě

Jak ušetřit na zábavě

Zábava k životu patří, ale také něco stojí. Kino, divadlo, návštěva zoo či rodinný výlet, to všechno může z vašeho rozpočtu ukrojit pěknou částku. Nebo taky nemusí! Máme pro vás dobré tipy, jak zábavně trávit volný čas bez toho, aniž by vás to stálo majlant. Způsobů, jak ušetřit peníze na zábavných aktivitách, je hodně.

Devět tipů, jak levně zútulnit byt

Devět tipů, jak levně zútulnit byt

I v pronajatém bytě se dá vytvořit příjemná atmosféra. A nemusíte na to vynaložit velké finanční částky. Přinášíme vám devět tipů, jak levně a rychle zútulnit byt, který vám neříká pane.

Top