2. Střecha a okapy
Pozornost si žádá i střecha a okapy. Byť jen posunutá střešní taška může zapříčinit zatékání a vlhkost v celém domě. Kromě krytiny zkontrolujte i střešní latě. Pokud zjistíte, že je něco v nepořádku, zavolejte si na pomoc odborníky. Nezapomeňte na okapy – musejí být všechny dobře vyčištěné, aby mohly odvádět déšť i tající sníh. Pokud by voda nemohla volně odtékat, snadno zmrzne a stejně jako potrubí i okap může popraskat. Otevřený komín je dobré opatřit stříškou – opět kvůli vodě a jejímu možnému zmrznutí.
3. Nezapomeňte na sklep
Pozornost věnujte i sklepu. Snažte se objevit a hlavně utěsnit díry a skuliny, kterými by mohly vniknout hlodavci. Pro jistotu pak na podlahu rozmístěte pár pastiček. Pokud vedou do sklepa okna, opatřete je raději mřížemi. Přístupové dveře ze sklepa do obytného prostoru chalupy zamkněte.
4. Velkým nepřítelem může být i vlhkost
I před srážením vlhkosti se mějte na pozoru. Dochází k ní zpravidla při rychlém oteplení, kdy se vlhký venkovní vzduch kondenzuje v prochlazeném zdivu. „Pokud dochází k nahromadění větších závějí sněhu u vnější stěny, hrozí poškození omítky a zdiva. Tomu lze předejít přichycením nopové fólie na ohrožená místa. Nepustí sníh ke stěně a současně umožní její mírné odvětrání,“ vysvětluje Karel Murtinger, energetický poradce společnosti EkoWATT. Vevnitř se pak vyplatí odtáhnout nábytek od zdí – zamezíte tak tvorbě plesnivých skvrn.
Vlhkost může napáchat škody i na oblečení, ložním prádle či lůžkovinách. Pokud můžete, odvezte je chalupy pryč, jinak je uložte do vzduchotěsných pytlů. Skříně nechte otevřené dokořán.