Voda je rok od roku dražší. Abyste neplatili horentní sumy, přinášíme několik tipů a praktických rad, jak lze poměrně snadno a rychle snížit spotřebu vody ve vaší domácnosti o desítky procent. Perlátory, úsporné sprchové hlavice, sprchový regulátor a systém dvojitého splachování jsou jednoduchá a poměrně nenákladná zařízení, díky kterým ušetříte za vodu tisíce korun.

Nejvíce ušetříte v koupelně

Největší „žrout“ vody je jednoznačně koupelna. Při sprchování spotřebujete až 20 litrů za minutu. Takže jen na něj spotřebujete ročně v průměru kolem 12 000 litrů, tj. 12 m3 vody na osobu, což v přepočtu na koruny činí minimálně 1 100 korun (počítáno na cenu vodného a stočného ve výši 90 Kč/m3). Pokud do sprchy namontujete sprchový regulátor průtoku, sníží se spotřeba na 8 litrů za minutu a dosáhnete tím až na 70 % úspory vody. Buďme ale realisté a počítejme, že úsporné sprchové hlavice a sprchové šetřiče vám ušetří 50 %, tedy 6 m3 na osobu.

Spotřebu vody při běžném mytí v umyvadle snížíte minimálně o 50 % díky perlátoru. Perlátor je zařízení, které namontujete na vodovodní baterii. Díky usměrnění proudu vody a jeho provzdušnění redukuje průtok tak, že při mytí nepoznáte žádný rozdíl. Zatímco běžnou baterií může protéct i 12−15 litrů za minutu, perlátor redukuje průtok vody obvykle na 6 litrů za minutu. Spočítáte-li si, kolikrát za rok si umyjete jen ruce, asi vás nepřekvapí, že jediným perlátorem může běžná rodina ročně ušetřit 10 000 litrů vody, tedy dalších 10 m3.

Hodně se dá snížit spotřeba vody i na WC

Jedno jediné spláchnutí na WC s klasickou nádržkou představuje 9 litrů, u větších nádržek to může být i více. Čtyřčlenná domácnost tak za den průměrně „spláchne“ 280 litrů vody. Není divu, že mezi prvními úspornými opatřeními byly systémy vyvíjené na snížení spotřeby vody na WC.

Tím prvním bylo zavedení 2 ovládacích tlačítek, při „malém“ splachování spotřebujete pouze 3 litry vody, při „velkém“ 6 litrů. Ve srovnání s klasickým devítilitrovým spláchnutím se přitom spotřeba vody snižuje o 1/3, resp. 2/3. K úspoře spotřeby vody na WC slouží také tlačítka s funkcí stop, která umožňují individuální dávkování splachování.

Dalším zařízením, se kterým lze při splachování ušetřit až 70 % nákladů na vodu, je úsporný produkt WC STOP, u kterého si můžete přidáním nebo odebráním válečků přizpůsobit množství splachované vody podle svých požadavků. WC STOP lze nainstalovat nejen do běžných nástěnných nádržek, ale i do splachovacích systémů s nádržkou pod omítkou.

Splachujte použitou vodou z umyvadla

Spotřebu vody na WC lze snížit také opakovaným použitím vody z umyvadla. Koncept W+W má dva odpady. Při používání umyvadla můžete zvolit odvádění odpadní vody do kanalizace (například při holení nebo čištění zubů), nebo recyklaci odpadní vody, tj. odtok do nádrže pro splachování. Přefiltrovaná a dezinfikovaná voda je shromažďována ve splachovací nádržce s objemem 4 litry a s přepadem do kanalizace. Pokud není splachovací nádržka naplněna vodou použitou z umyvadla, plovákový systém zajistí automatické doplnění běžným způsobem z vodovodu.

Úspora vody při mytí nádobí

I v kuchyni můžeme nechat zbytečně protéct stovky litrů vody. Při průměrném proudu vyteče do odpadu cca 20 litrů za minutu. Pokud si pustíte vodu naplno, může vytéct i 1 litr za pouhé 3 vteřiny. Když myjete nádobí pod tekoucí vodou, už jen při rychlém opláchnutí to může být 20 litrů. Pokud takto myjete nádobí několikrát denně, spotřeba vody se vyšplhá až na 70 litrů. Řešením je buď úspornější mytí nádobí v myčce, nebo namontování perlátoru na vodovodní baterii.

Spotřeba vody v domácnosti

V tabulce jsou uvedeny přibližné hodnoty spotřeby vody při použití úspornějších a klasických zařízení. Snadno si tak můžete vyzkoušet a porovnat, kolik vody spotřebujete a kolik byste mohli pořízením úsporných zařízení a domácích přístrojů ušetřit.

Činnost Spotřeba v litrech (přibližně) Činnost Spotřeba v litrech (přibližně) Spláchnutí toalety 3−12 Mytí nádobí ve dřezu 15−40 Koupel ve vaně 100−150 Mytí nádobí v myčce 10−30 Sprchování 30−80 Mytí nádobí pod tekoucí vodou 20−70 Praní v pračce 40−90 Mytí rukou 1,5−3 Mytí auta 200 Vaření 5−7

Ušetřete na zalévání, dešťová voda je zadarmo

Hezkých pár krychlových metrů vody ušetříte, budete-li na zalévání zahrádky používat dešťovou vodu. Možná, že si ani neuvědomujete, že za vodu, kterou použijete na zalévání zahrádky z vodovodu, platíte i stočné, i když tato voda do kanalizace nejde!

Sdílet článek