Jak postavit dům podle feng shui

Jak postavit dům podle feng shui

Pokud se chystáte pustit do stavby domu, máte skvělou příležitost využít všechen potenciál, který vám nový start nabízí. Rodinný dům podle zásad feng shui vám pomůže vytvořit harmonický domov a vnést do života úspěch a prosperitu.

11. 10. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

První, co byste měli z hlediska feng shui zvažovat, pokud chcete stavět, je podoba a poloha pozemku. Dokonalých podmínek nedosáhnete asi nikdy, ale i když nebude vše úplně podle pravidel feng shui, můžete podobu domu a pozemku upravit nebo vylepšit tak, aby vše fungovalo ve váš prospěch.

První dojem nepodceňujte

Při koupi pozemku se soustřeďte na svoje první dojmy, když na něj přijdete. Příjemné pocity klidu, bezpečí a pohody jsou skvělým znamením, naopak pocit stísněnosti, neklidu nebo nervozity by vás měl varovat. Dobře vnímejte i okolí – vyhýbejte se sousedství vysokého napětí nebo hřbitova, vnímejte okolní domy, přítomnost silnice, výhled, ruch, ale také podobu pozemku jako takového.

Právě pravidelný tvar pozemku, jeho orientace, terén a přímé okolí jsou naprosto zásadní. Je-li pozemek v rovině a nemá-li žádné zvláštnosti, pak nic moc řešit nemusíte. Pozor si dejte u svažitých pozemků nebo tam, kde vede přes pozemek potok či strouha. V těchto případech hrozí odtékání energie. I to se ale dá vyřešit opěrnou zídkou a výsadbou „hradby“ v podobě živého plotu nebo stromů v dolní části zahrady. U svažitého pozemku by dům měl stát tak, aby vchodem mířil ze svahu, a nikoli naopak.  

Přečtěte si také

Perfektní pozemek

Takový samozřejmě neexistuje, ale kdyby ano, pak by měl mít na severní straně, tedy za zády domu, horu nebo kopec jako oporu, před vchodem na jihu výhled do krajiny a na bočních stranách malé terénní vyvýšeniny. Ty ale můžete nahradit vysazením listnatých stromů se širokou korunou.

Dům na pozemku pak usaďte tak, abyste využili všech jeho výhod a měli dobrý výhled do zahrady nebo do krajiny z obývacího pokoje, případně z obytné terasy. Dům ovšem neumísťujte do středu pozemku, který by měl zůstat kvůli toku energie nezastavěný. 

Začít od nuly je výhodné

Když stavíte na zelené louce, kde vás neomezuje rozvržení místností podle vkusu předchozích majitelů, je dobré myslet na to, abyste v půdorysu domu měli všechny oblasti mřížky pa-kua (více najdete v tomto článku). Ideální tedy je, aby měl dům pravidelný půdorys čtverce nebo obdélníku. Nemusí vadit ani tvar L nebo U, jen si v takovém případě dejte pozor, abyste volné plochy v půdorysu využívali jako terasu nebo třeba atrium, zkrátka abyste na nich nějakým způsobem žili.  

Uvnitř domu pak zvažte rozložení místností podle mřížky pa-kua, ale také podle technických možností (příjezdová cesta, rozvody sítí atd.) a světových stran. Obecně platí, že obývací pokoj, dětský pokoj a jídelna by měly být ve slunné části domu, zatímco koupelna, ložnice a v případě nutnosti i kuchyně můžou okny směřovat i na sever.

Soustřeďte se i na to, abyste se vyhnuli přímým drahám toku energie, což znamená, že okno by nemělo být naproti dveřím do místnosti, protože energie by měla příliš přímou cestu ven. Stejné pravidlo platí i pro umístění koupelny a toalety (kudy odchází špína a špatná energie při mytí) přímo proti vchodovým dveřím. Na druhou stranu se při plánování interiéru vyhněte i blokádám, tedy nábytku, který by blokoval volný pohyb (a tedy i tok energie) po místnosti. 

