Jak vybrat styl bydlení? Nechte se inspirovat desítkou námi vybraných interiérů!

Jak vybrat styl bydlení? Nechte se inspirovat desítkou námi vybraných interiérů!

Prázdný interiér je výzva. Záleží jen na vás, jaké styly bydlení jsou vám blízké. Extroverti se najdou v maximalismu nebo v eklektickém stylu bydlení, přemýšliví introverti se budou cítit dobře v minimalisticky zařízeném prostoru. V každém případě je důležité promyslet si celek a nehromadit náhodně nábytek ani doplňky.

14. 10. 2017

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Skandinávský styl: Zabalte se od kožešiny

skandinávský styl bydlení„Skandi“ interiéry patří trvale mezi nejpopulárnější napříč všemi kontinenty. Inspirací jsou pro ně sníh, hory a fjordy severských zemí, které se promítají do typických materiálů: přírodních textilií, kožešin a vlny na pozadí skla či dřeva. Bílou a šedou barvu, krémové odstíny a barvu dřeva může oživit a zjemnit mentolová barva nebo stopy zelené. Podstatu skandinávského stylu tvoří jednoduché, ale kvalitní věci. Tento nadčasový styl se skvěle hodí do obývacích pokojů, ložnic a koupelen.

TIP: V kombinaci s čistě bílými stěnami působí zajímavě třeba narůžovělá podlaha ze širokých prken z douglasky tisolisté.


Eklektický styl bydlení: Hledejte řád v rozmanitosti

eklektický styl bydleníEklektické interiéry si vypůjčují nápady z různých období, stylů a trendů. Porušují pravidla, baví a promítají do doplňků osobnost majitele. Při dekorování je nicméně třeba udržet věci v rovnováze. Nejlepší eklektické interiéry jsou kompaktním mixem starého a nového, barev, textur a vzorů. Všímejte si toho, jak se k sobě interiérové kousky hodí a jak působí jako celek v daném prostoru. Jednotlivé prvky by neměly soutěžit o pozornost, ale měly naopak fungovat dohromady. Jinak bude působit interiér zmateně.

TIP: Prvky v interiéru by spolu měly komunikovat podle určitého klíče, kterým může být například škála barevnosti.


Industriální styl: Nebojte se útulnosti

industriální styl interiéruOcel a kámen, cihly a mosaz. Industriální interiéry pracují se surovými, přiznanými materiály, jako jsou kovové prvky, obnažené cihly na zdech, dřevěná prkna a beton na podlaze. Od nich se odvíjí i barevná paleta, která je industriálnímu stylu vlastní. Nedílnou součástí tohoto stylu bydlení je originální osvětlení, které zútulňuje jinak chladný prostor.

TIP: Nezapomínejte na to, že zařizujete domov, nikoliv továrnu, a zútulněte prostor textiliemi, koberečky a uměleckými artefakty.


Moderní styl: Funkce je důležitější než forma

moderní styl bydleníAutory moderního stylu jsou evropští designéři ze školy Bauhaus, která vznikla v Německu v roce 1919. Hlavní myšlenkou je koncentrace na funkci, která je důležitější než forma. Odpadají zbytečné dekorace, doplňky a textilie. Pro moderní styl jsou příznačné jednoduché geometrické tvary, čisté linie, neutrální barvy a tvarové asymetrie. Pro někoho může být moderní styl bydlení příliš chladný a neútulný. Pokud je ovšem interiér dobře promyšlený, působí naopak čistota a jednoduchost uklidňujícím dojmem.

TIP: Moderní styl se hodí do menších bytů, kde vytvoří dojem většího prostoru.


Vintage styl: Vyberte si dominantní kousek

vintage styl interiéruVintage styl může být, na rozdíl od staromódního „tetičkovského“ stylu, opravdu univerzální. Klíčové vintage kousky udrží jednotnou linii prostoru, ať už se vám líbí roztomilé interiéry, nebo retro pokojíky. Nejefektivnější cesta k povedenému vintage interiéru je kombinování nového nábytku se starým, který otupí „ostří“ nového. Ty nejlepší vintage interiéry se vyhýbají přeslazené šlehačce, nehromadí haraburdí a kladou důraz na praktičnost. I otevřené police mohou být dokonale zorganizované.

TIP: Nebojte se použít v interiéru odlišný a neotřelý prvek. Vintage kousek by neměl zapadnout mezi ostatní zařízení, ale měl by naopak prostoru dominovat.


