Rekonstrukce terasy

Rekonstrukce terasy

Proměna terasy: Teď slouží celý den

6. 9. 2016

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Terasa je místem, kde lidé přes léto tráví mnoho času. I proto je dobré vytvořit z ní pohodlný a útulný prostor chráněný před ostrým sluncem i případnou nepřízní počasí. Hanka Zemanová chtěla proměnit dosavadní provizorně zařízenou terasu v plnohodnotný pokoj. Nebylo to ale snadné – nechtěla totiž utrácet za zbytečnosti.

Dosavadní terasa situovaná na jižní stranu domu sice měla střechu, jinak ale byla otevřená do všech stran. Úložná lavice a starý stůl s křesílkem navíc mnoho pohodlí neposkytovaly. Majitelka proto oslovila interiérovou designérku Denisu Bartošovou, protože si nevěděla rady s výběrem nábytku. Potřebovala také vyřešit boční zastínění a ochranu proti větru.

„Poměrně dlouho jsme společně hledaly vhodné sezení, protože s Hankou je tato disciplína vždy výzvou. Bio je totiž její opravdová životní filozofie, čemuž odpovídá výběr materiálů – vždy se snaží najít co nejekologičtější řešení,“ říká Denisa Bartošová.

Sezení z palet

„Po několika marných pokusech něco koupit navštívila Hanka terasu fotografky Aleny Hrbkové, které jsem kdysi dávno navrhla sezení právě z palet. A bylo rozhodnuto! Pak už jsem jen vymyslela vhodné sedáky a nechala je ušít na míru,“ doplňuje designérka. Původní stůl měl skvělý rozměr, není zbytečně široký a je tak akorát dlouhý, takže nebyl důvod ho měnit.

Z druhé strany sezení pak přibyla starší proutěná křesílka, která si Hanka přetřela na bílo. „Většinu nábytku mám z antiku v Sedlčanech, kde je levné úplně všechno, na co se podíváte. A ta ratanová křesílka jsou ze staré kolekce IKEA,“ říká majitelka terasy Hanka.

Teď se na proměněnou terasu pohodlně vejde i větší návštěva. Za pohovku z palet Hanka nechala vyrobit na míru klasický peřiňák. Navazuje na dřevěnou mřížku, která poskytuje soukromí při sezení na terase, a časem k ní přibydou také z druhé strany vysázené popínavé rostliny. Jako zastínění slouží bílá celtovina opatřená impregnací proti dešti. „Firma Mikel, která celtovinu nabízela na internetu, z ní ušila závěsy na míru i s praktickými kovovými průchodkami,“ zakončuje Denisa Bartošová.

ČTYŘI KROKY
K ÚSPĚŠNÉ PROMĚNĚ TERASY

Podlaha

Kvalitní dřevěná podlaha vymezí prostor terasy a dá jí řád. Pokud je to možné, nešetřete na metrech a udělejte ji co největší, bude to přece v létě vaše nejoblíbenější místo.

Střecha

K tomu, abyste mohli užívat terasu i za teplých letních bouřek, je střecha zkrátka potřeba. Polštáře a deky vám tak přes noc nezmoknou ani nenavlhnou.

Stínění

Ostré polední slunce nebo nepříjemný vítr, to všechno může váš pobyt na terase znepříjemnit.
Stačí jednoduchá zástěna z návětrné strany a je to.

Nábytek

Vybírejte kvalitní zahradní nábytek z tvrdého dřeva s dobrou povrchovou úpravou. Nebo nic neřešte a zvolte staré recyklované kousky, kterých není škoda, když se rozpadnou.

STRUČNĚ A RYCHLE

PROSTOR

Terasa orientovaná na jih vyhovuje svou velikostí jako relaxační zóna i hrací prostor pro děti. Je otevřená ze tří stran větru a slunci.

PROBLÉM

Ze dvou stran na terasu pálilo téměř celý den slunce. Bylo potřeba ji zastínit, ale i vyřešit pohodlné sezení, na kterém by šlo i ležet. Celou terasu bylo nutné zútulnit a zabydlet, aby se na ní Hanka s rodinou cítila dobře.

ŘEŠENÍ

Navrhla jsem rohové sezení z palet, které je dostatečně velké a pohodlné. Z bílé celtoviny jsem nechala ušít těžké závěsy, které poskytují boční zastínění. Dají se snadno roztáhnout i zatáhnout.

 

Tip Závěsy z nepromokavého plátna jsou pověšené na ocelových lankách, takže se s nimi snadno manipuluje. Přinesly sem romantiku.

BAREVNOST

KOLIK TO STÁLO

Nábytek 3 768 Kč
Textil 10 500 Kč
Zastínění 12 287 Kč
Doplňky 6 657 Kč
Úprava dřevěné podlahy 17 250 Kč
Celkem 50 462 Kč

Reprezentativní příklad (Rychloúvěr):
RPSN níže uvedeného příkladu je 5,62 %.


Výše úvěru na bydlení, s požadovaným zřízením zástavního práva k pohledávce na výplatu vkladu ze stavebního spoření, je 110 000 Kč. Splatnost úvěru je 15 let, pevná roční úroková sazba je 4,99 %. Měsíční splátky: 1.–180. splátka je 893 Kč, 181. splátka je 777 Kč. Splátky ve fázi překlenovacího úvěru nevedou k okamžitému umořování jistiny. Celková částka splatná spotřebitelem je 161 542 Kč a celková doba trvání smlouvy o spotřebitelském úvěru je 181 měsíců. S úvěrem jsou dále spojené následující úhrady: zasílání ročního výpisu z účtu stavebního spoření i účtu úvěru 25 Kč, vedení účtu stavebního spoření a úvěru ve fázi přiděleného úvěru 25 Kč měsíčně. Pro získání úvěru za nabízených podmínek je nezbytné uzavření smlouvy o stavebním spoření. Roční úroková sazba 4,99 % je podmíněna splácením úvěru z účtu v Komerční bance a sjednáním rizikového životního pojištění k úvěru v Modré pyramidě.

Nejčtenější články

Top