Kuchyně jako místo, které je zdrojem energie a vitality rodiny, symbolizuje blahobyt a hojnost, a tak by měla mít dost prostoru. Rozhodně se nehodí vtěsnat ji do úzké chodby. Věnujte jí dostatek pozornosti a místo, které jí významově náleží. Pokud je to možné, zakomponujte do ní i jídelní kout, případně do domu zařaďte i samostatnou jídelnu. V obývacím pokoji, který by měl ideálně být ve středu domu, je dobré myslet na krb nebo krbová kamna, tedy pomyslný rodinný krb. Ložnice jako místo vašeho partnerského života by zase v ideálním případě měla být v pravém horním rohu půdorysu domu, kde je sektor vztahů.

Tip Rádce na finance

Jste klientem Modré pyramidy? Vyzkoušejte mobilní aplikaci MP Home! Všem klientům Modré pyramidy nabízí přehled o tom, co se s jejich produkty právě děje, a usnadní jim cestu k novému bydlení. Aplikaci najdete v AppStore a Google Play, ke stažení zdarma.

Okolí domu hraje pro vás

Ačkoli zahrada a přímé okolí domu jsou většinou to poslední, na co se při stavbě nového domu soustředíte, plán byste měli mít už předem. I když se do zahrady pustíte až se zpožděním. Zahrada by vám měla pomoci vyvážit nebo neutralizovat nevýhody pozemku (například svah, nepěkný výhled do sousedství atd.), ale také přitáhnout dobrou energii a zajistit harmonické okolí.

Proto už při stavbě, respektive při plánování domu počítejte s tím, že třeba před terasu či obývací pokoj vysadíte květinové záhony, po stranách listnaté stromy s bohatou korunou a podél přístupové cesty ke vchodu, která by neměla být úplně rovná, drobné okrasné keře nebo květiny. Můžete se ale také rozhodnout pro minimalistickou variantu – trávník, který je ideální zvlášť pro rovné pozemky.

Číst další článek

Další články v rubrice

Sníte o domácím wellness? Tohle se vyplatí vědět

Sníte o domácím wellness? Tohle se vyplatí vědět

Relax ve vlastní vířivce nebo třeba domácí saunování, které nejen uvolní mysl a tělo, ale také posílí imunitu v zimních měsících. To vše může nabídnout domácí wellness. Kdo by nechtěl využívat takového komfortu, že?

Jak najít a vybrat dobrou stavební firmu?

Jak najít a vybrat dobrou stavební firmu?

Vlastní dům je pro mnohé splněným snem. Pokud již máte pozemek a hotový projekt, zbývá najít dobrou stavební firmu. Tento bod však může být kupodivu tím nejtěžším… Jak najít hned napoprvé tu pravou, která vám postaví dům přesně podle vašich představ?

Nezapomeňte připravit chalupu na zimu. Jak na to?

Nezapomeňte připravit chalupu na zimu. Jak na to?

Sezona se pomalu ale jistě chýlí ke konci. Tak jako každý podzim i tentokrát byste měli vaši chalupu připravit na „zimní spánek“. Bez dostatečné péče hrozí, že místo vaší relaxace bude rychleji chátrat. Navíc silný mráz může bez náležitých opatření způsobit zbytečné a nákladné škody.

Spaní pod stropem: Co je dobré vědět, než se rozhodnete spát na vysoké noze?

Spaní pod stropem: Co je dobré vědět, než se rozhodnete spát na vysoké noze?

Pokud máte malý byt a bojujete s nedostatkem místa, nejspíše jste již přemýšleli o různých řešeních. Když se nemůžete či nechcete hned přestěhovat, možností může být spaní u stropu v různých podobách. Určitý prostor ušetříte, na druhou stranu má i tato varianta své nevýhody.

Top