Kapesné učí děti finanční gramotnosti. Kde nechybovat

Kapesné učí děti finanční gramotnosti. Kde nechybovat

Špatné návyky v hospodaření s penězi získávají děti hlavně od svých rodičů. Proto je kapesné skvělým způsobem, jak je naučit základům finanční gramotnosti. Čím dříve začnete, tím lépe pro dítě i pro vás.

29. 3. 2017

Nesmíme totiž zapomínat na to, že malé děti jsou velmi chápavé a rychle se učí návykům. A to nejen těm dobrým, ale i špatným. Takže když pochopí, co jsou peníze, co se s nimi dá dělat a kde se berou, bude jim to jen ku prospěchu. Ne nadarmo mnoho rodičů považuje kapesné za potřebnou součást výchovy, která připravuje dítě na praktický život. Je tedy jen na vás, jakou cestu potomkům ukážete. Měla by ovšem být taková, aby se jejich pozdější samostatný život a chápání světa neodvíjely jen od výše bankovního konta.

Pravidelné kapesné pomáhá předcházet dluhům v dospělosti

Když nebude dítě kapesné dostávat vůbec, do dospělácké reality mu to mnoho nedá. „Pro dítě je dobré, že se naučí s penězi zacházet, pozná cenu různých věcí, naučí se plánovat, na co peníze použije, a dokáže si třeba později odepřít sladkosti a ušetřit si na něco většího. Pokud se hospodaření s penězi začne učit až v dospělém věku, může se snadno dostat do finančních problémů,“ varuje dětská psycholožka PhDr. Pavla Majerová.

Vysoké kapesné škodí

Nedávat dítěti kapesné tedy není cestou k tomu, jak naučit ratolest finanční gramotnosti. Ovšem najít k dětskému kapesnému ideální postoj není snadné. Chybovat se dá v mnoha oblastech. „Často se v praxi setkávám s tím, že rodiče dávají dětem neúměrně vysoké kapesné a děti to považují za standardní. Případně dětem dávají kapesné, ale pokud je dítě utratí, dají mu další peníze, čímž dítě může získat dojem, že peníze je možné dostat kdykoliv, a ztrácí potřebu s nimi hospodařit.“

Dobrý hospodář už odmala

A o to tady jde. Finanční gramotnost znamená především schopnost plánovat vlastní příjmy a výdaje, i když v případě dětí může jít o koruny či desetikoruny. I v útlém mládí se totiž může člověk naučit tvořit rezervy a plánovat do budoucna.

Nebojte se tedy děti zasvětit do reality všedního dne. Hrajte si s nimi na domácnost a její výdaje, na obchod či na banku. Vysvětlujte, buďte upřímní a nic nepřikrášlujte. Syn nebo dcera se musí naučit, že peníze netiskne bankomat, ale že za jejich vyděláním je spousta dřiny.

Skutečná výuka finanční gramotnosti začíná na základní škole

Pravidelné kapesné začíná většina dětí dostávat při nástupu do první třídy. Do té doby si spoří v prasátku, často se jedná o drobné, které dostane od prarodičů či rodinných přátel. Už dříve jsme psali o tom, kdy začít vyplácet kapesné. Jak to vidí dětská psycholožka PhDr. Pavla Majerová? „Myslím, že dobré je začít ve chvíli, kdy dítě nastupuje do školy a umí alespoň trochu počítat. Zpočátku stačí nižší částka, která se zvyšuje úměrně věku – ze začátku dávat kapesné v hotovosti třeba každý týden a postupně prodlužovat dobu na měsíc.“

Dětem by se také příliš nemělo mluvit do toho, za co uspořené peníze utrácejí. „Kapesné je něco, o čem by si mělo rozhodovat dítě, ale zároveň by měl mít rodič o výdajích dítěte přehled a měl by ho nenásilně vést k tomu, co je a co není vhodné,“ doplňuje dětská psycholožka.

Neodměňujte každodenní úkoly ani známky ve škole

Pokud je to možné, nikdy nepoužívejte dávání kapesného jako výchovný prostředek. Někteří rodiče mají také tendenci odměňovat děti za známky ve škole. Hodnocení typu za jedničku deset korun, za dvojku pět korun není dobrým modelem. Podobně to vidí i PhDr. Pavla Majerová. „Tento způsob odměňování nepovažuji za dobrou cestu. Většina dětí nastoupí do školy s tím, že se učit chce a baví je to. Tím, že je budeme odměňovat za známky, jejich pozornost přesunujeme ne k učení, ale jen ke známkám.

