Proměna kuchyně

Proměna kuchyně

Proměna kuchyně: Naše chalupa má konečně srdce

4. 5. 2017

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Kuchyň by měla být vždy srdcem domu. A obzvláště to platí o staré venkovské chalupě. „Jenže u nás to neplatilo,“ říká Marie Dolínková, která se zhruba před rokem ocitla v situaci, kdy přišla do nově zrekonstruované chalupy a našla v ní chladný interiér a neuspořádanost místností, která se stavebními úpravami nezměnila. „Kuchyň přitom byla řešená provizorně, protože před námi v ní nikdo moc nevařil,“ říká. A tak se rozhodla s tím něco udělat.

„Bylo mi líto, že se sem těším hlavně na zahrádku, protože uvnitř mě nic neláká,“ zavzpomínala na tu chvíli, kdy oslovila s prosbou o pomoc redakci časopisu Nové proměny bydlení. A ta se zase obrátila na designérku Leedu Abrtovou, majitelku obchodu Anglická sezóna, která si na zařizování útulných interiérů postavila své živobytí. Povedlo se to i tady – kuchyň po rekonstrukci působí ve venkovské chalupě naprosto samozřejmě, jako by v ní v této podobě byla odjakživa. Její styl dokonale ladí se starým stropním rámem.

Před rekonstrukcí kuchyň nesloužila ani sezónnímu provozu

Dříve nevyhovovalo vybavení kuchyně ani sezónnímu provozu. Navíc při nedávné rekonstrukci tu sice byla položena prkenná podlaha, ta ovšem kvůli nekvalitní pokládce musela pryč. V kuchyni byl navíc rozměrný panel elektrického topení, který zabíral velký prostor vedle okna. Sice nerušil, ale zároveň kuchyni stylově nic hezkého nepřinášel. „Právě otázka, co provést s topením, byla pro mě při rekonstrukci kuchyně tím největším oříškem,“ vypráví Leeda. A tak zvolila stylovou skříň, která do venkovské kuchyně dokonale zapadá.

Po proměně je nová kuchyň plnohodnotným srdcem celého domu a díky množství úložných i pracovních ploch je připravená pro celoroční provoz. Lednička s mrazničkou jsou ukryté ve velké skříni v rohu, takže další prostor kolem pracovní desky je už pohodlně přístupný, i když se při vaření střídá víc lidí, což na chalupě bývá obvyklé. Kuchyň působí, jako by tu byla odjakživa, její styl ladí se starým stropním rámem.

K venkovskému stolu patří i tradiční lavice – Leeda ji nechala vyrobit na míru tak, aby maximálně využila prostor u okna. Příjemné jsou i jednotlivé detaily, například lehké lněné závěsy na okna. „S tím ladí i bílý a modrý dřevěný nábytek s patinou, který obdivujeme v anglických i francouzských interiérech. V kombinaci s přírodním dřevem a tradičními vzory látek s ním dokážu zařídit jak venkovský dům, tak typický městský byt,“ zdůrazňuje Leeda Abrtová. „Když přidáte technické detaily nebo kovové osvětlení, dostane to úplně jiný šmrnc,“ zakončuje.

4 body k úspěchu
při rekonstrukci kuchyně ve staré venkovské chalupě

Nová podlaha

Při původní stavební rekonstrukci se bohužel neosvědčila firma na podlahy. A tak – jakkoli je to paradoxní – bylo třeba novou podlahu zrenovovat, zaplnit spáry a znovu přetřít na hezčí odstín. Teď v rekonstruované kuchyni vydrží až do skonání světa.

Nábytek na míru

Leeda navrhla zařízení venkovské kuchyně na míru, aby bylo využito maximum prostoru. Nejsou tu tak žádná hluchá místa, vznikla velká pracovní plocha a bohaté možnosti ukládání. Velkým bonusem je i lavice u stolu, jež vychází z tradičních tvarů a jež maximálně využívá místo, které tu k sezení je.

Vestavby

Lednička, mrazák a panel elektrického topení jsou v rekonstruované kuchyni ukryté ve stylových skříních a neruší moderním designem.

Venkovský styl

Dřevěný bílý a modrý nábytek s patinou ladí s přírodní barvou dřeva, odlehčuje ji a navozuje elegantní atmosféru letních víkendů.

STRUČNĚ A RYCHLE

PROSTOR

Kuchyně v přízemí venkovské chalupy je průchozí, sousedí na jedné straně se vstupní chodbou a na druhé s obývacím pokojem. Má okno do dvora.

PROBLÉM

Po rekonstrukci sice získala venkovská kuchyně novou prkennou podlahu, ta ale měla obrovské spáry a prohýbala se. Pracovní desky byly navíc jen provizorní.

ŘEŠENÍ

Nová podlaha v rekonstruované kuchyni je konečně položená kvalitně a svou barevností odpovídá venkovskému stylu celého stavení. Nábytková sestava je umístěná podél celých dvou stěn a má praktickou dispozici do tvaru písmene L. Jídelní stůl má tradiční místo u okna, nebylo třeba to měnit.

Tip Topné těleso získalo kryt v podobě stylové skříně, a příjemnou atmosféru kuchyně tak nic neruší.

BAREVNOST

KOLIK TO STÁLO

Kuchyňská sestava 114 750 Kč
Spotřebiče a dřez 50 240 Kč
Nábytek a doplňky 52 800 Kč
Obklady 12 990 Kč
Renovace a podlahy 11 000 Kč
   
Celkem 241 780 Kč 

Reprezentativní příklad:

RPSN níže uvedeného příkladu je 5,76 %.

Výše úvěru na bydlení, s požadovaným zřízením zástavního práva k pohledávce na výplatu vkladu ze stavebního spoření, je 100 000 Kč. Splatnost úvěru je 15 let, pevná roční úroková sazba je 5,09. Měsíční splátky: 1.–180. splátka je 820 Kč, 181. splátka je 700 Kč. Splátky ve fázi překlenovacího úvěru nevedou k okamžitému umořování jistiny. Celková částka splatná spotřebitelem je 148 378 Kč a celková doba trvání smlouvy o spotřebitelském úvěru je 181 měsíců. S úvěrem jsou dále spojené následující úhrady: zasílání ročního výpisu z účtu stavebního spoření i účtu úvěru 25 Kč, vedení účtu stavebního spoření a úvěru ve fázi přiděleného úvěru 25 Kč měsíčně. Pro získání úvěru za nabízených podmínek je nezbytné uzavření smlouvy o stavebním spoření, směrování příjmu a plateb na účet vedený Komerční bankou, a. s. (náklady nejsou zahrnuty v RPSN).

Nemovitost zapsanou v LV jako „objekt k rekreaci“, příp. „jiný objekt“, lze financovat pouze za předpokladu, že má č. p. nebo č. ev. a zároveň plocha pro bydlení je vyšší nebo rovna 50 % celkové plochy nemovitosti (před vlastní koupí toho lze dosáhnout rekolaudací daného objektu nebo jeho části); obytná plocha vyplývá buď z odhadu ceny obvyklé, anebo z technické dokumentace, kterou klient předkládá. Nemá-li objekt č. p., ale pouze č. ev., musí z uvedených dokladů vyplývat splnění základních požadavků na trvalé bydlení takové nemovitosti, a to je především koupelna a WC, kuchyň, vytápění.

Nejčtenější články

Top