Rekonstrukce WC

Rekonstrukce WC

Ve znamení minimalismu

13. 10. 2017

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Toaleta rozhodně nemusí být nudnou místností, může nás bavit, a i tady se můžeme cítit příjemně. Do rekonstrukce vlastního záchodu se tentokrát pustil interiérový designér Petr Šlejmar. Pod jeho vedením místnost vyrostla do krásy.

„Do roka a do dne. To jsem si říkal v roce 2014 při realizaci víkendové proměny naší toalety se štětcem a plechovkou zelené barvy v ruce. Tehdejší obklady s imitací mramoru už mě zkrátka rozčilovaly, a tak jsem se vrhnul do radikálního, dočasného řešení. Jenže ‚zelená‘ toaleta nám vydržela jen dva roky. Letos už jsem se na nic vymlouvat nemohl, na rekonstrukci muselo dojít,“ popisuje Petr Šlejmar důvody, proč se v tomto roce rozhodl pro proměnu WC.

Jenže nebylo to jen dodržení chlapského slova, k rekonstrukci Petra vedly i praktické důvody. „Hlavním problémem je to, že toaleta z konce 90. let měla doslouženo, proto vlastně před dvěma lety získala dočasný nátěr výraznou zelenou barvou. A to na stěnách i keramických obkladech. Bylo to sice vtipné, ale vlastně to jen maskovalo zastaralý technický stav WC. Navíc před dvaceti lety nechali předchozí majitelé zazdít okno, což se ukázalo jako nevhodné řešení. Nebylo možné větrat, tím pádem byla místnost vlhká a temná. Problémem byla i údržba a úklid,“ vysvětluje Petr.

V hlavní roli rekonstrukce toalety cementová stěrka

Moderní materiál, který se před pár lety zabydlel v českých interiérech a dodnes si získává stále větší oblibu, to je cementová stěrka. Pro ni se rozhodl i Petr.

„Chtěl jsem vytvořit dokonale funkční a prakticky řešenou toaletu. Takovou, která se bude uklízet jedna báseň. To se podařilo i díky cementové stěrce. Už nikdy nebude třeba v místnosti malovat, protože stěrka zkrátka nestárne,“ říká interiérový designér.

Povrch betonové stěrky není úplně hladký, objevují se na něm drobné nepřesnosti a nepravidelnosti, přesto ale údržba s ohledem na vysokou odolnost bývá bez problémů. Z barev Petr zvolil šedý odstín, který je nejžádanější. Koneckonců neutrální šedá je skvělý základ pro další barvy, dekory a materiály. A další doplňková barva, purpurová, hezky kontrastuje se šedou. Žlutá barva na stropě zase vnáší do místnosti veselý a hřejivý náboj a energii.

„Při použití cementové stěrky v celé místnosti hrozí, že bude vyvolávat dojem protiatomového bunkru. To je dobré něčím zjemnit. Textilem nebo dekorem. Já jsem se rozhodl pro barevný nátěr stropu,“ ukazuje Petr.

Vsaďte na kontrastní řešení

Prostor pod oknem nově vyplňuje podomítkový modul závěsného WC. Díky obnovení okna sem zase proudí světlo. Různorodé materiály se vzájemně podpoří, jako třeba strukturovaná stěrka se silikonovým závěsem zrcadla nebo silikonovým věšákem. Efektní je rovněž kombinace hladkého kameninového dávkovače mýdla a hrubého froté ručníku.

„Chtěl jsem vytvořit dokonale funkční a prakticky řešenou toaletu. Takovou, která se bude uklízet jedna báseň. To se podařilo i díky cementové stěrce. Už nikdy nebude třeba v místnosti malovat, protože stěrka zkrátka nestárne,“ říká interiérový designér.

Jak na toaletu s použitím stěrky

Velké plochy

Když stěrka, tak na všech zdech. Buďte odvážní, prostor tím získá na monumentalitě.

Kontrast

Se specifickou strukturou stěrky dobře fungují čisté a hladké plochy. Dejte si záležet na výběru textilií a dalších doplňků.

Praktičnost

Stěrka je praktická, protože se snadno udržuje. To samé platí i pro závěsný záchod a umyvadlo se skříňkou.

STRUČNĚ A RYCHLE

KOLIK TO STÁLO

Toaleta 12 889 Kč
Umyvadlo, skříňka 3 836 Kč
Materiál na stěrku 1 000 Kč
Obklady a dlažba 2 000 Kč
Doplňky 1 737 Kč
   
Celkem 21 462 Kč

Číst další článek

Nejčtenější články

Top