A pak se také setkávám s dětmi, které i na zajímavý úkol, který by je bavil, reagují větou: A bude za to jednička? Ne? Tak to nechci… Peníze jsou vnější motivace, která nikdy není tak silná jako ta vnitřní, tedy to, co sami chceme. Stejně tak odměňovat dítě finančně za domácí práce mi nepřipadá vhodné. Udělat něco pro ostatní členy rodiny by mělo být samozřejmostí.“

V patnácti už ne jenom zábava

S přechodem na střední školu je na děti kladena větší odpovědnost a tomu by mělo odpovídat i používání kapesného. Kapesné totiž nutně nemusí být jen pro zábavu potomka. „Naopak si myslím, že pokud je kapesné v adekvátní výši (např. průměrná částka za telefon a něco navíc pro potřebu dítěte), dítě brzy zjistí, že není možné provolat vyšší částku, než má, a pozná následky, což je myslím nejlepší způsob, jak ho naučit se v budoucnu vyhnout špatnému zacházení s penězi. Pokud dítě chce něco dražšího, můžeme se s ním domluvit, že zaplatíme polovinu a druhou si dítě našetří,“ zakončuje PhDr. Pavla Majerová.

Jak odměňovat?

U mladších dětí se doporučuje dávat kapesné každý týden.
U starších, zhruba od druhého stupně základní školy, pak v měsíčním intervalu, aby se dítě naučilo hospodařit s penězi v delším časovém úseku.
Středoškolák může dostávat vyšší obnos s tím, že si sám bude platit dopravu a jídlo, aby se naučil s penězi ještě lépe hospodařit.

Další články v rubrice

Mít vlastní bazén? Nadzemní, zapuštěný, nebo vnitřní?

Mít vlastní bazén? Nadzemní, zapuštěný, nebo vnitřní?

Obzvlášť v parném létě sní spousta z nás o tom, mít hned u domu možnost se v soukromí ochladit a zaplavat si. Jestliže zakoupení bazénu zvažujete, odpovězte si na několik otázek: Mám zvolit bazén venkovní, či vnitřní, nadzemní, či zapuštěný? Jaký vybrat tvar, materiál, hloubku a velikost? Nákupem bazénu navíc investice nekončí – musí se počítat i s provozními náklady. Jak na to?

K čemu slouží pojištění odpovědnosti a jak si vybrat to nejvhodnější

K čemu slouží pojištění odpovědnosti a jak si vybrat to nejvhodnější

Svůj majetek si pojišťujeme už jaksi automaticky. Co když ale svou neopatrností neúmyslně poškodíme majetek někoho jiného my sami? A k tomu, abychom někoho srazili třeba při jízdě na lyžích nebo na kole a způsobili mu zranění, stačí jen malá chvilka nepozornosti. Náhrada škody na majetku, ale hlavně odškodnění při újmě na zdraví se může vyšplhat i na statisíce korun. Záchranou v těchto situacích je kvalitní pojištění odpovědnosti.

Jak naučit dítě zodpovědnosti? Začněte včas

Jak naučit dítě zodpovědnosti? Začněte včas

Vzdělání je důležitý vklad do života, samo o sobě však nezaručuje, že z dítěte vyroste samostatně myslící bytost, která se o sebe dokáže postarat a bude mít svůj život pod kontrolou. Jak vštípit dětem již od malička důležité životní návyky, včetně tolik potřebné finanční gramotnosti? Psychologové se shodují na tom, že nejdůležitější je začít včas

Po vlastní ose, nebo mamahotel? Kdy se odstěhovat od rodičů?

Po vlastní ose, nebo mamahotel? Kdy se odstěhovat od rodičů?

Přijdete z práce, uklidíte si komínky vyžehleného prádla, ohřejete si jídlo připravené na sporáku a trochu si odpočinete před tím, než vyrazíte večer do baru s kamarády. Vítejte v mamahotelu, nejlevnějším a nejpohodlnějším hotelu na světě, který obývá každý třetí Čech mezi 25 a 34 lety.

Top