RÁDCI NA FINANCE

poradí i vám

Ing. Pavel Benčo

vedoucí týmu podpory prodeje Modré pyramidy
Šachy a rekordy: nejdelší i nejkratší partie a další zajímavosti

Šachy a rekordy: nejdelší i nejkratší partie a další zajímavosti

Šachy jsou hra, která lidstvo ve své moderní podobě provází už stovky let. Historie šachu je sáhodlouhá, a tak není divu, že za tu dobu vznikla celá řada rekordů. Některé z nich jsou přitom platné dosud. Chcete třeba vědět, která partie šachu byla nejdelší? A jaká šachová hra může být naopak nejkratší? Anebo který šachista byl nejúspěšnější? Jdeme na to.

Finanční poradenství je jako šachová partie

Téměř dvacet let se věnoval profesionálně šachům. Během té doby si vypracoval analytické myšlení, které teď uplatňuje v poradenství Modré pyramidy. Co to přesně znamená? Při práci je schopen vidět o několik tahů dál, a dokáže tak svým klientům vypracovat finanční plán, který vede ke splnění jejich snů.

Od mala šachistou
Pavel Benčo se začal věnovat šachům v první třídě. Hra s černými a bílými figurkami ho naprosto uchvátila. Brzy začal objíždět turnaje po celé České republice a poté i v zahraničí. Po ukončení základní školy vystudoval střední průmyslovou školu a pokračoval na Vysoké škole báňské – obor průmyslová keramika a žárovzdorné materiály. Hned po vysoké dostal nabídku jako profesionální trenér šachů. Šachové talenty trénoval Pavel Benčo celých pět let. Měl možnost se vzdělávat u nejlepších trenérů a s nejúspěšnějšími hráči se podíval do mnoha zemí po celém světě. Největší dojem na něj udělaly Brazílie, Sibiř a Dubaj.

Od černobílé k „Modré“
Také další „pětiletka“ v životě Pavla Benča byla ve znamení šachů. Stal se ředitelem šachové školy ve Frýdku-Místku. Po nějaké době cítil, že potřebuje změnu, chtěl se vzdělávat a posouvat kupředu i v jiných oblastech. Když přišla nabídka od dávného šachového přítele Aleše Kocura na pozici poradce, dlouho neváhal. Svět financí nebyl pro Pavla Benča neznámý. Zajímal se o něj několik let, a navíc sám využíval mnoho produktů Modré pyramidy. „Modrá“ byla tedy jasná volba.

V roce 2015 nastoupil Pavel Benčo v Modré pyramidě na pozici poradce, hned v prosinci roku 2015 se stal rodinným bankéřem a v únoru roku 2016 získal ocenění jako nejlepší nováček. Od března 2016 působí v Modré pyramidě jako obchodní manažer. Nejvíce ho baví vedení lidí. „Snažím se jim pomáhat, trénovat je, aby se zlepšovali v daných oblastech finančního poradenství, ale aby přitom zůstali sami sebou,“ dodává.

Finanční poradenství jako šachová partie
Jasný a přesný způsob uvažování aplikoval Pavel Benčo i do principu finančního poradenství. „Systém finančního poradenství vnímám jako šachovou partii,“ říká. Hra učí předvídat nejlepší tahy i za soupeře. V každé části partie je dobré si zvolit plán pokračování, vytyčit si konkrétní cíl a kroky, které k němu povedou. Na konci finanční „partie“ je ovšem vždy spokojenost klienta. Skutečnou šachovnici však Pavel Benčo neopustil ani v „Modré“. Ve Frýdku-Místku rozjel projekt Šachy ve školách, jehož cílem není trénovat výkonnostní šachisty, ale pomocí hry rozvíjet intelekt dětí.

Relax na horách
Pavel Benčo prožil celý dosavadní život ve Frýdku-Místku, kde si před deseti lety koupil byt. Oceňuje především klid a hory na dosah ruky. V posledních letech propadl Beskydám natolik, že si téměř každý týden vyšlápne na Lysou horu či na jiný vrchol. Pavel ve volném čase jezdí také na kole, občas si zahraje beach volejbal. A jaký byl poslední nejdůležitější tah Pavla Benča? Oženil se s přítelkyní Terezkou a v budoucnu manželé plánují přestěhování do většího bytu.

DOTAZNÍK

Dostával jste kapesné?

Pravidelné kapesné jsem v dětství nedostával, občas na narozeniny, svátek nebo za nějakou domácí práci. Od malička jsem si ale pořád na něco spořil, vlastně mi to vydrželo až dodnes.


Pamatujete si na první práci?

V 15 letech jsem pracoval o víkendech v cukrárně, dostával jsem 17 Kč za hodinu. Brigádu mi shodou okolností zařídil Aleš Kocur, který působí dnes v naší oblasti jako ředitel.
Jak jste utratil první vlastní peníze? Koupil jsem si značkové rifle a squashovou raketu a připadal si jako král.

Nenašli jste odpověď na svou otázku? Zeptejte se našich finančních poradců.

 

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Další články v rubrice

Top