Těším se, až si dám kávu na své zahradě

Těším se, až si dám kávu na své zahradě

Velkou část svého snu už si splnila, když si Žaneta Marková s přítelem pořídila malý domek za Jihlavou. „Když jsem obcházela banky sama, neuspěla jsem. Pomohla mi až finanční poradkyně Modré pyramidy, na níž jsem se na radu přátel obrátila,“ říká s tím, že pořízení domu je jen začátkem cesty. Nyní totiž pár čeká náročná rekonstrukce, do níž se pustil svépomocí. „Naštěstí nám pomáhají přátelé. Teď se nejvíc ze všeho těším na to, až bude hotovo a já si budu moci dát na zahradě v klidu kávu,“ usmívá se.

2. 9. 2015

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Společně s přítelem jste žili v pronájmu. Co vás přimělo, abyste si začali hledat vlastní bydlení?

Spočítali jsme si, na kolik peněz nás vyjde pronájem každý rok. S hrůzou jsme zjistili, že je to poměrně velká suma, kterou přitom dáváme do kapsy cizímu člověku. Řekli jsme si, že by bylo lepší investovat ji do něčeho, co by patřilo nám, tedy do vlastního bydlení.

Jak složité pro vás bylo hledání nového bydlení?

Nebylo by to obtížné, pokud bychom měli dostatečný příjem ze zaměstnání. Právě nedostatečná výše příjmů byla největší překážkou na cestě k vlastnímu bydlení. Přítel je totiž živnostník, já pracuji jako prodavačka v trafice, proto to v našem případě bylo o něco složitější. Museli jsme vybírat lokalitu mimo Jihlavu, kde jsme do té doby bydleli v pronájmu a kde také oba pracujeme. Jenže dosáhnout na hypotéku na rodinný dům přímo v Jihlavě bylo nereálné. Museli jsme sáhnout po co nejlepší možné variantě, a tou jsou Bítovčice. Za prací do Jihlavy to z této vesnice není tak daleko a dům stál peníze, za které bychom si v Jihlavě mohli pořídit maximálně tak byt s dispozicí 1+1 v paneláku. Místo toho máme ale krásný malý rodinný domek.

"Domek v Bítovčicích je pro něj i pro nás ideální – má velkou zahradu o výměře 653 m2, což náš čtyřnohý mazlíček ocení, dispozice je pak 3+kk, což zase vyhovuje nám."

Proč jste hledali dům? Nestačil by vám byt?

Máme velkého psa, křížence bernského salašnického a ovčáka. Také kvůli němu jsme chtěli dům se zahradou. Domek v Bítovčicích je pro něj i pro nás ideální – má velkou zahradu o výměře 653 m2, což náš čtyřnohý mazlček ocení, dispozice je pak 3+kk, což zase vyhovuje nám. Navíc do Bítovčic nám jezdí autobus i vlak z Jihlavy, dva kilometry od nás jsou pak Luka nad Jihlavou, kde je veškerá občanská vybavenost včetně obchodů, doktorů, škol i školek.

Jak celá koupě domu probíhala?

Díky naší finanční poradkyni Ritě Bednářové z Modré pyramidy to nebylo zase tak složité, jak jsme si mysleli. Byla za tím především spousta papírování, nicméně poradkyně za nás vše potřebné vyřídila a já jsem za ní jen chodila podepisovat dokumenty, smlouvu a doložila potvrzení o příjmech ze zaměstnání.

"Známí mi ovšem poradili, abych si našla finanční poradkyni. Dala jsem na ně a dobře jsem udělala."

Spoléhali jste se na pomoc finanční poradkyně už od začátku hledání vlastního bydlení?

Kdepak, zpočátku jsem se zkoušela poptávat v bance sama, ale nikdy jsem neuspěla. Známí mi ovšem poradili, abych si našla finanční poradkyni. Dala jsem na ně a dobře jsem udělala. Pomohla nám nejen s financováním koupě domu a následné rekonstrukce, ale třeba také s pojištěním nemovitosti, domácnosti a dalšími důležitými kroky, které bylo potřeba udělat.

Které úvěry z nabídky Modré pyramidy jste využili?

Máme 85procentní hypoteční úvěr, který jsme použili na nákup domu. K tomu ještě úvěr ze stavebního spoření, z něhož budeme financovat rekonstrukci. Vyřízení úvěrů bylo rychlé a díky tomu jsme měli klíče od domu již za dva měsíce od složení rezervačního poplatku

"Nejvíc na to, až celý dům zrekonstruujeme a já si konečně budu moci dát kávu na zahradě."

Takže nyní vás čeká ještě rekonstrukce?

Ano, jsme vlastně pořád jenom na začátku. Práce na domě bude ještě dost, rekonstruujeme totiž svépomocí. Chystáme nové zdi, podlahy, odpady, vodu, topení. K tomu také kuchyni, koupelnu, elektřinu… Zkrátka všechno (smích). Naštěstí máme spoustu dobrých přátel, kteří nám s proměnou domu rádi pomáhají. Určitě to bude ještě náročné, ale o to víc to pro nás nakonec bude náš vysněný společný domov. Zatím bydlíme v pronájmu, ale už jen chvíli, a pak hurá do svého.

