Život většinou neběží úplně podle plánu, někdy se to pěkně zamotá… Takové trable, jako je ztráta zaměstnání či rozvod, pak mají dopad na mnoho věcí. Jednou z nich je hypoteční úvěr. Ale nevěšte hlavu, řešení existují.
Přestože hypoteční úvěr patří mezi tzv. rozumné dluhy, mohou nastat životní situace, které mohou jinak celkem bezstarostné splácení nečekaně zkomplikovat. Jak se pak s úvěrem popasovat, když…

 

… jste přišli o práci

Nad otázkou možné ztráty zaměstnání přemýšlí asi každý zájemce o úvěr na bydlení. Stát se to může a příjemné to rozhodně není, když víte, že vám nezbydou peníze na splátku. V této situace je důležité včas kontaktovat banku. Vše je možné domluvit, a tak je také možná dohoda ohledně odkladu splácení úvěru. Bankovní domy zpravidla umí na několik měsíců odložit splátky jistiny. Splátce úroků se ale nejspíše nevyhnete.

Pro někoho může být řešením prodloužení splatnosti úvěru, díky kterému dojde ke snížení měsíční splátky. Tím se sice hypoteční úvěr prodraží, ale v situaci s osekaným rodinným rozpočtem na stránce příjmů to může situaci vyřešit.

Další možností, na kterou ovšem musíte pamatovat dříve, než situace nastane, je pojištění schopnosti splácet – pojišťovna pak bude nejvýše rok hypotéku platit za vás, ovšem až po dvou měsících na úřadu práce. Pokud je to tedy jen trochu možné, pamatujte i při splácení úvěru na budování rezerv. Situaci tak po všech stránkách překlenete mnohem snáz.

Jednou z možností, jak si výhodně budovat finanční rezervu, je stavební spoření. Pokud si ale nevíte rady, jak začít a jak správně hospodařit s penězi, obraťte se na finanční specialisty Modré pyramidy

… se rozvádíte

Vzali si hypotéku a žili šťastně až do smrti… Takto to bohužel často nedopadne a manželství někdy skončí dříve než splatnost hypotéky. Pokud se tedy manželé rozvádějí, probíhá vypořádání majetku a závazků. V praxi se manželé často dohodnou, že jeden z nich si nechá například byt, a tedy i hypoteční úvěr, a s druhým se vyrovná. Vše se zpravidla dohodne u soudu v podmínkách vzájemného vypořádání. Často pak ale dochází k mýlce, že tímto ten druhý už žádný závazek nemá. Ovšem tak jednoduché to není.

Banka musí spoludlužníka z úvěru vyvázat, a to udělá v případě, když druhý z manželů doloží, že má bonitu dostatečnou pro splácení úvěru. Pokud tomu tak není, banka druhého z manželů z úvěru nevyváže. Řešením je pak například přistoupení spoludlužníka, kupříkladu nového partnera. Další možností je prodej domu s tím, že rozvedený pár hypoteční úvěr předčasně doplatí a zbývající peníze si rozdělí.

… jeden ze spoludlužníků zemře

Pokud dojde k tak tragické události, a bohužel jeden z páru, který si pořídil bydlení na hypotéku, zemře, povinnost splácet dluh nekončí. Spoludlužníci či pozůstalí musí ve splátkách plynule pokračovat, a to i v případě, že ještě neskončilo dědické řízení. Banka přihlásí svou pohledávku do dědického řízení, výsledek následně určí toho, kdo má dluhy splácet. Většinou je to samozřejmě druhý z manželů, někdy to mohou být i dospělé děti.

Pokud pozůstalá rodina není schopna ve splácení hypotečního úvěru pokračovat, řešením je prodej nemovitosti a splacení. Malou záplatou na takovou nepřízeň osudu může být dobré pojištění schopnosti splácet pro případ smrti i trvalé invalidity. V případě úmrtí partnera je pojistným plněním zbývající dlužná částka hypotečního úvěru splacena.

Pokud bylo bydlení financováno meziúvěrem ze stavebního spoření, smrtí majitele meziúvěrového účtu tento zaniká. Důvodem je to, že k úvěrovému účtu je vázán vkladový účet, který zaniká ke dni úmrtí a není zde možný převod na dědice. Po skončení dědického řízení se oba účty zúčtují a dědic by měl úvěr doplatit. Řešení je ale vždy velmi individuální.

… přijde velká voda či vichřice

Při uzavření hypotečního úvěru je zpravidla nutné dostát podmínce vinkulace (výplata pojistného ve prospěch věřitele pojištěného) pojištění nemovitosti ve prospěch banky. Když pak nastane nějaká škoda, spojte se raději vždy s bankou či pojišťovnou, kde vám poradí ohledně dalšího postupu.

Pokud půjde o menší poškození od 100 000 do 200 000 korun, budete vše řešit přímo s pojišťovnou. U větších škod vstupuje do jednání i banka. Peníze z pojistného plnění pak přijdou na účet banky a ta je následně přeposílá na potřebné opravy.

Tip Rádce na finance

MojePojištění majetku od Modré pyramidy vám pomůže při nepříjemných událostech. V rámci produktu si můžete pojistit v jedné smlouvě nemovitost, domácnost a odpovědnost. Navíc si můžete sjednat i úrazové pojištění pro vás a vaši rodinu.

… něco „nezafungovalo“ nebo máte finanční potíže

Otázka spíše zní: „A kdo je někdy neměl?“ Řadu lidí nicméně škola/rodina na řešení těchto situací nepřipravila. Často se stydí nebo nejsou schopni reálně posoudit své možnosti. Jak pro velké, tak i pro malé potíže se splácením platí, že je zapotřebí včas komunikovat a pro ty velké zapojit do řešení situace někoho, kdo v těchto záležitostech umí chodit a ví, jak například řešit exekuci na účtu nebo jak si došlápnout na pozdě platící odběratele…

Modrá pyramida vás nenechá ve štychu – své klienty podporuje ve splácení

Sdílet článek