Rekonstrukce kuchyně a obýváku

Rekonstrukce kuchyně a obýváku

Rekonstrukce kuchyně i obýváku v jednom aneb jak dokonale vyladit pánské bydlení 

29. 11. 2017

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Nečekejte nic romantického. Jiří Hradil si přál pánský byt a jako milovník rocku chtěl i do interiéru svého bytu vnést zemitějšího ducha. Jak se designérce Zuzaně Bernasovské povedla rekonstrukce Jirkovy kuchyně a obývacího pokoje v jednom, to posuďte sami. Za nás je to na jedničku.

Na začátek si pojďme říct, jaké byly startovací podmínky pro rekonstrukci kuchyně a obývacího pokoje, které jsou součástí jedné místnosti. Jirka bydlí v dispozičně dobře řešeném 30 m² bytě v pražském bytovém domě. Původně chtěl byt pronajímat, nakonec se ale rozhodl, že se do něj nastěhuje sám.

Místnost, která prošla rekonstrukcí, je orientovaná na sever. To ale vůbec nevadí, protože ji prosvětlují velké prosklené balkonové dveře, které vedou na prostornou terasu. A co je tedy Jirkův problém?

Problematické oblasti: kuchyň a obývák v jednom

„Obývák, kuchyň a jídelna jsou v jednom prostoru. Hledal jsem řešení, jak nakombinovat zařízení, aby spolu jednotlivé zóny ladily. V zásadě jsem věděl, co chci, ale chtěl jsem to ještě raději potvrdit od odborníka. Mám rád staré věci, líbí se mi koloniální styl,“ říká odborník na software a amatérský interpret skupiny Led Zeppelin Jirka.

Spolu s designérkou Zuzanou se tak při budování nové místnosti zaměřili na věci, které odpovídají exotickému koloniálnímu stylu, a doplnili je moderními kousky, které se hodí k Jirkově osobnosti. A jak vidí dosavadní rozmístění pokoje designérka Zuzana?

„Kuchyňská sestava do U zasahovala až moc do prostoru. Tmavý obklad nad skříněmi ladil ke kuchyni, ale byl trochu nudný. Pohovka stála u stěny a malá knihovna mezi okny,“ popisuje.

Chyběly zde menší stolky, které jsou nadmíru praktické. Stejně tak Zuzana na stěnách postrádala obrazy nebo plakáty. Díky velkým proskleným dveřím a oknu by si místnost zasloužila závěsy a zeleň na parapetu. Jako nevhodné Zuzka hodnotila i umístění pohovky, která stála naproti kuchyňské stěně, kde se počítalo s televizí. Takhle od sebe byla pohovka a televize příliš daleko.

Problematické bylo podle Zuzany také umístění jídelního stolu s židlemi. Vše bylo vměstnáno do malého prostoru mezi pohovku a knihovnu. Oproti tomu stěna byla prázdná. Nepříliš nápaditě hodnotí Zuzka také podlahu z lamina, která měla klasický dekor dřeva.

„Kuchyňská sestava do U zasahovala až moc do prostoru. Tmavý obklad nad skříněmi ladil ke kuchyni, ale byl trochu nudný. Pohovka stála u stěny a malá knihovna mezi okny,“ popisuje designérka Zuzana.

Nový nábytek z recyklovaných materiálů

Největší položku při rekonstrukci kuchyně a obývacího pokoje tvořil nábytek. Ten Zuzka a Jirka vybírali společně. „Mám rád nábytek z poctivého masivního dřeva, trochu rustikální, krásné věci s patinou,“ říká Jirka. I proto se rozhodl základ nábytku pořídit u firmy Smel, která dováží nábytek a dekorace z celého světa. Firma také navrhuje vlastní kousky ze starých recyklovaných materiálů.

A pokud i vy máte rádi dřevo, zde je jedna speciální rada od Zuzky. „Když používáte dřevo, můžete kombinovat různé dekory a odstíny. Čím jsou věci ze dřeva starší, tím líp. Je to jako s muži,“ směje se designérka.

Jako každý správný chlap chtěl Jirka, aby nábytek vedle toho, že dobře vypadá, byl také funkční, což se podařilo. Vše je navíc z opravdového dřeva včetně nové podlahy z masivu v dekoru bělený dub.

Zmenšení kuchyně a otevření do prostoru

Na řadu přišla i kuchyň, která je nyní podstatně menší a v praktičtějším tvaru do L. Tu Jirka pořídil v IKEA a doplnil o pracovní desku z masivního dřeva, na které si dal truhlář obzvlášť záležet. Kuchyň se víc otevřela do obýváku, splynula s ním a uvolnila prostor. Oživil ji také uvolněný rustikální obklad.

Jiné je i umístění sedačky. Zuzka ji posunula do místnosti, před ni se vešly stolky a knihovna stojí u stěny. Jirka má tak knížky na dosah. Obzvlášť pyšný je majitel bytu na stylovou koženou pohovku, která k němu přesně sedí. Zuzka nepodcenila ani výběr svítidel. Použila moderní a stylová svítidla, kterých není nikdy dost. Pánskou klasikou je pak černobílý pruhovaný koberec.

STRUČNĚ A RYCHLE

Bílá barva je základem pro kombinaci s černou a hnědou.

Modrá vynikne na dlaždicích, lampě, polštáři nebo na Jirkově kytaře.

Okrová vyniká na křesle, tato přírodní zemitá barva je použita pro oživení.

KOLIK TO STÁLO

Nábytek 287 025 Kč Kč
Textil a koberec 8 578 Kč
Osvětlení 79 956 Kč
Podlaha a obklad 70 000 Kč
Doplňky 23 074 Kč
   
Celkem 468 633 Kč

Reprezentativní příklad:
RPSN níže uvedeného příkladu je 5,76 %.
Výše úvěru na bydlení, s požadovaným zřízením zástavního práva k pohledávce na výplatu vkladu ze stavebního spoření, je 100 000 Kč. Splatnost úvěru je 15 let, pevná roční úroková sazba je 5,09. Měsíční splátky: 1.–180. splátka je 820 Kč, 181. splátka je 698 Kč. Splátky ve fázi překlenovacího úvěru nevedou k okamžitému umořování jistiny. Celková částka splatná spotřebitelem je 148 376 Kč a celková doba trvání smlouvy o spotřebitelském úvěru je 181 měsíců. S úvěrem jsou dále spojené následující úhrady: zasílání ročního výpisu z účtu stavebního spoření i účtu úvěru 25 Kč, vedení účtu stavebního spoření a úvěru ve fázi přiděleného úvěru 25 Kč měsíčně. Pro získání úvěru za nabízených podmínek je nezbytné uzavření smlouvy o stavebním spoření, směrování příjmu a plateb na účet vedený Komerční bankou, a. s. (náklady nejsou zahrnuty v RPSN).

Nejčtenější články

Top