Proměna kuchyně a chodby

Proměna kuchyně a chodby

Proměna kuchyně a chodby

20. 1. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Byt z dvacátých let měl svoje kouzlo, ale postrádal osobitost. Takže už když si ho Saša a Jindra vybrali a přemýšleli o financování svého nového bydlení, bylo jasné, že musí zároveň přemýšlet i o financování rekonstrukce. Nejdříve se pustili do rekonstrukce kuchyně, která byla jednou z největších položek. 

Kuchyně je srdcem bytu, kromě vaření se tu odehrává spousta věcí z rodinného života. A když je ještě navíc spojená se vstupní chodbou, je důležité nejen to, jak se vám v ní pracuje, ale i to, jak vypadá. V tomto případě je kuchyně vměstnaná do úzké chodby, která přímo navazuje na vstup. Je to tedy to první, co vás po vstupu do bytu přivítá.

Úzký prostor a špatné uspořádání
Původní kuchyni zoufale chyběl úložný prostor, takže spousta nádobí, náčiní a ingrediencí na vaření měla svoje místo na pracovní ploše, která byla nedostatečná. To hodně komplikovalo úklid a vyvolávalo pocit neustálého nepořádku. Navíc nejmenší člen domácnosti, půlroční Prokop, už začal při svých prvních krůčcích šátrat ručkama po lince, což bylo nebezpečné. A to nemluvíme o vzhledu linky, mohutné digestoři, o dřezu umístěném v rohu pod karmou, která celý prostor „zkrášlovala“, ani o tom, že ve vstupní části chodby vlastně nebylo kde pověsit kabát.

Saša, která má vášeň pro design, se rozhodla povolat na pomoc s proměnou designérku Andreu Beranovou. Ta vdechla život Sašině vysněné moderní retro kuchyni, v níž výrazně přibylo úložných prostor a elegance.

Omezení versus praktické nápady
S půdorysem a rozložením kuchyně se moc dělat nedalo, prostor byl omezený rozměry chodby. A tak se designérka soustředila na barvy, nové skříňky a dekorace, které daly kuchyni nového ducha. Jediné, co se dalo změnit, bylo prodloužit kuchyňskou linku o 60 cm, což mimo jiné umožnilo do linky zakomponovat i chybějící myčku nádobí a vestavěný odpadkový koš. Výrazně pomohly i nové horní skříňky, které poskytly spoustu prostoru pro uložení všeho potřebného. 

Černá a bílá rozhodně nejsou nudná kombinace
Jako první přišla ale na řadu podlaha. Bylo třeba ji sjednotit v celé ploše chodby-kuchyně, a tudíž opticky propojit celý prostor. Volba padla na černobílou retro dlažbu, která je díky geometrickému vzoru výrazná, ale zároveň nenásilně přechází do původních parket v obývacím pokoji. A černobílá kombinace byla inspirací i pro kuchyňskou linku. Na horní skříňky, které vytáhla až do stropu, použila Andrea bílou barvu. Skříňky tak příjemně splývají s výmalbou i s bílými obkladačkami na zadní stěně linky a tvoří elegantní dvojici se spodními skříňkami v černé barvě. Černou použila Andrea i na dvířka zakrývající karmu, pod kterou umístila troubu.

 

Černobílý interiér pak Andrea doplnila detaily v měděné barvě, kterou se lesknou úchytky na lince, věšáčky na utěrky, doplňky, hodiny i baterie nad dřezem. Ten se mimochodem přesunul na druhou stranu linky, mezi lednici a varnou desku, kde dává větší smysl, a Saša se tak při vaření tolik nenaběhá. Navíc teď od vaření vidí přímo do obýváku, takže může snadno komunikovat s hosty nebo kontrolovat syna, který si tam hraje.

