Z rodinného rozpočtu nejvíc ukrajují platby za potraviny a bydlení. Proto jsme se tentokrát zaměřili na to, jak jíst zdravě a levně. Často se dá totiž ušetřit za jídlo víc, než by se zdálo, a navíc není třeba se šidit.

Rodinný rozpočet plánujte dopředu

O tom, co budete následujících sedm dní jíst, přemýšlejte. Než vyrazíte do obchodu, udělejte si nákupní seznam, držte se ho a kupujte jen to, co opravdu potřebujete. Při nakupování přemýšlejte racionálně, zvažte vlastní malovýrobu, dbejte na pestrost a také na to, abyste potravinami následně neplýtvali.

luštěninyDopředu si naplánujte složení svého týdenního menu. Vedle masa myslete také na potraviny s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny, které zasytí na delší dobu. Nezapomínejte na luštěniny. Jsou levné a výživné.

Velkými nákupy za jídlo neušetříte

Dejte si pozor na velké nákupy jednou za týden či čtrnáct dní. To, co ušetříte nákupem v akci, můžete totiž prodělat při špatném skladování potravin. Navíc se často stane, že nestihnete všechno nakoupené jídlo spotřebovat a to pak končí v koši.

Do obchodu raději vyrážejte častěji, ale vždy mějte rozmyšlené, co budete kupovat. Spontánní nápady na úžasnou exotickou večeři se totiž mohou notně prodražit. Rozhodně se nevyplatí chodit nakupovat hladoví nebo s dětmi, pro které supermarket představuje obrovské množství lákadel. Pokud nákup nestíháte nebo nemáte kam odložit děti, je možné objednat si nákup on-line. Zkuste třeba Kolonial.cz, Rohlik.cz nebo iTesco.cz.

Chcete jíst zdravě? Kupujte lokální potraviny

V obchodě se soustřeďte na primární suroviny. Čím víc si toho zpracujete sami, tím víc ušetříte. Nakupujte také sezonní potraviny a všímejte si, odkud pocházejí. Platí, že lokální potraviny jsou levnější.

Příliš malé, příliš velké, příliš křivé nebo nevyhovující barva – to všechno jsou estetické požadavky, kvůli kterým obchodní řetězce odmítají ovoce a zeleninu. Bohužel tímto přístupem dochází ke zbytečnému plýtvání plodinami, protože zemědělci tuto „nedokonalou“ zeleninu supermarketům jen stěží udají.

farmářské trhyNaštěstí se některé obchody této politiky pomalu vzdávají a na pultech se tak objevují „křivé“ okurky či mrkev. Zapátrejte tedy v regálech svého oblíbeného supermarketu, zda takovou zeleninu prodává. Často bývá mnohem levnější.

Chcete-li čerstvé suroviny, vydejte se na farmářské trhy. Na trzích koupíte vajíčka, máslo, tvaroh, sýry, chlazenou drůbež, ovoce i zeleninu. Ceny se ale mohou stánek od stánku lišit.

Čtěte složení

Nemusíte se nutně vyhýbat značkám obchodních řetězců. Mnohdy sice vypadají jako to nejhorší, co můžete v obchodě najít, ale zkuste porovnat složení s nějakým značkovým výrobkem – budete překvapeni, že se nijak významně neliší. Velmi často jsou pro řetězce vyráběny značkovými výrobci.

Rodinná balení a jídlo v akci

Za každou cenu se nemusíte vzdávat rodinných balení a zboží v akci, ale přistupujte k tomu s rozmyslem. Zbytečně nepodléhejte obchodním trikům 1 + 1 zdarma, aniž byste si byli jistí, že jídlo skutečně spotřebujete.

Vařte ve velkém a využívejte mrazák

Abyste nemuseli stát u plotny každý večer, vařte větší porce. Přebytky uložte do mrazáku a nezapomeňte je popsat. Pokud chcete zmrazit maso, nakrájejte jej na menší kousky, abyste příště mohli rozmrazit jen tolik masa, kolik ho budete potřebovat. Maso raději než v supermarketu kupujte u řezníka, vyjde to levněji.

Nebojte se také zamrazovat ovoce a zeleninu – to, že musí být za všech okolností čerstvé, je mýtus. V létě si zkrátka udělejte zásoby, které v zimě s radostí využijete, než abyste je kupovali za mnohonásobnou cenu (a velmi často bez chuti).

Sdílet článek