Už se nám nechtělo dávat peníze do podnájmu

Už se nám nechtělo dávat peníze do podnájmu

Marketingová analytička z Prahy Katka Bendová je ženou činu. Sama říká, že když se pro něco rozhodne, jde do toho po hlavě. Proto po koupi staršího, ale jinak ideálního bytu dlouho neotálela a s pomocí Rychloúvěru od Modré pyramidy ho rychle a od podlahy zrekonstruovala.

15. 9. 2015

Sedíme v kavárně v OC Novodvorská Plaza kousek od vašeho bydliště. Proč jste si vybrala právě tuto lokalitu?

Původně jsme s manželem uvažovali o koupi domku poblíž Prahy, a dokonce se nám taková možnost už i naskytla, ale nakonec jsme ji zavrhli a zaměřili se na tuto oblast. Hledali jsme lokalitu, kde by se dalo žít pohodlně i s dětmi, která by byla snadno dostupná a měla zavedenou infrastrukturu.

Jak se vám tady žije?

Velmi pohodlně. Pediatra máme přes ulici a nově teď máme po ruce i obvodního lékaře. Kousek od domu je pošta, školka, škola, v okolí je spousta dětských hřišť. Na Novodvorské má být v dohledné době otevřeno Relaxační centrum Kosmos s dětským bazénkem a solnou jeskyní. Opravdu jsme teď rádi, že jsme se rozhodli pro tuto část Prahy.

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

"Byt byl zanedbaný, jednotlivé místnosti malinké. ... Rozhodli jsme se všechno vybourat a nechat jen nosné zdi."

Jak dlouho trvala vaše cesta k novému bytu?

Po svatbě se nám s manželem nechtělo dávat peníze do podnájmu, chtěli jsme jít rovnou do vlastního. Prošli jsme několik bytů o velikosti 3 až 4 + kk v panelových domech v okolí, většina z nich byla již zrekonstruovaná, ale žádný z nově opravených nám nevyhovoval dispozičně nebo zařízením. Nakonec, asi po dvou měsících, jsme objevili téměř vybydlený byt o rozloze 68 m2 ze 70. let, který byl koncipovaný jako 4 + kk.

Jak rozsáhlá přestavba byla nutná?

Byt byl zanedbaný, jednotlivé místnosti malinké. Úzká vstupní chodba byla plná vestavěných skříní. Rozhodli jsme se všechno vybourat a nechat jen nosné zdi. Chtěli jsme zvětšit záchod i koupelnu, která byla původně průchozí. Ve výsledku máme 3 + kk, tedy obývací pokoj, ložnici, dětský pokoj a kuchyňský kout. Odhadce nám vyčíslil náklady na rekonstrukci na 400 až 500 tisíc. Navíc jsme se během přestavby rozhodli přiklonit se v některých případech k nákladnějšímu řešení, než jsme původně počítali, jako třeba potažení zdí perlinkou, sádrokartonové podhledy apod.

Jak jste tedy koupi a následně rekonstrukci finančně pokryli?

Něco jsme měli našetřeno, oba jsme měli také po dlouhou dobu spoření u Modré pyramidy. Chvíli jsme uvažovali také o prodeji manželova bytu o rozloze 2 + kk, ale nakonec jsme se rozhodli, že si ho ponecháme a budeme ho i nadále pronajímat. Tak jsme se rozhodli pro hypotéku Komerční banky, na kterou nakonec stačil jen můj příjem. Finance z hypotéky nám ovšem nestačily pokrýt náklady na rekonstrukci. Po zvážení všech možných spotřebitelských úvěrů jsme opět skončili u „Modré“, konkrétně jejího Rychloúvěru.

"Stačily dvě návštěvy pobočky a během dvou týdnů jsme vše domluvili s naším finančním poradcem Tomášem Kmínkem."

Jak dlouho trvalo vyřízení?

Bylo to opravdu velmi rychlé, jak slibuje název produktu. Stačily dvě návštěvy pobočky a během dvou týdnů jsme vše domluvili s naším finančním poradcem Tomášem Kmínkem. Ocenila jsem jeho vstřícný postoj. Nikdy jsem neměla pocit, že ho zdržuji, vždycky si na mě našel čas. Výhodou bylo, že jsme dostali rychle k dispozici 500 tisíc a teprve zpětně jsme dokládali faktury, že jsme peníze profinancovali. Díky tomu jsme se mohli během půl roku od koupě nastěhovat do zbrusu nového zařízeného bytu.

To vypadá až překvapivě jednoduše...

Každý proces rekonstrukce je složitý, když se přesunete z roviny plánování a snění do reality. Také na nás čekaly zádrhele, ale finanční stránka věci byla ve finále nejméně komplikovaná. Spíše jsme se potýkali s byrokratickými záležitostmi. Museli jsme předkládat projekt k posouzení společenství vlastníků, sehnat si statika, který by potvrdil, že bourání příček neohrozí statiku domu a podobně. Získat hypotéku a peníze na přestavbu bylo ve srovnání s tím opravdu jednoduché. Díky této pozitivní zkušenosti jsme s Modrou pyramidou dál celá rodina včetně malého syna. 

