Rekonstrukce koupelny

Rekonstrukce koupelny

Koupelna inspirovaná první republikou

7. 1. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Rekonstrukce koupelny je náročná po všech stránkách, bez ohledu na to, jestli vás čeká koupelna malá nebo velká. Proto je velmi důležité rozmyslet si dobře financování rekonstrukce a i to, jak by měla vaše moderní koupelna vypadat. Dobře promyslete nejen funkční rozložení, ale také styl, který určují především obklady a dlažba do koupelny. Inspirace pro tuhle koupelnu byla jasná – první republika.

Byt je totiž v cihlovém domě z 30. let, což je sen mnoha majitelů. Prostorné pokoje, široká vstupní chodba, vysoké stropy… Jenže i tady narazíte na věci, nad nimiž vám zůstane rozum stát. Třeba když architektovi z 90 m2 bytu „zbude“ na koupelnu prostor jen 1,5 × 2 m. O velké rodinné koupelně si pak můžete nechat zdát. Vmáčknout sem všechno, co by podle vás moderní koupelna měla mít, je pak nadlidský výkon. Chce to hodně kreativity, opravdu přesného měření a pak už zbývá jen úpěnlivé přání, aby se všechno vešlo tak, jak jste to vymysleli, protože tady nemáte ani jeden centimetr nazbyt.

Třešnička na dortu
Malá koupelna byla poslední částí bytu, která čekala na rekonstrukci. A popravdě taky nejdražší. Poslední úpravy zažila na začátku 90. let a nutně potřebovala změnu doslova od podlahy. Růžové kachličky s kytičkami byly za hranicí retro stylu, navíc místy odpadávaly, plechová vana rozhodně nezvala k relaxaci v horké lázni a karma s přiznaným komínovým výstupem byla vším, jen ne elegantně dekorativním prvkem. A k tomu se sem ještě musela vtěsnat pračka, takže prostoru tu bylo opravdu velmi, velmi málo. Žalostnou atmosféru, bohužel, nepřemohl ani příjemně vysoký strop a původní okno s větračkou na chodbu domu.

Návrat původního ducha
Když padlo rozhodnutí o rekonstrukci, hlavní otázkou (kromě peněz) byl styl. V tom ale měla majitelka jasno. Pokud si nevíte s proměnou stylu rady, je dobré obrátit se na architekta. V tomto případě to nebylo nutné, protože pro majitelku je bytový design velkým koníčkem, takže si všechno navrhuje sama. Celý byt už prošel rekonstrukcí, při níž se snažila maximálně zachovat původní prvky jako parkety nebo dveře. Naneštěstí v koupelně zůstaly původní jen dveře a okno, všechno ostatní padlo za oběť předchozím úpravám. A tak nezbylo nic jiného než „původní“ podobu vymyslet znovu.

Jelikož se majitelka nebojí barev, zvolila jako zajímavý barevný akcent středně tyrkysovou barvu na stěny nad obkladem. A stejnou barvu má i kobereček na zemi.

Vytvořit „prvorepublikovou“ koupelnu ovšem není jen tak. První překážkou je design obkladaček. Většina výrobců se dnes soustředí na moderní barvy, vzory i rozměry dlaždiček. Naštěstí se jednoduchá klasika ještě vyrábí. „Obyčejné“ bílé hladké obkladačky 15 × 15 stále koupíte u značky Rako.

Bílá barva byla vybrána nejen proto, že odpovídá dobovému stylu, ale také proto, aby malou koupelnu opticky zvětšila a prosvětlila. Nádech 30. let pak doplnil dekorativní pásek, který šikovný obkladač vytvořil z černé mozaiky. Opakuje se na stěnách i na dlažbě a všechno naštěstí vyšlo tak, že pásek přesně lemuje horní okraj odkládacího výklenku.

Ten mimochodem vznikl náhodou. Za zdí koupelny je chodba se schodištěm, kde bývaly u každého bytu dvě skříňky – na elektroměr a plynoměr. Ta první byla ale před pár lety zrušena a zazděna, když se v domě rekonstruovala elektroinstalace a všechny elektroměry se přesunuly do přízemí. Majitelka tak nechala stěnu skříňky probourat z druhé strany a v koupelně vznikl odkládací prostor, který tu zoufale chyběl.

Bílé obkladačky doplnil jednoduchý bílý nábytek Ikea. Vzhledem k prostoru se sem vešla jen skříňka s umyvadlem a vysoká skříň na ukládání ručníků a kosmetiky. Umyvadlo pak doplnilo zrcadlo s jednoduchým osvětlením, které navíc může sloužit i jako polička.

