Proměna pánské kuchyně

Proměna pánské kuchyně

Proměna pánské kuchyně

13. 11. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Když se David Eliášek stal majitelem bytu 2 + 1, hned věděl, že ho čeká důkladná rekonstrukce. Byt šel předtím z ruky do ruky a řada nájemníků, kteří tu vlastně nikdy nebyli „doma“, v něm zanechala podivnou směs neosobitosti a zašlých časů.

Jelikož je David velký detailista, bylo mu jasné, že svou velmi přesnou představu o dokonalém bydlení může skutečně naplnit jen on sám. Proto se pustil do rekonstrukce osobně, ačkoli neměl žádné zkušenosti. A jako první přišla na řadu kuchyně.

Jednoduchost, přehlednost a účelnost
Úzká místnost, z velké části obložená od podlahy po horní skříňky kachličkami, starý plynový sporák a plechový dřez s odkapávačem rozhodně nemohly v očích mladého, moderního muže obstát. Zvlášť když sám moc rád vaří. „Při práci v kuchyni mám rád jednoduchost,“ říká David, a tak všechno mělo dostat nové, logické místo.

Pokud jde o rozložení zón, to zůstalo tak, jak bylo, protože fungovalo a v malé kuchyni nebylo moc možností na to, kouzlit s prostorem. Místo pod oknem tedy zabral jídelní stůl, který David sám jen s malou pomocí truhláře upravil z většího a nalakoval stejnou barvou, jakou mají horní skříňky. To celý prostor propojilo a vizuálně sjednotilo. K šedému stolu stačilo koupit bílé jídelní židle Vitra, a výsledek je dokonalý.

Přečtěte si také

#bydlení#rekonstrukce#kuchyně

Jak naplánovat rekonstrukci kuchyně

2 minuty čtení

Dobrý řemeslník nad zlato
Na podlahu si David vybral keramické dlaždice, které imitují dřevěnou podlahu s patinou. Narazil ale při volbě pokladače. Ačkoli byl řemeslník na doporučení kamaráda, podlahu položil se vzduchovými bublinami, špatně seříznutými sokly a odstávajícími rohy. Všechno napravil až jiný pokladač, což znamenalo náklady navíc.

Naopak skvělou zkušeností byla truhlářská firma Tulach, která vyrobila a precizně osadila kuchyňskou linku. Horní skříňky s kloubovým otevíráním v tmavě antracitové barvě, která ladí k jídelnímu stolu, nechal vášnivý kuchař osadit o něco výš, aby se mu snáz vařilo. A malý sokl, na němž staré skříňky seděly, využil jako místo pro kořenky. Na spodní skřínky pak vybral dekor přírodního dřeva.

Vzhled kuchyňské desky korunovala masivní pracovní deska v bílé barvě s jemným zrnem, jejíž součástí je litý dřez beze spár. Vynikající z hlediska designu i úklidu.

Přátelé a další dekorace
V nové kuchyni si David taky splnil svůj starý sen o retro lednici s pákovým otevíráním, do níž se zamiloval v seriálu Přátelé. V Moničině bytě ovšem byla lednice modrá a do pánské kuchyně se hodilo něco decentnějšího. Volba nakonec padla na lednici v čokoládové barvě od značky Gorenje, která v kuchyni působí jako krásný designový kousek.

Bylo jasné, že i zbytek kuchyně si zaslouží čistý, moderní design, žádné zděděné nebo darované kousky. Proto se David obrátil na designéra Petra Šlejmara, který mu ušetřil hodiny obíhání obchodů s drobným designovým zbožím a sehnal pro něj vybavení kuchyně, nádobí i dekorace.

   

Několik váz a miska na ovoce našly svoje místo na lince či okenním parapetu, ale na některé vyšlo krásné místo na bílých policích ve zděném výklenku vedle vchodu do kuchyně. I ten David „zdědil“ z původní kuchyně, ale dříve v něm bývala nevzhledná výstavka rádoby lidové keramiky.

Hlavní Davidovou podmínkou bylo, že vše musí být jednoduché. A to splňují nejen dekorace, ale i elegantní kruhový lustr, který barvou a kulatým tvarem koresponduje s velmi minimalistickými hodinami.

„Rekonstrukce celého bytu mě stála čtyři roky života a spoustu peněz, ale jsem rád, že jsem si tím prošel,“ říká David Eliášek, teď už spokojený obyvatel moderního pánského bytu.

Barevná kombinace

  • Bílá jako základ na stěnách a pracovní desce kuchyňské linky evokuje čistotu a pořádek.
  • Hnědá barva dřeva na podlaze a skříňkách doplněná čokoládovou lednicí přináší teplo.
  • Antracitová na skříňkách a jídelním stole je vyloženě pánská barva a propojuje obě zóny kuchyně.
  • Světle modrá na prostírání, nádobí a doplňcích dodává kuchyni zajímavý barevný detail.

Kolik to stálo:

Kuchyňská sestava 112 777 Kč
Pracovní deska 46 075 Kč
Spotřebiče 83 990 Kč
Židle 21 714 Kč
Doplňky 17 628 Kč
CELKEM 282 184 Kč

Tip Rádce na finance:

Kuchyň můžete rekonstruovat pomocí Rychloúvěru Modré pyramidy. S ním si můžete výhodně půjčit až 800 000 Kč bez zajištění – bez ručitele nebo zástavy nemovitosti.

Nejčtenější články

Top