Počet nových smluv stavebního spoření je na vzestupu, zájem o úvěry je na úrovni roku 2017

Počet nových smluv stavebního spoření je na vzestupu, zájem o úvěry je na úrovni roku 2017

Zájem o nové smlouvy o stavebním spoření stoupl meziročně dle údajů za první pololetí o tři procenta, celkem jich spořitelny uzavřely v pololetí 241 000. Poklesl naopak zájem o úvěry od stavebních spořitelen – v meziročním srovnání zhruba o třetinu. 

7. 8. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Podle Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) by měl obdobný vývoj pokračovat i po zbytek roku. „Na základě vývoje v první polovině roku předpokládáme, že se letos vrátí čísla úvěrů od stavebních spořitelen k běžnému stavu. Očekáváme, že celková hodnota úvěrů letos dosáhne zhruba úrovně z roku 2017, tedy 55 miliard korun,“ uvádí tajemník asociace Jiří Šedivý.

Loňský rok byl z hlediska úvěrů výjimečný. Stavební spořitelny poskytly úvěry v celkové hodnotě 67,4 miliardy korun, což představovalo meziroční nárůst o 22 %. Podle Šedivého čísla již od začátku roku naznačovala, že se v objemech nepodaří navázat na loňské mimořádné výsledky. Těm totiž pomohla mimo jiné snaha lidí předzásobit se úvěry před nástupem nových regulací České národní banky.

Víte, že…

Úvěry poskytují stavební spořitelny ze svých zdrojů, resp. z klientských vkladů. Banky si naopak na úvěry samy musí půjčovat.

Stavební spoření a nové smlouvy

Pozitivně však vypadá vývoj počtu nově uzavřených smluv, na kterém mají právě nová opatření ze strany ČNB také svůj podíl. „Předpokládáme, že v letošním roce prolomí počet nově uzavřených obchodů hranici půl milionu smluv. Rostoucí trend potvrzují čísla za první pololetí. Je vidět, že lidé si chtějí spořit a mít po ruce finanční prostředky, které by mohli využít na bydlení,“ konstatuje Šedivý.

Tip Rádce na finance

Ještě nemáte smlouvu o stavebním spoření? Obraťte se na specialisty Modré pyramidy. Rádi vám poradí, jak smlouvu nastavit, ať už si přejete výhodně spořit, nebo plánujete vlastní bydlení.

Další články v rubrice

Schváleno: MŽP přidá na kotlíkové dotace 1,5 miliardy korun

Schváleno: MŽP přidá na kotlíkové dotace 1,5 miliardy korun

O výměnu starých kotlů za ty ekologické je v Česku velký zájem. Celkový převis poptávky se v jednotlivých krajích nyní odhaduje na přibližně 1,5 mld. korun. Vláda proto schválila podporu občanům prostřednictvím krajských úřadů v rámci nového podprogramu Adaptační a mitigační opatření NZÚ.

Barometr obliby spoření: Stavebko si připsalo nový rekord

Barometr obliby spoření: Stavebko si připsalo nový rekord

Stavebnímu spoření důvěřuje čím dál více lidí. Potvrzují to výsledky nového Barometru obliby spoření. Podle tohoto pravidelného průzkumu výzkumné agentury IBRS považuje stavební spoření aktuálně za nejzajímavější možnost ukládání peněz 60 % dotázaných. Je to dokonce nejvíce v historii měření tohoto ukazatele. Na druhou příčku vyšplhaly ve druhém čtvrtletí drahé kovy (49 %), které s jednoprocentním odstupem následuje penzijní spoření.

Pracujete v důchodu? Každý rok si můžete požádat o jeho navýšení

Pracujete v důchodu? Každý rok si můžete požádat o jeho navýšení

Pokud i v penzi nadále pracujete, pak vězte, že si svůj důchod můžete „vylepšit“ prostřednictvím jeho přepočtu za každých 360 odpracovaných dnů. S automatickým navýšením ale nepočítejte, aby k němu došlo, musíte podat žádost na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Porodné 2019: Dosáhnete na něj?

Porodné 2019: Dosáhnete na něj?

Už dávno neplatí, že by na porodné měla nárok každá matka. Nárok se odvíjí – tak jako u jiných dávek – od výše příjmu. Pokud jste v očekávání, dosáhnete na něj dle letošních podmínek? V našem článku se dozvíte vše podstatné.

Top