Rekonstrukce koupelny

Rekonstrukce koupelny

Rekonstrukce koupelny: Nebojte se velkých změn

17. 10. 2016

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Rodina Kratochvílových se spolu s interiérovými designéry z časopisu Nové proměny bydlení pustila do rekonstrukce koupelny. Už bylo na čase – po 35 letech měla koupelna svá nejlepší léta za sebou. „Vanu jsme už ani nepoužívali, protože bychom si při koupeli kvůli jejímu drsnému povrchu odřeli záda. Ležet pod bojlerem také nebylo příjemné, navíc nám způsobil nejednu bouli,“ uvádí Blanka Kratochvílová s tím, že si přála poklidná rána v nové koupelně bez strkanic u rozbitého umyvadla.

Cílem bylo to, aby nová koupelna pro pětičlennou rodinu byla maximálně účelná a dobře se uklízela. Mělo proto smysl sáhnout po velkorysé rekonstrukci a uskutečnit v koupelně zásadní změny, a to i dispoziční. „V průběhu let se mění vaše nároky na užívání jednotlivých prostor. Nebojte se proto změn, mohou výrazně zlepšit kvalitu vašeho života,“ říká designér Petr Šlejmar. Ten dostal proměnu koupelny, kterou v soutěži časopisu Nové proměny bydlení sponzorovala firma SIKO, na starosti.

Propojili toaletu s koupelnou

Změn bylo potřeba opravdu hodně. Dříve byly toaleta a koupelna samostatnými místnostmi, nově jsou propojené, což se i přes počáteční obavy ukázalo jako velmi praktické řešení. Původní umyvadlo bylo prasklé a jeho povrch tak zničený, že ho nešlo udržet při čilém rodinném chodu celý den čisté. Neprakticky umístěný bojler přímo nad vanou byl zdrojem častých zranění. Prostor koupelny nebyl efektivně využitý a technické části jako bojler nebo pračka zbytečně bily do očí…
Designér začal s proměnou doslova od podlahy – kvůli podlahovému topení se totiž musela stará podlaha odstranit až na základová prkna. Kromě propojení toalety a koupelny pak designér navrhl odstranit vanu, kterou rodina takřka nevyužívala, místo ní vznikl velký sprchový kout bez vaničky a s nenápadným odtokovým kanálkem. Osvětlení zrcadla je řešeno zrcadlem s integrovaným světlem.

Více zón s různými funkcemi

Koupelnu rozdělil Petr Šlejmar do zón s různými funkcemi – výklenky s bojlerem a pračkou jsou nyní nenápadné a přitom dobře dostupné. Barevnost dlažby a obkladů volil v neutrálním tónu, aby si finální barevné vyznění mohla paní Kratochvílová ladit pomocí doplňků.

V nové koupelně se nyní dveře netrhnou. „Starší syn půjde brzy do tanečních a již teď se parádí, mladší, který chodí domů zpocený a celý od antuky, se chce vždycky co nejdříve umýt. Dcera má svých potřeb a přání také mnoho a mně s manželem nezbývá než čekat a čekat, až na nás koupelna také vyjde,“ směje se paní Kratochvílová.

3 BODY K ÚSPĚCHU PŘI PROMĚNĚ KOUPELNY

Funkce

Pro vícečlennou rodinu bylo nutné koncipovat koupelnu jinak, než tomu je v případě singl domácnosti. Z provozních důvodů bylo nutné, aby mohli majitelé koupelnu snadno udržovat. Má tak minimum míst, která se špatně uklízejí. Výrazně praktická byla volba sprchového koutu bez vaničky.

Členění prostoru

Rodina se rozhodla, že dříve samostatná toaleta se stane součástí koupelny. Aby bylo zajištěno soukromí, je od koupelnové části oddělená zděnou příčkou a není na první pohled téměř vidět. V koupelně vznikl i prostor pro pračku, uklízecí prostředky, je zde i otopný žebřík (hlavní vytápění je řešeno pomocí podlahového topení). Tato nika je od koupelny oddělená posuvnými japonskými stěnami.

Barevnost

Volba padla na neutrální šedou a krémovou barvu. Zároveň má dlažba a obklady drobný dekor, na němž není tolik vidět nečistota.

STRUČNĚ A RYCHLE

PROSTOR

Koupelna v rodinném domě užívaná pětičlennou rodinou v prostoru o rozloze přibližně 3 × 3 metry.

PROBLÉM

Koupelna z 80. let už nedokázala dvěma dospělým a třem dětem po technické stránce dostatečně sloužit, zároveň nebyla ani hezká, ani útulná.

ŘEŠENÍ

Po zjištění potřeb rodiny padlo zásadní rozhodnutí o novém uspořádání koupelny. Místo tradiční vany vznikl velký otevřený sprchový kout. Toaleta je nyní součástí koupelny, ale je schovaná za zděnou příčkou. Vznikla zde také posuvnou stěnou oddělená nika pro pračku, technické a úklidové vybavení.

Tip Vana byla pro rodinu noční můrou, takže nejvíc nyní členy domácnosti baví sprchový kout. Prostor je navíc navržený tak, aby bylo možné koupelnu snadno a rychle uklízet.

BAREVNOST

KOLIK TO STÁLO

Sanita a vybavení 77 500 Kč
Stavební práce 90 000 Kč
   
Celkem 167 500 Kč

 

Rádce na finance doporučuje

Reprezentativní příklad:
Výše úvěru je 168 000 Kč, splatnost 15 let, úroková sazba 5,99 % p. a., měsíční splátky: 1.–180. splátka: 1 487 Kč, 181. splátka: 1 368 Kč. RPSN je 5,93 % p. a. Celková částka splatná spotřebitelem je 271 700 Kč. Měsíční úhrada za vedení a správu účtu překlenovacího úvěru je 0 Kč. Úhrada za roční výpis z účtu překlenovacího úvěru je 25 Kč. Úroková sazba je podmíněna směrováním příjmu na účet vedený Komerční bankou, a.s.

Nejčtenější články

Top