Proměna pokojíčku

Proměna pokojíčku

Proměna pokojíčku: Večer si čteme noty

7. 11. 2016

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Celý dům měli Bartošovi zařízený podle představ, jen podkrovní ložnice pro hosty a děti neměla žádný charakter. „Nemohla jsem to tak nechat,“ říká interiérová designérka Denisa Bartošová. Při rekonstrukci pokojíčku přitom uplatnila krabici plnou starých not, jimiž vytapetovala stěny. Martina a Marek, děti jejího manžela, kteří v pokoji o víkendech přespávají, si v nich mohou po večerech číst.

Dříve bylo v podkrovním pokojíčku, kde lze uložit i případné hosty, provizorní rozkládací lůžko a spousta dalšího nábytku, který se už nikde jinde neuplatnil. „Rozkládací pohovka nebyla pro víkendové pobyty dětí ani hostů ideální. Ne vždy si chtějí být návštěvy tak blízko,“ konstatuje Denisa Bartošová.

Změť nábytku a barev zmizela

Problém nebyl jen ve změti nábytku, chaos vyvolávaly v pokoji i různé materiály či použité ostré barvy. Navíc stůl, který tu původně stál, nebyl příliš vhodný k práci, takže to dopadlo tak, že byl nakonec zcela zavalen věcmi.

Není divu, že Denise Bartošové podkrovní pokojíček nedal spát již dlouho, pořád ale neměla čas se na jeho proměnu soustředit. Přitom ale dobře věděla, že až to přijde, dostane se konečně ke slovu darovaná krabice plná starých notových archů, které získala redakce časopisu Nové proměny bydlení od jedné ze čtenářek.

Když konečně nastala chvíle pro rekonstrukci pokojíčku, začali u Bartošů tím, že vytrhali levnou laminátovou plovoucí podlahu, což bylo dědictví po původních majitelích domu. Podkladové OSB desky natřela šedým Balakrylem osobně Martina, přes ně pak přišel podlahový lak Polyurex.

 

Notové archy jako klasická tapeta

Při tapetování stěn notovými archy postupovala Denisa stejně jako s klasickou tapetou. Použila tapetové lepidlo, natřela vždy dvoulist, přeložila a po chvilce tapetovala. Prostor díky zvláštnímu půvabu starého papíru získal neuvěřitelné kouzlo – z obyčejného pokoje se stala pohádková půda. Noty sedí i k zálibě osmnáctileté Martiny, která je talentovaná klavíristka.

Další barvy pro rekonstruovaný pokojíček pak Denisa volila už jen v jemných šedobílých odstínech, které účinek otapetovaných stěn nenarušují ani nepřebíjejí. Nového nátěru se dočkaly stolky ze starobylé ložnice, kterou Denisa kdysi velmi levně pořídila přes Aukro, i bytelný pracovní stůl ze staré kolekce.

Po rekonstrukci má pokojíček v podkroví konečně pevný řád a zajišťuje dvěma lidem příjemný komfort i soukromí, stejně jako možnost využít elegantní pracovní kout s opravdovým psacím stolem a dobře uspořádaným ukládáním. 

4 body úspěchu
při renovaci pokojíčku

Podlaha

Místo levné laminátové podlahy zůstaly po rekonstrukci pokojíčku jen podkladové OSB desky, které jsou nyní šedým Balakrylem a povrchově upravené tvrdým podlahovým lakem Polyurex.

Tapety

Staré notové archy Denisa potřela klasickým tapetovým lepidlem, na chvíli přitiskla k sobě, stejně jako při lepení tapet, a pak lepila na stěnu. Archy z kvalitního papíru dobře přilnuly, drží a neodchlipují se.

Postele

Místo rozkládací pohovky, která byla pro spaní sourozenců nevyhovující, mají teď děti vlastní jednolůžka s hlubokými zásuvkami s úložným prostorem.

Stoly a stolky

Noční stolky jsou v pokojíčku zavěšené na stěnu, aby bylo možné otvírat zásuvky pod postelemi. K odkládání slouží i romantické noční stolky v nohách postele a pro soustředěnou práci je určen velký dřevěný psací stůl s novým nátěrem.

Dobrý nápad, který zvládnete sami

„Lustr jsme vyrobili tak, že jsem nejprve tunýlkovačem vytvořila dutinku, následně jsme provlékli kabely, smotali je dohromady a pověsili na staré ramínko,“ říká designérka Denisa Bartošová. Vyzkoušet to můžete i vy – pletací mlýnek na dutinky vám umožní vytvářet nejen šňůry k lampičkám.

STRUČNĚ A RYCHLE

PROSTOR

Pokojíček pro děti i hosty v podkroví rodinného domku má okna na východ, takže sem svítí ranní slunce, které každého brzy probudí.

PROBLÉM

Původní pokoj neodpovídal potřebám dospívajících dětí, pro něž je především určen. Postrádal originálního ducha, tak typického pro zbytek Denisina domu. Děti se samy těšily na proměnu, s níž potom Denise rády pomohly.

ŘEŠENÍ

Velká rozkládací sedačka, která zabírala téměř veškerý volný prostor a denně ji rozkládat a skládat se samozřejmě nikomu nechtělo, byla vyměněna za dvě dřevěné postele s velkými zásuvkami pro ukládání věcí.

Tip Bylo překvapující, jak vytapetování starými archy s notami celý pokojíček nejen zútulnilo, ale i opticky zvětšilo.

BAREVNOST

KOLIK TO STÁLO

Nábytek 2 577 Kč
Textil 1 692 Kč
Doplňky 10 565 Kč
   
Celkem 14 834 Kč

Nejčtenější články

Top