Rekonstrukce kuchyně

Rekonstrukce kuchyně

Rodinná kuchyně s jídelnou zve k setkávání

18. 5. 2018

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Kuchyně a jídelna jsou místa, kde se rodina setkává a kde společně tráví hodně času. A podle toho by měly vypadat. U Techmanů tomu tak nebylo, takže jediným řešením byla celková rekonstrukce kuchyně.

Poměrně veliká místnost v přízemí rodinného domku byla špatně řešená – spousta dveří, nepravidelný půdorys, velké okno a pod ním radiátor. K tomu připočítejte zelené dlaždičky, béžové linoleum, starší vybavení, neprakticky řešenou linku se sporákem, nedostatečně velké otevřené police a rozměrný stůl pro šest osob, na který v rohu kuchyně nebylo dost místa. Zkrátka změna nutná.

Paní Zuzana si k tomu přizvala designérku Denisu Bartošovou, s níž už v minulosti proměnila koupelnu a chodbu. Nepraktickou, zašedlou kuchyň spolu ladily déle než rok, ale ten čas stál za to. Rozhodly se do toho jít opravdu z gruntu.

Aby kuchyň dostala praktičtější pravidelný tvar a mohla se nadechnout, nechaly příčku posunout směrem do obýváku a do ní daly zabudovat dvoukřídlé posuvné dveře. Lednička se přesunula také, ale jen do přilehlé chodbičky, a radiátor nahradilo podlahové topení, které je v rodinném domku velmi příjemné. V místě třídílného okna díky tomu vznikl prostor na francouzské posuvné dveře, které do kuchyně zvou víc světla a umožňují vstup do zahrady.

Praktičnost a prostor

Pracovní plocha Zuzaně, která moc ráda vaří, také nevyhovovala. Proto se Denisa rozhodla poněkud přeskládat uspořádání a přidat úložné prostory. Sporák zůstal, jen se trochu posunul do rohu. Zůstaly i otevřené horní police, ale v praktičtější podobě na míru, takže na nich může být vystavené pěkné nádobí, které je tak při vaření pořád po ruce.

Na ostatní nádobí je tady bílá linka s moderním keramickým dřezem a se spoustou šuplíků, stejně jako dvě přídavné skříňky vedle dveří do obýváku. Ty navíc poskytují další pracovní a odkládací plochu. Nad ně Denisa zavěsila ještě prosklené skříňky a zeď za nimi ozvláštnila tapetou s modrými květy, kterou ochotně nalepil Zuzanin manžel. Nevšední kuchyňská dekorace ladí s modrými dlaždičkami za hlavní pracovní plochou, takže celek působí velmi elegantně a uspořádaně, byť je linka rozdělená na tři části.

Modré není nikdy dost

Denisa zvolila decentní barevnost, která paní Zuzaně vyhovuje. Bílou linku a stěny doplňuje světle hnědá pracovní deska a keramická podlaha, což dává prostoru pocit vzdušnosti a otevřenosti. Hlavní doplňkovou barvou je pak modrá, která se kromě tapet a dlaždiček za pracovní plochou opakuje ještě na závěsech, příborníku se šuplíky a na poličce se šanony.

Velký stůl je základ rodiny

Jednou z podmínek proměny bylo, aby se do kuchyně vešel opravdu veliký stůl pro šest a více osob. Po zvětšení a přeskupení prostoru na něj zbylo dost místa uprostřed, takže tvoří srdce kuchyně a je přístupný ze všech stran. Vejde se k němu početná rodina k jídlu, ale může sloužit i jako příležitostná pracovna nebo umělecký ateliér vnoučat, když dělají paní Zuzaně společnost při vaření.

A protože ta kromě vaření také moc ráda fotí, pověsila Denisa na zeď vedle stolu praktickou nástěnku, kam se vejdou všechny rodinné fotky. „Kuchyň je pro mě místem setkávání, trávíme tu nejvíc času. Teď podle toho konečně i vypadá,“ pochvaluje si změnu paní Zuzana.

„Kuchyň je pro mě místem setkávání, trávíme tu nejvíc času. Teď podle toho konečně i vypadá,“ pochvaluje si změnu paní Zuzana."

TŘI BODY K ÚSPĚCHU

Prostor

Posunutí příčky, francouzské okno a posuvné dveře – to prostor kuchyně otevřelo a oživilo.

Barvy

Bílá, světle hnědá a modrá jsou barvy, které spolu působí elegantně a harmonicky.

Velký stůl

Velký stůl je základ rodiny. Snese rodinné obědy, pečení i malování s vnoučaty.

STRUČNĚ A RYCHLE

BAREVNOST

KOLIK TO STÁLO

Nábytek 100 540 Kč
Spotřebiče, dřez 18 745 Kč
Okno, dveře 104 287 Kč
Celkem 237 000 Kč

Rychloúvěr 100 000 Kč, měsíční splátka od 816 Kč
Reprezentativní příklad (Rychloúvěr):

RPSN níže uvedeného příkladu je 5,61 %. Výše úvěru na bydlení, s požadovaným zřízením zástavního práva k pohledávce na výplatu vkladu ze stavebního spoření, je 100 000 Kč. Splatnost úvěru je 15 let, pevná roční úroková sazba je 4,99 %. Měsíční splátky: 1.– 180. splátka je 816 Kč, 181. splátka je 674 Kč. Splátky ve fázi překlenovacího úvěru nevedou k okamžitému umořování jistiny. Celková částka splatná spotřebitelem je 147 110 Kč a celková doba trvání smlouvy o spotřebitelském úvěru je 181 měsíců. S úvěrem jsou dále spojené následující úhrady: zasílání ročního výpisu z účtu stavebního spoření i účtu úvěru 25 Kč, vedení účtu stavebního spoření a úvěru ve fázi přiděleného úvěru 25 Kč měsíčně. Pro získání úvěru za nabízených podmínek je nezbytné uzavření smlouvy o stavebním spoření, směrování příjmu a plateb na účet vedený Komerční bankou, a.s., a sjednání Rizikového životního pojištění Pyramida (náklady nejsou zahrnuty v RPSN).

Nejčtenější články

Top