Češi jsou národem chatařů a chalupářů. Každé vlastnictví nemovitosti s sebou však nese nejen to příjemné – souvisí s ním i čistě praktické záležitosti. Jednou z nich je například pojištění. Co je dobré vědět o pojištění chalupy?
Rekreační objekty umí pojistit většina pojišťoven v Česku. Základní varianty pojištění se rozsahem příliš neliší. Rozdíly přicházejí až s dražšími variantami a balíčky. Klíčové jsou pak pojistné výluky. Ty byste si měli vždy prostudovat, ještě než smlouvu podepíšete. Neznalost neomlouvá a nepříjemné rozčarování by mohlo přijít právě až s pojistnou událostí.

Nedávný průzkum* ukázal, že více než třetina obyvatel České republiky (36 %) vlastní nějakou rekreační nemovitost. Nejčastěji se přitom jedná o menší chatu se zahradou (42 %) nebo o víkendovou chalupu (36 %). Každý dvacátý obyvatel České republiky využívá pro víkendové rekreace také byt nebo apartmán, který se často nachází v lyžařských střediscích. V průměru za provoz chaty se zahradou zaplatí Češi 3700 korun měsíčně.

*Equa bank

Základ někdy nestačí

V základní nabídce zpravidla nedostanete pojištění veškerých rizik. Nebývají v něm zahrnuty například okolní stavby, kupříkladu garáž, kůlna na nářadí či jiné zahradní stavby. Příkladem může být skleník. Liší se i spoluúčast, kterou musí majitelé při pojistné události platit. Dále ne všechny pojišťovny umí v základu pojistit třeba vodovodní potrubí popraskané kvůli mrazu nebo poškození střechy tíhou sněhu. Tato rizika je nutné připojistit.

Klíčové je zabezpečení

Čím vzdálenější je vaše chalupa od okolní zástavby, resp. čím vyšší je pojistná částka, tím lepší zabezpečení dané nemovitosti musíte mít. Pokud by totiž došlo k vloupání a objekt byste neměli adekvátně zabezpečený dle smluvních podmínek, pojišťovna by mohla plnění krátit nebo by peníze vůbec nevyplatila.

Pozor na podpojištění

Podpojištění je vlastně stav, kdy je sjednaná pojistná částka nižší, než by měla být. Podstatná je reprodukční hodnota nemovitosti, tedy částka, za kterou je možné ji v případě poškození uvést do původního stavu. Pokud máte dům či byt podpojištěný, hrozí vám, že pojišťovna bude v případě nějaké škodní události krátit pojistné plnění.

Tip: MojePojištění majetku od Modré pyramidy neuplatňuje podpojištění, takže pojištění jednou sjednáte a dál už žijete bez starostí. Vaše nemovitost bude vždy pojištěná na aktuální pojistnou hodnotu.

Nepleťte si pojmy

Jestliže máte chalupu pojištěnou v rámci pojištění nemovitosti, nezapomínejte, že to není totožné s pojištěním domácnosti. Pokud tedy máte na chalupě trvale umístěné dražší spotřebiče nebo třeba sportovní náčiní, je pojištění domácnosti namístě.

Přečtěte si také

O chalupu se musíte starat

I když máte chalupu řádně pojištěnou, musíte se o ni dobře starat. Zvláště v případě poškození přírodními živly se bude pojišťovna ptát, zda jste nemovitost pravidelně udržovali. V případě, že do chalupy dlouhodobě zatékalo poškozenou střechou, kvůli čemuž pak shnily trámy, bude pojišťovna krátit plnění. Jako majitelé jste totiž zanedbali své povinnosti. Obdobná nepříjemná situace pak může nastat, pokud byste dlouhodobě neudržovali vzrostlý strom, který se potom při vichřici zřítí a poškodí dům.

Dokumenty a faktury k opravám či rekonstrukcím si proto raději schovávejte.

Při pojistné události

Pokud nepříjemná situace opravdu nastane, vše pečlivě zdokumentujte a vyfoťte. Pokud vaši chalupu „navštíví“ zloděj, zavolejte policii, jinak byste se mohli o plnění pojišťovny připravit.

Tip Rádce na finance

S pojištěním nemovitosti vám rádi poradí v Modré pyramidě. MojePojištění majetku má navíc řadu výhod. Kromě eliminace rizika podpojištění je pojistné plnění vždy v nových cenách, což znamená plnění v takové výši, která umožní koupit si věc stejnou, případně podobnou. Výhodně si můžete připojistit i pojištění odpovědnosti osob.

Sdílet článek