Počet nových smluv stavebního spoření je na vzestupu, zájem o úvěry je na úrovni roku 2017

Počet nových smluv stavebního spoření je na vzestupu, zájem o úvěry je na úrovni roku 2017

Zájem o nové smlouvy o stavebním spoření stoupl meziročně dle údajů za první pololetí o tři procenta, celkem jich spořitelny uzavřely v pololetí 241 000. Poklesl naopak zájem o úvěry od stavebních spořitelen – v meziročním srovnání zhruba o třetinu. 

7. 8. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Podle Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) by měl obdobný vývoj pokračovat i po zbytek roku. „Na základě vývoje v první polovině roku předpokládáme, že se letos vrátí čísla úvěrů od stavebních spořitelen k běžnému stavu. Očekáváme, že celková hodnota úvěrů letos dosáhne zhruba úrovně z roku 2017, tedy 55 miliard korun,“ uvádí tajemník asociace Jiří Šedivý.

Loňský rok byl z hlediska úvěrů výjimečný. Stavební spořitelny poskytly úvěry v celkové hodnotě 67,4 miliardy korun, což představovalo meziroční nárůst o 22 %. Podle Šedivého čísla již od začátku roku naznačovala, že se v objemech nepodaří navázat na loňské mimořádné výsledky. Těm totiž pomohla mimo jiné snaha lidí předzásobit se úvěry před nástupem nových regulací České národní banky.

Víte, že…

Úvěry poskytují stavební spořitelny ze svých zdrojů, resp. z klientských vkladů. Banky si naopak na úvěry samy musí půjčovat.

Stavební spoření a nové smlouvy

Pozitivně však vypadá vývoj počtu nově uzavřených smluv, na kterém mají právě nová opatření ze strany ČNB také svůj podíl. „Předpokládáme, že v letošním roce prolomí počet nově uzavřených obchodů hranici půl milionu smluv. Rostoucí trend potvrzují čísla za první pololetí. Je vidět, že lidé si chtějí spořit a mít po ruce finanční prostředky, které by mohli využít na bydlení,“ konstatuje Šedivý.

Tip Rádce na finance

Ještě nemáte smlouvu o stavebním spoření? Obraťte se na specialisty Modré pyramidy. Rádi vám poradí, jak smlouvu nastavit, ať už si přejete výhodně spořit, nebo plánujete vlastní bydlení.

Další články v rubrice

Stavební spoření v Česku je v rámci Evropy třetí největší, smlouvu má třetina populace

Stavební spoření v Česku je v rámci Evropy třetí největší, smlouvu má třetina populace

V rámci Evropy se Česká republika umístila hned za Německem a Rakouskem, co se velikosti trhu stavebního spoření týče. České stavební spořitelny si ukrojily šest procent vkladů i úvěrů z celého evropského stavebního spoření. Němci mají přibližně 80 procent a Rakušané deset. S údaji seznámil veřejnost Jan Jeníček, prezident Evropského sdružení stavebních spořitelen, a to konkrétně na tiskové konferenci v rámci výročního zasedání této organizace. Za Českou republikou skončilo Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.

Sezona stavebního spoření je tu!

Sezona stavebního spoření je tu!

Právě podzim by se dal nazvat sezonou stavebního spoření. Pokud ještě nespoříte, nyní je ideální doba začít.

Pronájmy zdražují. Začněte spořit co nejdříve, ať můžete do vlastního

Pronájmy zdražují. Začněte spořit co nejdříve, ať můžete do vlastního

Chcete do vlastního? Začněte raději spořit co nejdříve. Tak by se dalo ve zkratce shrnout doporučení mladým budoucím zájemcům o vlastní bydlení. Současná situace totiž ukazuje, jak je důležité mít plán a finanční polštář. Bez něj je velká pravděpodobnost, že budete nuceni minimálně nějaký čas zakotvit v nájmu – tak jako čím dál větší část Čechů. Ovšem kvůli poptávce zdražují i pronájmy.

Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství: Víte, kdy můžete požádat?

Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství: Víte, kdy můžete požádat?

Pokud jste právě v očekávání a toto období vám komplikuje nelehká pracovní situace, vězte, že můžete požádat stát alespoň o malou útěchu – konkrétně v podobě vyrovnávacího příspěvku v mateřství a těhotenství.

Top