Na co se těšíte nejvíc?

Nejvíc na to, až celý dům zrekonstruujeme a já si konečně budu moci dát kávu na zahradě. Budu si užívat klidu a pohody v Bítovčicích. Pro mě i přítele to bude náš domov až do konce života. 

Profil

 

Rita Bednářová

Generální reprezentantka Modré pyramidy

"Svým klientům vždy radím, aby šli do svého." Rita Bednářová patří k nejzkušenějším finančním poradkyním Modré pyramidy. Díky ní dosáhla Žaneta Marková na vysněný dům. Do Modré pyramidy nastoupila Rita Bednářová v roce 1998. Byla tehdy ještě na rodičovské dovolené s nejmladší dcerou, které bylo osm měsíců. Chtěla uzavřít stavební spoření pro své děti a pomoci s financemi kamarádům a sousedům. Od té doby takto pomohla tisícům klientů. Vždy byla finanční poradkyní, nyní působí jako generální reprezentant. S klienty nejčastěji řeší financování vlastního bydlení.

Jak si vás klientka našla?

Spolupracuji s paní Markovou od loňského prosince, kdy ke mně přišla na doporučení od svého kamaráda, jemuž jsem rovněž vyřizovala úvěry na odkup rodinného domu a na následnou rekonstrukci. Koupi vlastního bydlení jsem jí rozhodně doporučila, protože investice do pronájmu považuji za vyhozené peníze. Svým klientům proto vždy radím jít do svého.

Jak náročné bylo najít pro klientku vysněný dům?

Bylo to poměrně náročné, protože jsme potřebovali najít takovou nemovitost, která by odpovídala příjmům klientky. Hledali jsme tedy domy v nižší cenové relaci, ale zároveň takové, které byly v relativně dobrém stavu, abychom měli dostatek prostředků na rekonstrukci. Jedna taková nemovitost, již si paní Marková vybrala, nám utekla dřív, než jsme stihli úvěr vyřídit. Na dům, který nakonec koupila, měl pak realitní makléř jiného kupce, jenž byl ochotný zaplatit v hotovosti, ale podařilo se mi makléře přesvědčit, že jde skutečně o spolehlivou a bonitní klientku, takže jí nakonec domeček podržel.

Kolik času zabralo vyřízení celé koupě?

Bylo to poměrně bezproblémové, trvalo to zhruba jeden měsíc. Odhad dopadl dobře, realitní makléř rovněž dobře spolupracoval.

Změnil se koupí domu a chystanou rekonstrukcí dosavadní finanční plán paní Markové?

Pro Žanetu Markovou byla realizace vlastního bydlení prioritou od samého začátku spolupráce, takže jsme k dosažení tohoto cíle směřovali veškeré kroky. Finanční plán jsme tedy nemuseli nijak zásadně upravovat.

Další články v rubrice

Raději splácet vlastní dům než platit nájem

Raději splácet vlastní dům než platit nájem

Stejně jako mnozí další chtěli mít i Hana Caltová s přítelem svůj dům, ale okolnosti byly dlouho nepříznivé. Žili proto i s dětmi v nájemním domě v Sedlčanech a snili o tom, jaké to jednou bude ve vlastním. Teprve když děti trochu odrostly a začaly samy dojíždět do školy, uvědomila si Hana Caltová, že si konečně mohou splnit svůj sen o domě. A tak se pustila do práce.

Celý život snila o domě. Teď v něm bydlí

Celý život snila o domě. Teď v něm bydlí

S manželem bydlela Anna Drhová v nájemním bytě, ale toužila mít vlastní dům. Nejlépe přímo v šumavských Prášilech, kde žijí už čtyřicet let a zvykli si na to, že to mají do krásné přírody jen co by kamenem dohodil. „Manžel tady tehdy dostal po vojně práci jako lesák, já jsem sem jela na svatební cestu. Prášily jsme si zamilovali, je tu moc krásně,“ líčí Anna Drhová.

Už se nám nechtělo dávat peníze do podnájmu

Už se nám nechtělo dávat peníze do podnájmu

Marketingová analytička z Prahy Katka Bendová je ženou činu. Sama říká, že když se pro něco rozhodne, jde do toho po hlavě. Proto po koupi staršího, ale jinak ideálního bytu dlouho neotálela a s pomocí Rychloúvěru od Modré pyramidy ho rychle a od podlahy zrekonstruovala.

Jako malá jsem si kreslila žlutý domeček s červenou střechou

Jako malá jsem si kreslila žlutý domeček s červenou střechou

Dokud nevyšlo najevo, že pán, který sedí u Vytlačilových v obývacím pokoji, je jejich finanční poradce, vypadalo to, že se staří známí sešli, aby si sdělili svoje plány na letošní dovolenou. V družném rozhovoru pokračovali i na zahradě nad osvěžující studniční vodou a domácím koláčem. Povídání, ve kterém si nemohli vynachválit letní posezení na zahradě po návratu z práce, přerušil až fotograf s požadavkem, aby se všichni přesunuli zpod slunečníku do stínu platanu v rohu zahrady. Do tichého sobotního dopoledne pronikalo jen šumění nedalekého borového háje a občasný štěkot fenky Cherry.

Top