Proměna garsonky

Proměna garsonky

Proměna malého bytu ve velký

15. 10. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Rekonstrukce malého bytu chce vtip a kreativitu. A taky šikovné ruce. Zvlášť když je to garsonka a do jedné místnosti potřebujete dostat kompletní kuchyňskou linku, pracovní a jídelní stůl a obývák s knihovnou i rozkládací pohovku pro každodenní spaní.

Inspirací pro moderní bydlení je sice minimalismus, ale v tomto případě to byla opravdu výzva. Místnost s plochou 15 m² sousedí s předsíní, koupelnou a ložnicí, jsou tu tudíž troje dveře ve dvou stěnách, což možnosti využití malého prostoru ještě komplikuje. Na třetí stěně je navíc okno, naštěstí alespoň tak velké, aby dovnitř vpouštělo dost denního světla.

Původně pod oknem v kuchyni stál jídelní stůl pro dva, který byl ale příliš blízko u linky a překážel. Linka sama byla malá a neprakticky řešená – měla jen dvouplotýnkový indukční vařič, neměla troubu a v rohu nad ní se vznášel bojler. Vínová barva skříněk prostor spíš uzavírala do sebe, než aby ho prosvětlila. O nějaké dva metry vedle v rohu u dveří stála lednička, což bylo pro práci velmi nepraktické. Neutěšené dílo korunovala hnědá sedačka s výhledem na linku a s regály za zády.

 

Přečtěte si také

#bydlení#rekonstrukce#ložnice

Proměna ložnice

2 minuty čtení

Proměna bytu v hodině dvanácté

Majitelka bytu Monika si nevěděla rady, a tak přizvala na pomoc dva muže – designéra Ondřeje Červeného, který vymyslel, jak všechno logicky, a hlavně prakticky uspořádat, a bratra Milana, který většinu nápadů realizoval vlastníma rukama. Monika se do prací zapojovala jen poradním hlasem, protože se jí blížil termín, a nakonec se všechno stihlo jen týden před porodem.

Ondřej rozdělil malý pokoj na logické funkční zóny – kuchyně, jídelna/pracovna a obývák/ložnice. Nejvíc místa i času zabrala kuchyně. Oříškem se ukázal být bojler, který v malé kuchyni zbytečně zabíral místo. S trochou odborné pomoci ho nahradil nový kotel, který teď visí v sousední koupelně. Na jeho místě tak vznikl prostor pro další kuchyňské skříňky. Nicméně stará betonová stěna za linkou připravila Milanovi ještě jedno překvapení. Byla totiž křivá, s odchylkou 7 cm u stropu, takže ji musel vyrovnat sádrokartonem.

V jednoduchosti je krása

Pokud jde o kuchyň, designér vybral kuchyňskou linku Metod z Ikey, do níž se vešlo všechno. Monika tu má dost pracovní plochy, indukční desku se čtyřmi plotýnkami, troubu, myčku i ledničku! Jemná šedá barva skříněk prostor opticky zvětšuje a dřevěná deska dodává pocit tepla.

   

Zadní stěnu linky obložil Milan klasickými bílými dlaždičkami Rako, které vyspároval světle mordou. Linka tak dostala šmrnc a pokoj barevný akcent, který se objevuje ještě na polštářích a dalších doplňcích.
Kompletní výměna čekala i podlahu, která byla pod linkou shnilá. Nahradil ji světlý vinyl, který je příjemný na chůzi i údržbu. A světlá barva opět pomáhá prostor zvětšit.

Multifunkční stůl

Jako přirozený střed místnosti vymyslel Ondřej velký pultový stůl, který slouží jako jídelní i pracovní a odděluje kuchyň a obývák. Jeho jednoduchý podstavec svařil Milan na dvoře, horní deska je stejná jako u linky. Pult plynule navazuje na okenní parapet a pod něj se šikovně schovaly i kontejnery na tříděný odpad.

Obývák se vším všudy

Dalším požadavkem Moniky bylo, aby v místnosti byla rozkládací pohovka na spaní a taky knížky, které do obývacího pokoje zkrátka patří. Ondřej tedy vybral jednoduchou dvojmístnou sedačku s bílým potahem, která se dá lehce proměnit na dvojlůžko, a prostor na knihovnu vyšetřil na stěnách nad ní, kam připevnil jednoduché bílé police. „Fascinuje mě, kolik je najednou místa a jak je to tu útulné,“ pochvaluje si Monika.

Pastelové barvy pro pohodu a prostor

Základem barevné kompozice pokoje je bílá. Ondřej ji použil na stěny, kachličky za linkou, pohovku, světla nad pultem i na nový nátěr oken a dveří. Kromě šedé použité na lince se tu pak objevuje ještě zmíněná světle modrá na různých detailech. Tu doplňují jemná starorůžová a fialová na neutrálním koberci před pohovkou.

4 BODY K ÚSPĚCHU

  1. Logická dispozice – rozdělení místnosti na jasně definované funkční zóny dalo pokoji řád.
  2. Kuchyň – jednoduchá linka splňuje všechny nároky na moderní a plnohodnotnou kuchyň.
  3. Chytrá řešení – přemístění bojleru, velký pult místo stolu nebo poličky místo knihovny.
  4. Barvy – světlé pastelové barvy spolu se základní bílou prostor prosvětlují a opticky zvětšují.
Kuchyňská linka se spotřebiči 87 757 Kč
Stavební úpravy (bez topení) 21 000 Kč
Podlaha 16 000 Kč
Nábytek 15 710 Kč
Osvětlení a doplňky 8 882 Kč
CELKEM 149 349 Kč

Reprezentativní příklad:

RPSN níže uvedeného příkladu je 5,67 %.

Výše úvěru na bydlení, s požadovaným zřízením zástavního práva k pohledávce na výplatu vkladu ze stavebního spoření, je 100 000 Kč. Splatnost úvěru je 15 let, pevná roční úroková sazba je 4,99 %. Měsíční splátky: 1.– 180. splátka je 816 Kč, 181. splátka je 613 Kč. Splátky ve fázi překlenovacího úvěru nevedou k okamžitému umořování jistiny. Celková částka splatná spotřebitelem je 147 506 Kč a celková doba trvání smlouvy o spotřebitelském úvěru je 181 měsíců. S úvěrem jsou dále spojeny následující úhrady: zasílání ročního výpisu z účtu stavebního spoření i účtu úvěru 25 Kč, vedení účtu stavebního spoření a úvěru ve fázi přiděleného úvěru 25 Kč měsíčně. Pro získání úvěru za nabízených podmínek je nezbytné uzavření smlouvy o stavebním spoření.

Tip Rádce na finance

Kuchyň můžete rekonstruovat pomocí Rychloúvěru Modré pyramidy. S ním si můžete výhodně půjčit až 800 000 Kč bez zajištění – bez ručitele nebo zástavy nemovitosti.

Nejčtenější články

Top