Vychytávky a chytré detaily
Tvrdým oříškem ještě bylo oddělit vstupní a kuchyňskou část chodby. Vzhledem k boji o každý centimetr nakonec Andrea přišla s nápadem závěsné japonské stěny v bílé barvě, která příjemně splývá s kuchyňskými skříňkami i s výmalbou, nezabírá místo a dá se zatáhnout podle potřeby.

Byla tu ale ještě chodba, tedy konkrétně vstupní část, která si žádala designérský zásah. I sem samozřejmě zvolila Andrea čistý minimalistický styl se skandinávskými a retro prvky. Kromě zmiňované retro dlažby sem vybrala menší dřevěnou komodu na odkládání klíčů nebo pošty, kterou postavila hned za dveře. Na ní se vejde ještě malá dekorace v podobě vázy nebo sošky.

Na druhé straně chodby pak zbylo v koutě přesně 130 centimetrů, kam se měl vejít botník a skříň. Nábytek by ale prostor zbytečně zatížil, takže Andrea přišla s variantou jednoduché lavice (černobílé, jak jinak) a originálního věšáku. Místo skříně bude dobře sloužit „vzdušná“ tyč zavěšená na brašnářských popruzích. Řešení, které je originální a přitom uspoří spoustu místa. A na ukládání věcí, které by normálně byly ve skříni, vznikla malá komora vestavěná do vedlejšího pokoje.

A jak je Saša s proměnou spokojená? „Nějakou dobu jsem pobývala v Dánsku a zamilovala jsem se do severského designu a úsporného stylu bydlení ve spojení s funkčností. Andrea z mé představy venkovské kuchyně v mírném retro looku udělala nadčasový skvost,“ říká nadšená majitelka bytu.

Kromě zmiňované retro dlažby sem vybrala menší dřevěnou komodu na odkládání klíčů nebo pošty, kterou postavila hned za dveře.

Tři body k úspěchu

1. Barevná kombinace

Jednoduchá barevná kombinace černé a bílé dala prostoru retro nádech a měděné doplňky zase dotek moderního minimalismu.

2. Uspořádání

Nové uspořádání kuchyně a vrchní úložné skříňky sem vnesly pořádek a funkčnost.

3. Originální doplňky

Originální doplňky a vychytávky v podobě japonské stěny nebo závěsné tyče na kabáty místo skříně daly prostoru osobitost a lehkost.

STRUČNĚ A RYCHLE

BAREVNOST

Měděná – v malých dávkách na doplňcích dodává jednoduchému prostoru teplo a vášeň.

Bílá – jednoduchá, čistá barva, která zvětšuje prostor a hodí se k retro i skandinávskému stylu.

Černá – v kombinaci s bílou je elegantní a nadčasová. Navíc velmi praktická na úklid.


KOLIK TO STÁLO

Nábytek a dlažba 304 757
Spotřebiče 97 970 Kč
Montáž a stavební úpravy 54 028 Kč
Celkem 456 755 Kč

Reprezentativní příklad (Rychloúvěr):


RPSN níže uvedeného příkladu je 5,67 %.
Výše úvěru na bydlení, s požadovaným zřízením zástavního práva k pohledávce na výplatu vkladu ze stavebního spoření, je 100 000 Kč. Splatnost úvěru je 15 let, pevná roční úroková sazba je 4,99 %. Měsíční splátky: 1.– 180. splátka je 816 Kč, 181. splátka je 613 Kč. Splátky ve fázi překlenovacího úvěru nevedou k okamžitému umořování jistiny. Celková částka splatná spotřebitelem je 147 506 Kč a celková doba trvání smlouvy o spotřebitelském úvěru je 181 měsíců. S úvěrem jsou dále spojené následující úhrady: zasílání ročního výpisu z účtu stavebního spoření i účtu úvěru 25 Kč, vedení účtu stavebního spoření a úvěru ve fázi přiděleného úvěru 25 Kč měsíčně. Pro získání úvěru za nabízených podmínek je nezbytné uzavření smlouvy o stavebním spoření.

Číst další článek

Nejčtenější články

Top