Proměna ložnice

Proměna ložnice

Jak vytvořit z neútulného prostoru oázu klidu?

19. 8. 2017

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

V ložnici prožijeme celou jednu třetinu svého života, a proto bychom se v ní měli cítit doslova královsky pohodlně. S tím souhlasí i Helena Sváčková z Berouna, která se přihlásila do soutěže časopisu Nové proměny bydlení o proměnu ložnice za 60 000 korun a zvítězila na plné čáře. Nová ložnice Sváčkových má teď šmrnc a konečně je to místo, kam se manželé rádi vracejí, aby zde načerpali síly na další den.

Nebylo to ale vůbec jednoduché. Na začátku bylo třeba v rámci soutěže popsat, jak by měla vypadat nová ložnice ve starším domě s výhledem na Berounku, kde rodina Sváčkových třetím rokem žije. Vystudovaná architektka Helena se úkolu zhostila s vervou a porotu svými nápady ohromila natolik, že ji první místo s hlavní výhrou, kolekcí ložnicového nábytku Mamma navrženou designovým studiem VRTIŠKA • ŽÁK, nemohlo minout.

Minusy předešlé ložnice: odkladiště, pracovna, nebo místo na spaní?

Ložnice Sváčkových je téměř čtvercového půdorysu ve starším rodinném domě. Dominantou místnosti je podlaha ze starodávných smrkových prken, tu doplňují špaletová okna. Jak to u podobných domů bývá, jsou zde také vyšší stropy. V minulosti Sváčkovi neustále řešili problém s vrzající podlahou, která byla celkově zašlá a sloupávala se z ní tmavá barva.

Ještě před proměnou pokoj fungoval nejen jako ložnice nebo pracovna, ale také jako odkladiště starého nábytku. Na podlaze ještě krátce před účastí v soutěži ležely místo postelí matrace. Jejich budoucí poloha byla nevyjasněná, chyběly úložné prostory – manželé používali pouze štendry. Jediným kusem nábytku k ukládání byla stará knihovna. Pohyb v ložnici znesnadňovalo umístění přebalovacího stolu.
Jaký byl tedy celkový dojem? Ložnice působila téměř ucpaně, chaoticky a neuklizeně. Jednotlivá místa neměla své jasně dané funkce, navíc světlo od pracovních stolů doléhalo do spací zóny. Sečteno podtrženo, rozhodně to nebylo místo, kde by bylo možné po náročném dni spokojeně relaxovat.

Řešením je nový nábytek, renovace podlahy a výmalba

Pro celou místnost byla zásadní renovace podlahy, která dotváří celý pokoj. „Nebýt designérky Denisy Bartošové, do renovace podlahy svépomocí bychom se nepustili,“ přiznává Helena Sváčková. Manželé se tedy vrhli do zbroušení prken a následného vyplnění spár mezi nimi. „Prkenná podlaha z roku 1934 teď vypadá senzačně a my rozhodně nepotřebujeme koberec,“ říká Helena.

Zrenovované smrkové dřevo na podlaze v kombinaci s bílou výmalbou, tapetous přírodním vzorem a perleťovým závěsem nyní vytvářejí stylové pozadí kolekci ložnicového nábytku Mamma. V ložnici je také nové osvětlení.

Nechybí ani zákoutí k případné práci, místnost je elegantně členěna na klidovou a pracovní část. Díky novému úložnému nábytku tu vládne pořádek, přehlednost a pocit volnosti.

Barvy à la příroda

Bílá je základní barvou výmalby a z větší části je bílý i nábytek. Jemně hnědý odstín má zbroušená smrková podlaha. Odstín tmavě hnědého dřeva je kontrapunktem na části nábytku.

Tapeta s florálním motivem před spaním zklidňuje

Zbrusu nové ložnici dominuje bílá barva, dřevěný materiál a organické tvaryspolu s kolekcí nábytku Mamma od výrobce Jitona. K výběru výrazné tapety přispěl Helenin pobyt v hořovické porodnici, kde přišel na svět syn manželů Sváčkových. „Pokoje tam mají vydekorované tapetami z Lavmi, měla jsem na ně zálusk už dávno, ale až tam jsem si ujasnila, že tapeta ze série Herbs je ta pravá. Vždyť v ložnici je uklidňující atmosféra ideální,“ směje se spokojená spolumajitelka nové ložnice.

Detail v hlavní roli

Pro kolekci Mamma jsou příznačné příjemné oblé tvary. Ty jsou zde dále rozvíjeny v doplňcích, jako je perleťový zavěs i lampičky s dřevěnými korálky. Helena si je vyrobila sama s pomocí souseda, který je elektrikář.

Jak na ložnice v přírodním stylu?

Barvy

Prim by měly hrát čisté a světlé barvy, bílá spolu s odstíny dřeva. 

Materiály a tvary

Dominovat by měly přírodní materiály, dřevo, proutí, textilie a organické oblé tvary. 

Úložné prostory

Pořiďte si rozměrnou komodu, do které lze schovat spoustu věcí. 

STRUČNĚ A RYCHLE

BAREVNOST

KOLIK TO STÁLO

Výhra (nábytek) 60 000 Kč
Ostatní nábytek 25 000 Kč
Renovace podlahy 10 000 Kč
Doplňky 19 600 Kč
Matrace a rošty 14 900 Kč
Tapety a výmalba 5 500 Kč
   
Celkem 135 000 Kč

Reprezentativní příklad:
RPSN níže uvedeného příkladu je 5,61 %. Výše úvěru na bydlení, s požadovaným zřízením zástavního práva k pohledávce na výplatu vkladu ze stavebního spoření, je 100 000 Kč. Splatnost úvěru je 15 let, pevná roční úroková sazba je 4,99 %. Měsíční splátky: 1.–180. splátka je 816 Kč, 181. splátka je 674 Kč. Splátky ve fázi překlenovacího úvěru nevedou k okamžitému umořování jistiny. Celková částka splatná spotřebitelem je 147 110 Kč a celková doba trvání smlouvy o spotřebitelském úvěru je 181 měsíců. S úvěrem jsou dále spojené následující úhrady: zasílání ročního výpisu z účtu stavebního spoření i účtu úvěru 25 Kč, vedení účtu stavebního spoření a úvěru ve fázi přiděleného úvěru 25 Kč měsíčně. Pro získání úvěru za nabízených podmínek je nezbytné uzavření smlouvy o stavebním spoření. Nabídka platí pro žádosti o Rychloúvěr podepsané v době od 14. 8. do 29. 9. 2017 a zároveň doručené na centrálu Modré pyramidy nejpozději do 6. 10. 2017.

Nejčtenější články

Top