Proměna dětského pokoje

Proměna dětského pokoje

Proměna dětského pokoje ve stylu feng-šuej

11. 1. 2018

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Když děti namísto dětského pokoje tráví čas všude jinde jen ne tam, je něco špatně. Své o tom ví maminka sourozenců Julinky a Matýska paní Kateřina Sezemská. Proto se rozhodla z ložnice vytvořit dětský pokoj, který ctí rozdílné osobnosti dětí a životní styl celé rodiny. Proměna dětského pokoje je totiž založena na principech čínské nauky feng-šuej.

O radu Kateřina Sezemská požádala interiérovou designérku Lenku Haumer. Jejím úkolem bylo navrhnout dětský pokoj, pro který Katka vyčlenila dosavadní ložnici s oknem a vysokými stropy, která je v přízemním bytě 3 + 1.

Do rukou znalkyně se svěřila i proto, že si je vědoma, že neuvážené používání principů feng-šuej bez znalostí všech souvislostí může přinést víc škody než užitku.

A co ji vůbec vedlo k takovéto změně? „Děti měly svůj pokoj jinde v bytě, ale raději pobývaly v kuchyni, na niž byly zvyklé z minulosti. Zóny v dřívějším pokoji sourozencům spíše splývaly, děti zde postrádaly hravé prvky i barvy, které by je bavily a rozvíjely fantazii,“ popisuje maminka dvouletého Matýska a tříleté Julinky.

Nabízí se i otázka, proč se Katka rozhodla pro zrušení vlastní ložnice. „Jsou zde dvoje dveře v celkem těsné blízkosti, takže roh pokoje je vlastně průchozí. Také jsme bojovali s tím, že část pokoje nebyla dost využitá. Postel znesnadňovala přístup k oknu a průchozí část u dveří působila spíš rušivě než odpočinkově,“ vysvětluje své důvody.

To ale nebyly jediné nedostatky ložnice. O těch dalších hovoří zkušená designérka Lenka Haumer. „Myslím si, že omezenější přístup světla v ložnici zase až tak nevadil, ale pokoj měl pro ložnici nevhodnou dispozici. Zařízení působilo dojmem provizoria. Navíc odlehlejší, na světlo chudší strana místnosti byla málo využívaná a s průchozími dveřmi působila jako nutné zlo pro odkládání věcí.“ Změna je tedy více než na místě. A jak Lenka při proměně postupovala?

V duchu přírody

Na začátku si zmapovala zájmy dětí i životní styl rodiny. Zjistila, že Sezemští rádi cestují a podnikají výlety do přírody. Nejraději mají hory, kde malou Julii baví pozorování zvířat a přírody, zatímco bráška Matěj má rád techniku, nejvíc lanovky. Z hlediska barev je Julii nejbližší žlutá, Matěj si potrpí na zelenou. Se všemi těmito získanými informacemi pak Lenka pracovala při samotné proměně.

„Vzhledem ke špatnému přístupu světla jsem zvolila neutrální základ s akcenty v barvách, které napověděl typologický rozbor dětí specialistkou na feng-šuej,“ říká designérka Lenka.

Pomocí baldachýnu nad postelí Julie a vestavěné plochy nad postelí Matěje vznikly zóny, kde se mohou děti oddávat spánku či hrám, aniž se vzájemně ruší. Pro společné aktivity vznikla zase zóna u stolu a u postelí.

Respektujte to, co mají děti rády

Lenka chtěla docílit toho, aby dětský pokoj dopřával každému ze sourozenců to, co ho baví nejvíc, a využíval k tomu barvy, tvary i materiály, které odpovídají jejich osobnostnímu typu. Julinčina obliba kytiček je patrná na jejím povlečení, které nese květinové a sluníčkové motivy. Ty pak vkusně ladí s florálními prvky na stěně.

Svým zkušeným okem se také Lenka zaměřila na dispozici pokoje, která díky nábytku na míru lépe využívá prostor včetně místa u stropu. Vše najednou působí vyváženě a je využité víc prakticky.

O tom, že barvy jsou alfou a omegou, svědčí i bílá výmalba, roleta a další bílé textilie a doplňky. Pokoj tak působí světle a čistě. Žlutá barva použitá na světle, policích, koberci nebo polštáři zase dodává pokoji příjemnou energii. Nad stolem je světlo se stínidlem, které se hodí k přiznanému kabelu, což byla nutnost, aby se v podnájemním bytě nesekalo do stěny.

Lenka se zaměřila i na Matějovy milované lanovky. Nad jeho postelí vznikl prostor, který unese až 150 kilogramů zátěže a udrží tak Matěje i jeho kamarády, kteří přijdou na návštěvu do výšek. Jak jste si jistě všimli, nejen samotný prostor připomíná lanovku, ale její obrázky zdobí i okolí Matějovy postele.

„Vzhledem ke špatnému přístupu světla jsem zvolila neutrální základ s akcenty v barvách, které napověděl typologický rozbor dětí specialistkou na feng-šuej.“

BARVY V DĚTSKÉM POKOJI NIKDY NEPODCEŇUJTE

Bílá tvoří základ výmalby a je barvou mnoha doplňků v pokoji.

Žlutou má ráda Julie a doporučila ji pro ni odbornice na feng-šuej.

Zelenou má zase oblíbenou Matěj.

Šedá se doplňuje se zmíněnými barvami. Mohou v ní být malby na stěně.

STRUČNĚ A RYCHLE

KOLIK TO STÁLO

Truhlářské práce 48 500 Kč
Ostatní nábytek 20 500 Kč
Výmalba a kresby 10 500 Kč
Osvětlení a koberce 8 880 Kč
Doplňky vč. rolety 16 300 Kč
Celkem 104 680 Kč

BAREVNOST

Reprezentativní příklad (Rychloúvěr):

RPSN níže uvedeného příkladu je 5,61 %. Výše úvěru na bydlení, s požadovaným zřízením zástavního práva k pohledávce na výplatu vkladu ze stavebního spoření, je 100 000 Kč. Splatnost úvěru je 15 let, pevná roční úroková sazba je 4,99 %. Měsíční splátky: 1.–180. splátka je 816 Kč, 181. splátka je 674 Kč. Splátky ve fázi překlenovacího úvěru nevedou k okamžitému umořování jistiny. Celková částka splatná spotřebitelem je 147 110 Kč a celková doba trvání smlouvy o spotřebitelském úvěru je 181 měsíců. S úvěrem jsou dále spojené následující úhrady: zasílání ročního výpisu z účtu stavebního spoření i účtu úvěru 25 Kč, vedení účtu stavebního spoření a úvěru ve fázi přiděleného úvěru 25 Kč měsíčně. Pro získání úvěru za nabízených podmínek je nezbytné uzavření smlouvy o stavebním spoření. Nabídka platí pro žádosti o Rychloúvěr podepsané v době od 2. 1. do 2. 3. 2018 a zároveň doručené na centrálu Modré pyramidy nejpozději do 9. 3. 2018.

Nejčtenější články

Top