Minimalismus: Méně je více

minimalistický styl bydlení

Minimalistický styl se začal prosazovat na začátku dvacátého století a postupně prostoupil různé oblasti života, včetně interiéru a designu. Hlavní princip interiérového minimalismu ovlivňuje jednoduchost japonského designu, pro který platí, že „méně je více“. Minimalismus je založený na jednoduchých přirozených formách, soustředí se na tvary, barvy a textury a pracuje s minimem nábytku a doplňků. Interiéry jsou obnaženy až na samotný základ, roli hraje i prázdný prostor sám o sobě. Barvy by neměly rušit jednoduchost, a proto se vyskytují v prostoru jen velmi střídmě. Sáhněte po bílé, černé a základních barvách.

TIP: Mějte na paměti, že výsledkem snah o minimalismus nemá být chladný, tvrdý prostor ani prázdná bílá „krabice“.


Přímořský styl: Vneste do interiéru prázdninovou uvolněnost

přímořský interiérTradiční přímořské interiéry se omezují na klišé doplňků s mořskými motivy a uměle patinované dřevěné dekorace. Autentické interiéry v tomto stylu však vyžadují mnohem současnější přístup bez zbytečného přehánění. Ve hře jsou přírodní materiály, sklo, lehké bílé závěsy. Barevná paleta by měla vycházet z barevnosti písku, mušlí, nebe a moře. Bílé stěny oživí khaki, krémová a odstíny modré. Interiér by měl působit uvolněným a neokázalým dojmem a měl by fungovat jak v městském apartmánu, tak v domečku na pláži.

TIP: Pokud není v pokoji dostatek přirozeného světla, zavěste naproti oknu zrcadlo.


Venkovský neboli rustikální styl: Pohrajte si se zemitými barvami rustikální styl bydlení

Interiéry ve venkovském designu se obměňují podle stylů, které jsou vlastní jednotlivým zemím. Pro francouzský venkovský styl je typický robustní nábytek a jasné barvy jako tmavě fialová, levandulová, žlutá nebo azurově modrá. V interiérech v anglickém venkovském stylu se objevuje světlé dřevo, hlavně dub, květinové vzory, pruhy a kostkované textilie. Venkovský styl po italsku, kterému se někdy říká toskánský, pracuje s barvami od okrově žluté přes cihlově červenou, žlutou v odstínech zlaté až po zelenou. Podlahy a krby bývají z přírodního kamene. Pro venkovský styl je typické neupravené dřevo a strukturované stěny.

TIP: Nebojte se přenést venkovský styl do města!


Retro styl: Oživte vzpomínky z dětství

retro styl bydlení, Modrá pyramidaStaré designy přicházejí každých pár desítek let opět ke slovu. Ovšem převlečené v novém kabátě. Retro styl vybírá z uplynulých dekád materiály, tvary, barvy a doplňky, které jsou nám blízké, třeba z dětství. Záleží jen na nás, co si ze starších stylů vybereme a zakomponujeme do interiéru, proto je každé retro v podstatě individuální interpretace minulého. Mezi materiály dominuje vinyl, chrom a umakart, typickými prvky jsou plastové židle a předměty s metalickou úpravou povrchu. A barevné kombinace? Světle a tmavě šedá, hořčicově žlutá, jasně červená a tmavě červená, žlutá nebo zelená.

TIP: Chybu neuděláte s čímkoliv z 50., 60. a 70. let minulého století.


Maximalismus: Více je více

maximalistický interiérUž vás nebaví minimalismus? Přesedlejte na maximalismus, který hlásá, že „více je více“. Maximalismus káže zaplnit interiér věcmi a barvami a vytvořit pompézní chaos, který ohromí každou návštěvu. Ručně malované tapety, květinové, zvířecí i tropické motivy, koberečky, pestré barvy, barevné čalounění, záplava polštářků… Fantazii se meze nekladou, hlavní slovo má vaše osobnost. Můžete si pohrát s kombinací různých stylů a vdechnout starým věcem nový život. Ačkoliv by se mohlo zdát, že maximalistickému interiéru vládne chaos, uspořádání věcí i volba barev má svůj skrytý řád.

TIP: Při volbě barev vycházejte z uměleckých děl a doplňků. Představte si váš pokoj jako pestrou kytici květů. Přidali byste do ní další barvu?

Ilustrační obrázky: Pinterest.com, Shutterstock.com

TIP Rádce na finance: Rychloúvěr od Modré pyramidy

Chcete si upravit bydlení ve vysněném stylu, ale nemáte momentálně dost peněz?
S financováním vám pomůže Rychloúvěr od Modré pyramidy.

Nejčtenější články

Top