Jak spojit výchovu dítěte a naučit ho finanční gramotnost? Od určitého věku by totiž děti měly znát hodnotu peněz. Kdy ale začít dávat kapesné dětem a jakou výši zvolit? Kdy přemýšlet o platební kartě pro děti?

Děti a peníze

Naučit děti hospodařit s penězi není snadné. Je na každém rodiči, jak se tohoto úkolu zhostí. Přehnaně vysoké kapesné pro děti může přispět k tomu, že si dítě nebude peněz dostatečně vážit, a to se s ním může nést až do dospělého věku.

Když mu pravidelné příděly peněz, se kterými si dítě samo nakládá, zcela odepřete, je to také špatně. Přece jen hodnotu peněz člověk nepochopí jiným způsobem, než že s nimi musí sám hospodařit.

Jaké tedy dávat kapesné dětem? I zde platí základní pravidlo: všeho s mírou.

Platí totiž, že čím dříve se dítě bude ve světě financí orientovat, tím lépe. Uvědomí si, že nemůže mít vše, na co v obchodě ukáže, a že maminka s tatínkem musí penízky někde vydělat.

Kapesné je tedy dobrou výchovnou metodou, jak naučit dítě o penězích přemýšlet.

Na začátku stačí prasátko

V předškolním věku pořiďte dítěti spořicí prasátko, kam si může ukládat drobné, kterými jste jej vy, prarodiče nebo přátelé obdarovali. Pokud chcete už v tomto věku zahájit pravidelný přísun peněz, postačí 5 korun týdně.

Počítáním ke spoření

S opravdovým kapesným můžete začít od první třídy základní školy. Dítě by už mělo umět počítat a dokáže si tak uvědomit hodnotu jednotlivých mincí a bankovek. Vysvětlete mu, jak často mu budete kapesné dávat, ideální je doba sedmi dnů, měsíční interval je pro začínajícího školáka příliš dlouhý.

Je také dobré s potomkem promluvit o smyslu kapesného, rozhodně ale dítěti neříkejte, jak má s penězi nakládat. Spíše mu vysvětlete, jaká je podstata darovaných peněz. A pamatujte, že je potřeba dodržovat stanovená pravidla. Důslední buďte především vy a v momentě, kdy dítě utratí svůj podíl hned následující den, se nenechte přemlouvat k dalším penězům.

Hodnota kapesného je individuální a záleží na finanční situaci rodiny, ale v zásadě lze říct, že pro první stupeň základní školy postačí týdenní přísun od 10 do 50 korun. Jestliže chcete mít ve věcech pořádek, zvolte systematický přístup. S každou třídou navyšujte kapesné o 10 korun. V první třídě začněte s 10 korunami týdně, ve druhé 20 korun týdně, ve třetí 30 korun týdně atd.

Jinou taktiku už zvolte na druhém stupni základní školy. V tomto období už můžete nastartovat měsíční přísun kapesného. Přece jen by už dítě mělo umět plánovat a s penězi tak lépe vycházet. Hodnota kapesného by se v tomto věku měla pohybovat od 200 do 400 korun.

Hrou k výchově

Jestliže váš potomek touží po nových botách, tabletu či mobilu, ale nemá na to dostatek peněz, půjčte mu je. Trvejte ale na pravidelných splátkách, například z jeho kapesného. Jedině tak si dokáže uvědomit hodnotu peněz a také to, že je nutné plnit své závazky. Tato zkušenost se mu vrátí, až bude v dospěláckém světě financí fungovat naostro. Kdy začít: můžete už na druhém stupni základní školy.

Střední škola: nová virtuální realita peněz

Po tom, co dítě začne chodit na střední školu, je čas se s ním domluvit, jaké výdaje si bude z kapesného hradit samo. Může to být účet za mobil či příspěvek na obědy. Nejjednodušší bude, když si měsíční náklady spočítáte a určíte částku, kterou budete věnovat na kapesné. Hodnota kapesného by v tomto věku měla být zhruba 400 až 800 korun.

Vysoká škola: na půli cesty k soběstačnosti

S nástupem na vysokou školu lze předpokládat, že si dcera či syn část peněz také přivydělají. Ať už na letních brigádách či celoročně na brigádách během studia. U vysokoškoláků by se kapesné mělo pohybovat v rozmezí 500 až 1000 korun za měsíc.

3 zásady kapesného

1. Pokud dítě utratí své peníze hned první den a zbytek týdne zůstává bez peněz, rozhodně mu nedávejte další. Právě tím ho naučíte hospodaření.

2. Nedávejte dítěti peníze za vyvenčení psa nebo úklid dětského pokoje. Během dospívání a později v i dospělosti by se vám mohlo stát, že bez zaplacení nehne prstem.

3. Na základní škole kapesné slouží k nákupu bonbónů, drobných hraček či dárků, na které byste mu stejně dali. Je jen na vás, jak budete s věkem dítěte ke kapesnému přistupovat. Na druhém stupni základní školy a na střední škole si může samo platit spoustu výdajů – například obědy, dopravu nebo účty za mobilní telefon.

Tip Rádce na finance: Moudré stavební spoření od Modré pyramidy

Chcete dětem pomoci postavit se na vlastní nohy? Založte jim Moudré stavební spoření od Modré pyramidy. Naspořené prostředky je možné využít na pořízení bydlení, ale třeba také studium či cestování.

Sdílet článek