RÁDCI NA FINANCE

poradí i vám

Jaroslav Kothánek

finanční poradce Modré pyramidy
Projděte si pojistné smlouvy a začněte rok 2018 s čistým stolem

Projděte si pojistné smlouvy a začněte rok 2018 s čistým stolem

Začátek roku je spojen s bilancováním a plánováním budoucnosti. Většinou si dáváme předsevzetí týkající se zdraví, jídelníčku a fyzické kondice. Při velkém novoročním „úklidu“ ale nezapomeňte ani na finance. Dejte si do pořádku všechny pojistné smlouvy a vstupte do nového roku s čistým stolem.

Některé klienty provázím již dvacet let

Když se vám podaří rozpoznat, v čem je vaše síla, měli byste za tím jít. Pod toto tvrzení by se mohl podepsat i Jaroslav Kothánek, který již téměř dvacet let radí klientům Modré pyramidy. Protože přistupuje ke svým „svěřencům“ s upřímností a otevřeně mluví i o nepopulárních finančních záležitostech, obracejí se na něj další generace klientů.

Od silnoproudu ke stavebku
Jaroslav Kothánek se původně věnoval zcela jinému oboru. Stále silněji však pociťoval, že jeho silnou stránkou je komunikace s lidmi, která mu v předchozích zaměstnáních chyběla. Inzerát v novinách přivedl Jaroslava Kothánka k psychotestům, které potvrdily, že práce s lidmi je jeho silnou stránkou. Nastoupil v České pojišťovně, která byla jedním z původních akcionářů Modré pyramidy, a postupně se seznámil i s náplní práce „Modré“. Ta ho zaujala především svou dynamičností a propracovanou nabídkou. Jaroslav Kothánek se tak časem propracoval z pozice pojišťovacího zprostředkovatele až ke stavebnímu spoření, o které byl čím dál větší zájem.

Poradenství napříč generacemi
Ambicí Jaroslava Kothánka však nebyl jen „prodej“ jednotlivých produktů. Pochopil, že jeho klienti potřebují mnohem víc. Začal se tedy věnovat komplexnímu poradenství, které zahrnuje vypracování dlouhodobého finančního plánu pro celou klientovu rodinu. Klíčem k úspěchu přitom byla upřímnost a otevřenost, se kterou se nezdráhal sdělovat i nepříjemná fakta. S některými klienty se mu díky tomu podařilo navázat pevné vztahy přesahující do dalších generací. „Mám pár klientů, kteří jsou se mnou a s Modrou pyramidou celých dvacet let. Jako příklad můžu uvést rodinu s dcerkou, které bylo v začátcích mého poradenství pět let. Dnes je z ní máma, která sama využívá moje služby při plánování finanční budoucnosti své rodiny,“ pochvaluje si Jaroslav Kothánek. „Vyplatilo se mi nepodceňovat názor teenagerů v rodině. Když vidí, že mě zajímá jejich názor, sami se na mě pak v budoucnu obracejí s prosbou o radu,“ dodává.

I pro finance platí, že děti vnímají činy, ne slova
S dětmi má Jaroslav Kothánek bohaté zkušenosti. Sám je totiž otcem tří dcer ve věku šest, deset a čtrnáct let. „Je zajímavé sledovat, jak každá z dcer nakládá s penězi jinak. Nejstarší dcera dostala v jedenácti letech kartu s limitem, se kterým se učí zacházet. Dostává tolik, aby se musela rozhodovat, co si může dopřát. Buď si může za kapesné koupit sladkosti, nebo jít do bazénu. Zatím naštěstí vítězí plavání,“ směje se Jaroslav Kothánek. Výhodou účtu je možnost sledovat prostřednictvím internetového bankovnictví, jak dítě s kapesným nakládá. A co je při finančním vzdělávání dětí nejdůležitější? Podle Jaroslava Kothánka jednoznačně osobní příklad. „Děti mnohem více vnímají to, co děláte, než to, co říkáte,“ vysvětluje.

TIP pro rodiče: Nedávno se mi dostala do ruky knížka Vladimíra Pikory a Markéty Šichtářové nazvaná Zlatý poklad, která dětem předává vtipným a hravým způsobem informace ze světa financí a ekonomie. Knihu mohu jen doporučit.

DOTAZNÍK

Kdy dát dětem první kapesné?
Já bych s tím začal kolem desátého až dvanáctého roku. Samozřejmě záleží na povaze dítěte a finanční situaci rodiny. Dvě stě korun měsíčně podle mne stačí. Dítě by se mělo naučit finanční zodpovědnosti. Když například vyčerpá předčasně mobilní kredit, musí si to buď doplatit ze svého, nebo je bez volání.

Dostával jste kapesné?
Dostával jsem vždy nějaké drobné za odnesení těžkého nákupu, na střední škole jsem s kamarády sbíral starý papír a železo a vozil ho do sběru. Také jsem sbíral na chalupě spadaná jablka a vozil je do moštárny nebo sbíral brambory. Chodil jsem mýt nádobí do restaurace a brigádně jsem strávil pár týdnů v cukrovaru Modřany. Byla to fyzicky dost náročná práce. Za tuto zkušenost jsme dodnes vděčný.

Jak jste utratil první vlastní peníze?
První výplatu, spíše několik výplat, jsem použil na koupi vlastní televize na chalupu.

Nenašli jste odpověď na svou otázku? Zeptejte se našich finančních poradců.

 

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Další články v rubrice

Top