Bílá, černá a…
Bílo-černá kombinace je elegantní a moderně retro, ale na druhou stranu trochu studená. Chtělo to tedy koupelnu pocitově zateplit. Jelikož se majitelka nebojí barev, zvolila jako zajímavý barevný akcent středně tyrkysovou barvu na stěny nad obkladem. A stejnou barvu má i kobereček na zemi

Kde ušetřit a kde přitlačit…
Jediné, co zůstalo ze staré koupelny, bylo topení. Bílý žebřík nahradil starší, už nefunkční plechový radiátor celkem nedávno, takže ještě chvíli bude sloužit. Designem se do moderní koupelny inspirované první republikou docela dobře hodí. A popravdě řečeno, byl i vítanou úsporou financí.

Na čem ale majitelka nešetřila, to bylo sprchové těleso. Vybrala značku Grohe, která nabízí velmi dobrou kvalitu i životnost za stále ještě rozumnou cenu. Designem se držela v mezích neutrální elegance.

Nejvíce financí spolkly stavební úpravy, sádrokartonový strop a nové rozvody plynu a vody. Měnila se totiž dispozice koupelny a původní karmu nahradil moderní kombinovaný kotel, který se navíc přesunul do přilehlé komory. To je jedna z výhod starých bytů – najdete v nich malé místnosti, které sloužily jako kumbály. V tomhle bytě jsou tři a jeden velmi příhodně hned vedle koupelny. Malý prostor sice nešel propojit s koupelnou přímo (což by vítaně zvětšilo plochu), ale zato se mohl proměnit v „technickou místnost“, kam se kromě nového kotle přesunula i pračka a úklidové prostředky.

Vana, nebo sprcha?
Zásadní otázkou bylo, jestli v malé koupelně ponechat vanu. Majitelka se nakonec rozhodla vyměnit ji za vyzděný sprchový kout, a to především proto, aby ušetřila prostor. Miniaturní koupelně to rozhodně prospělo, a navíc se sprchový kout z hlediska užívání ukázal jako velice pohodlná varianta. To, že volba padla na vyzděný sprchový kout, a nikoli na hotovou sprchovou vaničku, umožnilo nejen využít celých 1,5 m šířky koupelny, ale také zajímavě položit dlažbu.
Bylo také jasné, že do tohohle prostoru se nehodí žádný sprchový závěs ani plastová posuvná zástěna. Muselo sem přijít sklo! Jednoduchá skleněná zástěna s elegantním chromovým ramenem je sice trochu náročnější na úklid než jiné varianty, ale prostor koupelny si udržel vzdušnost.

Tři body k úspěchu

1. Bílá barva

Malou koupelnu opticky zvětšila a prosvětlila.

2. Jednoduchost

Jednoduché, klasické linie a střídmá barevnost připomínají prvorepublikový styl.

3. Sprchový kout

V malé koupelně působí prostornějším dojmem, než kdyby tu byla použita vana.

Pozor sleva! Chystáte se právě na rekonstrukci koupelny nebo si jen chcete udělat radost novým koupelnovým nábytkem? Tak neváhejte a využijte zajímavé partnerské slevy. V Koupelny Ptáček mají klienti Modré pyramidy až 30% slevu na celý sortiment koupelnového vybavení včetně příslušenství a 3D vizualizace zdarma. Napište si o slevové kupony!

STRUČNĚ A RYCHLE

KOLIK TO STÁLO

Obkladačky 20 000 Kč
Sprcha a zástěna 20 000 Kč
Stavební práce 40 000 Kč
Instalatérské a topenářské práce + kotel 88 000 Kč
Doplňky a výmalba 2 500 Kč
Celkem 180 500 Kč

BAREVNOST

Reprezentativní příklad (Rychloúvěr):


RPSN níže uvedeného příkladu je 5,67 %.
Výše úvěru na bydlení, s požadovaným zřízením zástavního práva k pohledávce na výplatu vkladu ze stavebního spoření, je 100 000 Kč. Splatnost úvěru je 15 let, pevná roční úroková sazba je 4,99 %. Měsíční splátky: 1.–180. splátka je 816 Kč, 181. splátka je 613 Kč. Splátky ve fázi překlenovacího úvěru nevedou k okamžitému umořování jistiny. Celková částka splatná spotřebitelem je 147 506 Kč a celková doba trvání smlouvy o spotřebitelském úvěru je 181 měsíců. S úvěrem jsou dále spojené následující úhrady: zasílání ročního výpisu z účtu stavebního spoření i účtu úvěru 25 Kč, vedení účtu stavebního spoření a úvěru ve fázi přiděleného úvěru 25 Kč měsíčně. Pro získání úvěru za nabízených podmínek je nezbytné uzavření smlouvy o stavebním spoření.

Nejčtenější články

Top