"Díky této pozitivní zkušenosti jsme s Modrou pyramidou dál celá rodina včetně malého syna. "

Co ocenila klientka na Rychloúvěru?

  • Nerada na něco čekám, takže mě potěšila především rychlost vyřízení. Stačila dvě setkání s finančním poradcem a měli jsme finance k dispozici.
  • Nechtěli jsme zastavovat nemovitost ani hledat ručitele. Naštěstí nic z toho není pro získání Rychloúvěru potřeba.
  • Protože jsme oba s manželem již delší dobu spořili pravidelně s Modrou pyramidou, měli jsme možnost získat úvěr i bez doložení příjmů.
  • Splátky jsme si mohli rozložit na 15 let, takže nijak výrazně nezatížily rodinný rozpočet.
  • Mohli jsme si o zaplacené úroky z úvěru snížit daňový základ.

 

Profil

 

Tomáš Kmínek

Generální reprezentant pro oblast Praha střed

V Modré pyramidě působí od roku 2004 – nejprve jako poradce, pak tři roky na manažerské pozici a v současné době zastává post generálního reprezentanta.

Jak dlouho se znáte s klientkou Katkou Bendovou?

Katka Bendová je naší klientkou už více než deset let. Pracovala poblíž pobočky, kde jsem působil, proto jsme spolu byli často v kontaktu a vyřizovali spolu i stavební spoření pro celou rodinu.

Jak jste postupovali při koupi a následné rekonstrukci bytu?

Původně jsme řešili pouze koupi bytu, kterou jsem navrhl financovat buď hypotékou, a nebo Hypoúvěrem Modré pyramidy. Nakonec padla volba na stoprocentní hypotéku. Pak se ale ukázalo, že rekonstrukce bytu bude nákladnější a vlastní prostředky na ni již nestačí. V této situaci jsem navrhl Rychloúvěr, který je určený právě na modernizace a rekonstrukce bydlení. Celkové příjmy rodiny byly naštěstí dostačující, tak byl i Rychloúvěr vyřízený během několika dní.

Je běžné, že se Rychloúvěry u vás vyřizují takovou rychlostí?

Celá rodina u nás měla již delší dobu stavební spoření, takže pro získání Rychloúvěru nemuseli dokládat příjmy. Nepotřebovali ani ručitele, takže vše bylo vyřízeno opravdu rychle.

Další články v rubrice

Raději splácet vlastní dům než platit nájem

Raději splácet vlastní dům než platit nájem

Stejně jako mnozí další chtěli mít i Hana Caltová s přítelem svůj dům, ale okolnosti byly dlouho nepříznivé. Žili proto i s dětmi v nájemním domě v Sedlčanech a snili o tom, jaké to jednou bude ve vlastním. Teprve když děti trochu odrostly a začaly samy dojíždět do školy, uvědomila si Hana Caltová, že si konečně mohou splnit svůj sen o domě. A tak se pustila do práce.

Celý život snila o domě. Teď v něm bydlí

Celý život snila o domě. Teď v něm bydlí

S manželem bydlela Anna Drhová v nájemním bytě, ale toužila mít vlastní dům. Nejlépe přímo v šumavských Prášilech, kde žijí už čtyřicet let a zvykli si na to, že to mají do krásné přírody jen co by kamenem dohodil. „Manžel tady tehdy dostal po vojně práci jako lesák, já jsem sem jela na svatební cestu. Prášily jsme si zamilovali, je tu moc krásně,“ líčí Anna Drhová.

Jako malá jsem si kreslila žlutý domeček s červenou střechou

Jako malá jsem si kreslila žlutý domeček s červenou střechou

Dokud nevyšlo najevo, že pán, který sedí u Vytlačilových v obývacím pokoji, je jejich finanční poradce, vypadalo to, že se staří známí sešli, aby si sdělili svoje plány na letošní dovolenou. V družném rozhovoru pokračovali i na zahradě nad osvěžující studniční vodou a domácím koláčem. Povídání, ve kterém si nemohli vynachválit letní posezení na zahradě po návratu z práce, přerušil až fotograf s požadavkem, aby se všichni přesunuli zpod slunečníku do stínu platanu v rohu zahrady. Do tichého sobotního dopoledne pronikalo jen šumění nedalekého borového háje a občasný štěkot fenky Cherry.

Těším se, až si dám kávu na své zahradě

Těším se, až si dám kávu na své zahradě

Velkou část svého snu už si splnila, když si Žaneta Marková s přítelem pořídila malý domek za Jihlavou. „Když jsem obcházela banky sama, neuspěla jsem. Pomohla mi až finanční poradkyně Modré pyramidy, na níž jsem se na radu přátel obrátila,“ říká s tím, že pořízení domu je jen začátkem cesty. Nyní totiž pár čeká náročná rekonstrukce, do níž se pustil svépomocí. „Naštěstí nám pomáhají přátelé. Teď se nejvíc ze všeho těším na to, až bude hotovo a já si budu moci dát na zahradě v klidu kávu,“ usmívá se.

Top