Proměna obývacího pokoje

Proměna obývacího pokoje

Obývák s jiskrou

15. 10. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Při hledání inspirace pro obývací pokoj může fungovat cokoli. Pěkná stojací lampa, originální křeslo nebo jen drobná dekorace. Vždycky by to ale mělo být něco, co vyjadřuje vás samotné nebo vaši vášeň. Pro obývák paní Dagmar byla inspirací její vášeň pro barvy a cestování.

Původní obývací pokoj už něco pamatoval. Zařizoval se před několik lety s tím, že „jednou se to dotáhne“. Nedotáhlo. Paní Dagmar je jako vášnivá cestovatelka často pryč, a tak svůj pražský byt půjčuje na přespání kamarádům. V obýváku, jemuž chyběla útulnost a Dagmařina osobitost, se necítili dobře, podobně jako jeho majitelka. Atmosféru nevylepšila nápadná tapeta s pruhy ani výrazně modrá rohová sedačka. A ačkoli byla sedací souprava rozkládací, vždycky se tu bojovalo o místo na spaní pro nocležníky. Zadání tedy bylo jasné – vytvořit moderní, útulný obývací pokoj inspirovaný cestováním s dostatkem lůžek pro všechny přátele.

Odvážné barvy ano, ale s mírou

Designérka Zuzana Bernasovská věděla, že si může dovolit výraznější motivy a syté barvy, protože Dagmar je miluje. Na jednu ze stěn obýváku tedy zvolila tmavě růžovou barvu magenta, což prostoru dodalo teplo a jiskru. „Pro tyhle ostré barvy jsem v Indii před lety zahořela hned, když jsem je viděla poprvé. V jejich blízkosti prostě máte pohodovou náladu,“ říká s nadšením majitelka bytu. Výraznější tmavě modrý tón dostala i trojice rozkládacích křesílek před růžovou stěnou. Křesílka přímo zvou k lenošení a mohou sloužit jako příležitostné rozkládací postele.

V dalším barevném ladění se ale Zuzka už krotila, aby prostor zklidnila. Nová rohová sedací souprava ve světle šedé dodává pokoji klidnou eleganci a barevně ladí s podlahou. Tím, že je rozkládací, plní další část zadání – lůžko pro návštěvy. Kulatý kusový koberec na podlaze před ní zase pomáhá navodit pocit tepla. Barevně je také neutrální, takže na něm vyniká bílý konferenční stolek. Zbývající dvě stěny pokoje jsou vymalovány jemnými, pastelovými odstíny, které skvěle doplňují jak hnědou podlahu, tak šedou sedačku.

Přečtěte si také

#kuchyně#chodba#rekonstrukce

Proměna kuchyně a chodby

2 minuty čtení

Osobitý detail

Ale výrazným motivům rozhodně nebyl v téhle proměně konec. Dagmar má totiž ráda návrháře Christiana Lacroixse, takže jí Zuzka udělala velkou radost jeho tapetou Maison de Jeu Réglisse, kterou použila na hlavní pohledovou stěnu za pohovku. Tapeta má sice dost „divoký“ dekor, ale světle šedá pohovka ji pěkně odlehčuje. Obrázky na ní působí jako staré malované karty nebo pohlednice z cest do exotických krajů.

Dekorace do pokoje jen decentně

Růžová na jedné stěně, výrazná tapeta na druhé, tmavě modrá na křesílkách… Zuzce bylo jasné, že ačkoli majitelka bytu by klidně ještě přidala, pokoji by další výrazné prvky uškodily. Při volbě doplňků se tedy držela pravidla, že méně je více. Jednoduchý látkový lustr vybrala v decentním pastelovém odstínu růžové, stojací bílá lampa se netluče s tapetou a okna rámují prosté bílé závěsy. Zemité tóny na polštářích, koze a stolcích také pomáhají pokoj zklidnit a několik váz a misek na dobroty je v neutrálních pastelech.

   

Malé posezení

V obýváku ale chyběl ještě koutek, který by se dal použít jako pracovna. Jako pracovní stolek tedy posloužil kousek, který Dáša dostala od kamaráda. Má modré nohy, které ladí ke křesílkům, a desku s patinou a šrámy, což naopak skvěle kontrastuje s moderními židlemi.

Tři kroky k úspěchu

  • Barvy – kombinace ostré magenty s tmavě modrou a pastely dává pokoji náboj i klid zároveň.
  • Nábytek – není ho tu moc, ale je chytře rozmístěný a každý kousek plní několik funkcí.
  • Odvaha – výrazná, neobvyklá tapeta dominuje místnosti a přesně odpovídá živelné povaze majitelky.

Kolik to stálo:

Tapeta 10 092 Kč
Nábytek 25 490 Kč
Koberec 5 990 Kč
Doplňky 34 825 Kč
Celkem 76 395 Kč

Reprezentativní příklad:

RPSN níže uvedeného příkladu je 5,67 %.

Výše úvěru na bydlení, s požadovaným zřízením zástavního práva k pohledávce na výplatu vkladu ze stavebního spoření, je 100 000 Kč. Splatnost úvěru je 15 let, pevná roční úroková sazba je 4,99 %. Měsíční splátky: 1.– 180. splátka je 816 Kč, 181. splátka je 613 Kč. Splátky ve fázi překlenovacího úvěru nevedou k okamžitému umořování jistiny. Celková částka splatná spotřebitelem je 147 506 Kč a celková doba trvání smlouvy o spotřebitelském úvěru je 181 měsíců. S úvěrem jsou dále spojeny následující úhrady: zasílání ročního výpisu z účtu stavebního spoření i účtu úvěru 25 Kč, vedení účtu stavebního spoření a úvěru ve fázi přiděleného úvěru 25 Kč měsíčně. Pro získání úvěru za nabízených podmínek je nezbytné uzavření smlouvy o stavebním spoření.

Tip Rádce na finance

Jste klientem Modré pyramidy? Vyzkoušejte mobilní aplikaci MP Home! Všem klientům Modré pyramidy nabízí přehled o tom, co se s jejich produkty právě děje, a usnadní jim cestu k novému bydlení. Aplikaci najdete v AppStore nebo Google Play a je ke stažení zdarma.

Nejčtenější články

Top