Rekonstrukce kuchyně

Rekonstrukce kuchyně

Rekonstrukce kuchyně: „Připomíná mi milovaný Londýn“

26. 9. 2016

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Zamiloval si Anglii a přál si přenést z ní něco i do své nové kuchyně v domě rodičů. Londýn mu nyní připomíná kousek stěny vyzděný autentickou cihlou. „Jsem rád, že mám kousek britské metropole u sebe doma,“ říká Pavel Zadina a dodává: „V designu jsem sice trochu konzerva, ale nechtěl jsem, aby byla v nové kuchyni nuda.“
Původně totiž kuchyň byla spíše odkladištěm starého a tmavého nábytku, takže nemohla tak plnit svou funkci. Nábytek v ní zabíral prakticky veškeré místo, navzdory tomu ale neposkytoval dostatek úložného místa na všechny kuchyňské potřeby.
Po zásahu interiérové designérky Zuzany Bernasovské vznikly v kuchyni dvě prostorné zóny – jídelní a kuchyňská – a místo je mnohem efektivněji využitéo. Ve skříňkách je nyní dost místa nejen na nádobí, ale i na myčku a tříděný odpad. V kuchyňské lince je vestavěna také lednice. Naopak, digestoř nad sklokeramickou deskou není nutná, protože okno je na dosah.
Industriální ráz a zajímavost dává kuchyni dvojice kontrastně instalovaných stínidel a pozadí v podobě cihlové stěny. U bytelného stolu s pohodlným posezením se brzy cítíte jako v příjemné restauraci.

Stěna z autentických cihel

Když Pavel Zadina odcházel z Prahy do Velké Británie na zkušenou a zdokonalit se v angličtině, opouštěl dům rodičů, který tehdy čekala rekonstrukce. „Měl jsem pokoj v patře, ale s rodiči jsem se dohodl, že v rámci přestavby vznikne i byt 1 + 1 v suterénu, který si po návratu zařídím podle sebe,“ zasvěcuje nás Pavel.
V době rekonstrukce byl v Londýně druhým rokem a zamiloval si tamější styl a atmosféru. A to samozřejmě i v restauracích. „Mám rád cizokrajné kuchyně, jako jsou thajská, čínská a libanonská. Londýn je v gastronomii nejinspirativnějším městem Evropy, platí to přitom i o interiéru restaurací. Na dálku jsem se proto s tátou domluvil, že aspoň kousek stěny v kuchyni bude obložený lícovou cihlou. V Anglii je totiž cihla na každém kroku a jako dekorace vypadá senzačně,“ říká. Otec překvapil syna tím, že stěnu nechal vyzdít z autentických cihel.
Rodiče prostory suterénu kompletně zadaptovali, nechali zde instalovat keramickou podlahu v dekoru dubových prken a do kuchyně přemístili část vybavení své staré kuchyně i jednoho pokoje. „Pavel klade důraz na funkčnost kuchyně, protože vaření patří mezi jeho koníčky. Taky proto chtěl všechno nové, mimo jiné velkou pracovní desku a dostatek úložných prostor na nádobí,“ říká designérka.

Uměřenost s industriálním nádechem

Pavel Zadina si představoval nadčasový styl a neutrální barevnost kuchyně. „V Londýně jsem rád nahlížel do suterénních bytů, kde často vládne uměřenost, nebo dokonce až usedlost bez designových výstřelků, někdy ale s industriálním nádechem. To se mi líbí, právě tak si představuji i svoji kuchyň,“ uvedl.

Světlý odstín kuchyňské linky ai důraz na přírodní materiál doporučila i designérka. „Cihlová část stěny je v kuchyni natolik výrazným prvkem, že šlo o to, ji ničím nepřebít, ale spíš jíi přiřadit stylové spoluhráče,“ vysvětluje Zuzana Bernasovská.
Před cihlovou stěnu proto umístila robustně působící stůl z dubového masivu, přičemž dřevěná je i kostra dvojice židlí. Styl dřevěného dekoru na podlaze se objevuje i na pracovní desce linky, zatímco na spižírnu hned vedle cihlové stěny nechala designérka připevnit stejný typ kovové úchytky, jakýé jesou na skříňkách linky. Kuchyň tak působí příjemně kompaktně a v jídelní části má i onu decentní industriální atmosféru, která Pavla oslovuje.

5 BODŮ K ÚSPĚCHU PŘI PROMĚNĚ KUCHYNĚ

Výrazný prvek

Ujasněte si předem, který doplněk nebo dekoraci v kuchyni zvolíte, aby na sebe strhávaly pozornost a ozvláštnily prostor. Bude to svítidlo, nebo spíš nějaká vychytávka na lince? Zde je to kus zdi z pravých cihel.

Barevnost

V zájmu barevného vyniknutí cihlové dekorace jsme v kuchyni zvolili světlý základ, ať už jde o barvu stěn, nebo hlavního zařízení – kuchyňské linky.

Kontrasty

Cihla působí syrově, až drsně. Když se však do její blízkosti umístí stůl z poctivého kusu dřeva, trs trávy nebo židle kombinující dřevo s textilem, drsnost cihly se zcela přirozeně utlumí.

Doplňky

S cihlou se zajímavě doplňuje kuchyňská skříň z tmavého dřeva v protilehlém rohu. Ostatní tmavý nábytek jsme v nově pojaté kuchyni zrušili.

Soulady

Skříň má prosklená dvířka, ale prosklená je mají i horní skříňky kuchyňské linky. Na dveřích spižírny jsou stejné úchytky jako na kuchyňské lince.

STRUČNĚ A RYCHLE

PROSTOR

Kuchyň je velká, dobře prosvětlená místnost v suterénu zrekonstruovaného domu se dvěma dveřmi a jedním volným vstupem do obývacího pokoje.

PROBLÉM

Kuchyň nesloužila svému účelu, neboť tu nebyl sporák ani trouba, pouze vařič. Stará linka měla jen spodní skříňky, chyběly úložné prostory horních skříněk. V kuchyni nebylo ani dobré osvětlení či možnost komfortního sezení u jídelního stolu.

ŘEŠENÍ

V kuchyni je nová linka s horními i spodními skříňkami, sporákem se sklokeramickou varnou deskou i troubou, nové osvětlení, stůl i židle a atmosféra stylově zabydleného prostoru.

Tip Kreativní hra s dvojicí svítidel. Jedno nechala designérka zavěsit větším otvorem stínidla ke stropu, čímž vznikl zajímavý kontrast.

BAREVNOST

 

 

 

KOLIK TO STÁLO

Kuchyň se spotřebiči 65 000 Kč
Nábytek 26 640 Kč
Stínidla 3 690 Kč
Ostatní práce 11 468 Kč
   
Celkem 106 798 Kč

 

Rádce na finance doporučuje

Reprezentativní příklad:
Výše úvěru je 110 000 Kč, splatnost 15 let, úroková sazba 4,99 % p.a., měsíční splátky: 1.–180. splátka: 921 Kč, 181. splátka: 860 Kč. RPSN je 5,05 % p.a. a celková částka splatná spotřebitelem je 167 835 Kč. Měsíční úhrada za vedení a správu účtu překlenovacího úvěru je 0 Kč. Úhrada za roční výpis z účtu překlenovacího úvěru je 25 Kč. Nabídka platí pro žádosti o Rychloúvěr podepsané v době od 1. 8. do 30. 9. 2016 a zároveň doručené do centrály Modré pyramidy nejpozději do 17. 10. 2016.

Nejčtenější články

Top