„Pozitivní účinek zelených střech na kvalitu ovzduší se může zdát vzhledem k jejich běžným velikostem nepodstatný. Výzkumy však prokázaly opak. Zlepšení ovzduší není podmíněno úplným ozeleněním střech. Stačí vytvořit alespoň jejich síť, která pak dokáže nepříznivé vlivy okolí značně redukovat,“ vysvětluje Jana Šimečková.
Ekologicky i ekonomicky
Nejenže mají zelené střechy pozitivní vliv na svoje okolí, pomáhají také snižovat energetickou náročnost samotných budov. Zlepšují tepelnou izolaci stavby, čímž ve výsledku přispívají k nižším nákladům potřebným na vytápění stavby, případně na její klimatizování.
Zeleň na střeše prodlužuje životnost hydroizolační vrstvy, jelikož ji chrání před UV zářením a zároveň před extrémními rozdíly teplot. Další ekonomickou výhodou je snížení nákladů na odvod dešťových srážek. Ozeleněné střechy dokážou snížit odtok o 10 až 50 procent – přebytečná srážková voda pak odtéká postupně.
Aby se hezky zelenalo
Pokud uvažujete o ozelenění vaší střechy, svěřte se do rukou odborníků s dobrými referencemi. Ti vezmou za svou nejen realizaci zelené střechy, ale poradí i s péčí o ni. V případě extenzivní střechy spočívá péče zejména v odstranění náletových rostlin, které se mohou na zelené střeše uchytit. „Ačkoliv životní podmínky jsou pro vzcházení náletových rostlin značně nepříznivé – diametrálně horší než běžném terénu –, měly by se eventuální plevelné rostliny odstraňovat. I v podmínkách extra zvýšeného náletu se ale jedná jen o pár vstupů na střechu za rok,“ radí Filip Drastich ze společnosti Alfagreen.
V případě potřeby by se podle něj měla zelená střecha maximálně jednou za rok přihnojit dlouhodobě působícím hnojivem.