Rekonstrukce dívčího pokoje

Rekonstrukce dívčího pokoje

Rekonstrukce dívčího pokoje: království v podkroví

21. 3. 2017

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Každý domov je živým organismem, který se v čase neustále proměňuje. Když dvě ze tří sester Hradeckých vyrostly a odešly, mohla si nejmladší z nich přizpůsobit dívčí pokoj svým potřebám. Po citlivé rekonstrukci se tak původní společný prostor změnil ve výsostné území šestnáctileté Máji.
Moje tři dcery vyrostly v dětském pokoji, který jsme zařizovali s největším respektem k jejich soukromí. Když jsme s mužem dům postavili, holky se přirozeně přesunuly do patra a nadšeně přijaly možnost společného soukromí odděleného od rodičů. Uspořádání postelí do tří oddělených koutků ve svém pokoji milovaly od začátku. Navzájem se tu vychovávaly i podporovaly a myslím, že pokoj budou mít už navždycky v srdci jako kulisy svého dětství,“ říká Jana Hradecká z časopisu Nové proměny bydlení.
Původní prostor dětského pokoje rozdělovala skříň tak, aby každá ze sester měla své soukromí. Dvě postele byly po stranách dole, mezi nimi pak bylo zvýšené lůžko pro nejmladší sestřičku. Závěsy jim přitom umožnily mít soukromí.

Pokoj je po proměně otevřený a vzdušný

V šestnácti letech se nejmladší dcera Mája dočkala chvíle, kdy si mohla dívčí pokoj zařídit podle svého. Jak na rekonstrukci pokoje šli?
„Mája je přátelská a kamarádská, často tak u ní přespává nejen nejlepší kamarádka, ale občas i větší parta přátel. Proto jsme při proměně chtěli pokoj co nejvíce otevřít a zjednodušit,“ doplňuje Jana Hradecká s tím, že v pokoji vyhradili místo pro ukládání lůžkovin, které jsou při větším počtu osob vždy potřeba.
Vzhledem k tomu, že Mája studuje hudebně dramatický obor na Pražské konzervatoři, společně se sestrami a maminkou ladily dívčí pokoj pomocí romantických motivů, které patří k baletu, jemuž se celé dětství věnovala. Barevnost pokoje je postavena na bílé barvě a pudrově růžových odstínech s občasným vybočením k výraznějšímu tónu. Aby celek nepůsobil moc přeslazeně, přibylo při proměně pokoje také hodně věcí laděných do šeda.

„Při rekonstrukci pokoje jsme využili většinu původního nábytku, který je teď jen jinak rozmístěný nebo přelakovaný,“ uvádí maminka Máji. Pouze žebřík zůstal stejný jako vzpomínka na původní dětský pokoj – dá se díky němu otevřít i horní okno a je hezkým prvkem, který vyvažuje vysokou skříň. Světelná instalace na stropě je zase jedním z dominantních dekorových prvků. Do pokoje díky ní přibyl další zajímavý motiv, kterého si každý všimne na první pohled, a přitom vůbec nepřekáží.

Tři bodu k úspěchu při renovaci dívčího pokoje

Zóny

Každý kout dívčího pokoje je vybavený tak, aby mohl být věnovaný jedné konkrétní činnosti. 

Osvětlení

Rozmanité možnosti osvětlení dovolují vytvářet v pokoji různou atmosféru. 

Mix tvarů

Soustružené dřevo a dekorativní čelo postele osvěžují hladké plochy skříní. 

STRUČNĚ A RYCHLE

PROSTOR

Atypický podkrovní dětský pokoj v rodinném domě původně sloužil třem sestrám, které si v něm díky patrovému uspořádání dokázaly najít jak své soukromí, tak místo pro společné hry.

PROBLÉM

Starší sestry už vyrostly a šestnáctiletá Mája může mít pokoj jen sama pro sebe. Nastal čas na proměnu v osobitý dívčí pokoj, který by respektoval její životní styl.

ŘEŠENÍ

Velká skříň, na níž bylo dřív třetí lůžko, z prostoru zmizela, protože už není nutné pokoj rozdělovat na několik soukromých holčičích zón. Tak se místnost výrazně zvětšila a prosvětlila. Nábytek se mohl při renovaci dětského pokoje rozmístit tradičním způsobem – u vstupu je originální rohový stůl a centrálním bodem další části rekonstruovaného dívčího pokoje je velká postel.

BAREVNOST

KOLIK TO STÁLO

Nábytek 17 993 Kč
Doplňky 2 140 Kč
Osvětlení 7 520 Kč
Barvy 2 000 Kč
   
Celkem 29 653 Kč

Nejčtenější články

Top