Raději splácet vlastní dům než platit nájem

Raději splácet vlastní dům než platit nájem

Stejně jako mnozí další chtěli mít i Hana Caltová s přítelem svůj dům, ale okolnosti byly dlouho nepříznivé. Žili proto i s dětmi v nájemním domě v Sedlčanech a snili o tom, jaké to jednou bude ve vlastním. Teprve když děti trochu odrostly a začaly samy dojíždět do školy, uvědomila si Hana Caltová, že si konečně mohou splnit svůj sen o domě. A tak se pustila do práce.

23. 5. 2016

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

majitelka domu

 „Neměli jsme dostatek prostředků na domek se zahradou, začala jsem proto zjišťovat, kdo by nám půjčil. Obcházela jsem banky a další společnosti, až mi nakonec kamarád doporučil Modrou pyramidu. Dál už nebylo potřeba hledat,“ vzpomínala paní Caltová a dodala: „Vše šlo díky finanční poradkyni Martině Pejlové jako po másle, musela jsem kromě běžných dokladů doložit jen roční příjem z podniku, kde jsem pracovala.“

 

Čeká je celková rekonstrukce

Úvěr na domek měl pár vyřízený a schválený dopředu, takže byl i dostatek času hledat vhodný dům. Nakonec se oba shodli na typickém venkovském stavení jen několik kilometrů od práce i školy. Než se do něj ale nastěhují, čeká je ještě celková rekonstrukce.

„Kromě střechy bude všechno nové, včetně stropů a podlah. Chceme ale zachovat venkovský ráz domu,“ uvedli s tím, že stavbu provedou částečně svépomocí. Mohou totiž využít 30letých zkušeností přítele paní Caltové ze stavebnictví, navíc mají v rodině i elektrikáře a instalatéra a okolo sebe partu dobrých přátel, kteří jim pomohou. 

"Úvěr na domek měl pár vyřízený a schválený dopředu, takže byl i dostatek času hledat vhodný dům."

Přečtěte si také


Díky rekonstrukci patra bude mít každé dítě svůj pokoj. Oba partneři se těší také na to, že budou mít v domě větší kuchyň, než mají nyní v bytě. „Přítel rád vaří a rovněž děti si dovedou občas uvařit něco, na co mají chuť,“ usmála se paní domu a dodala, že děti už mají přesně vymyšleno, jak budou vypadat jejich pokoje: „Vědí, jak si je nechají vymalovat a jaký si do nich dají nábytek.“

Původně si rodina přála také větší zahradu, ale nakonec se všichni dohodli, že na venčení psa a pár kytiček, které si chtějí zasadit, jim bohatě stačí i menší prostor. A kdyby se v budoucnu rozhodli něco pěstovat, poohlédnou se po nějakém pozemku.

Přečtěte si také

Když zahrada září

2 minuty čtení

"Nakonec se oba shodli na typickém venkovském stavení jen několik kilometrů od práce i školy."


Těší se na relax u kamen

Hana Caltová se přitom hodně těší na klasická kamna, která si prosadila jako doplněk ke kotli na dřevo a uhlí. „Kamna měla doma moje maminka. Jako dítě jsem je neměla ráda, až později jsem pochopila, že mají něco do sebe. Plánuji, že jimi budeme nejen topit, ale že se na nich bude i vařit. A hlavně – že se u nich bude odpočívat,“ libovala si.

Strach z budoucnosti přitom nemá, i když budou hypotéku splácet dvacet let. „Dali jsme přednost tomu platit delší dobu po menších částkách. Ovšem jistotu nemáte nikdy. Nikdy nemůžete vědět, jestli zítra nepřijdete o práci nebo se nestane něco jiného. Beru to tak, že i nájem musíte pravidelně platit, aby vás nevyhodili z bytu. To už je výhodnější splácet vlastní bydlení,“ zdůvodnila.

A dodává, že si nedovede představit, jak by celou anabázi absolvovala bez Modré pyramidy. „Oceňuji servis, který nám tam poskytli. Paní Pejlová vždy vše vysvětlila krok po kroku, co se bude dít. I díky tomu jsem neměla z hypotéky obavy,“ zakončila paní Caltová.

Přečtěte si také

Profil

 

Martina Pejlová

Generální reprezentantka Modré pyramidy

Patří k nejzkušenějším finančním poradcům. Svým klientům věnuje maximální péči a to se jí také vrací v podobě doporučení. A je to také pochopitelné, obětavý přístup poradce znamená vysoký komfort pro klienta při vyřizování všech záležitostí a s tím je spojena hlavně úspora času. To se dnes cení nejvíc.

Jak jste při plnění klientčiných plánů postupovali?

Vzhledem k tomu, že máme v Modré pyramidě jedinečnou možnost nabídnout klientům vyřízení tzv. Pohotovostního úvěru, mohli jsme zvolit tuto cestu. Znamená to, že jsme nejdříve spočítali, jakou výši úvěru si klientka může vzhledem k příjmům dovolit, a na tuto částku jsme vyřídili úvěr. Paní Caltová pak měla dostatek času na hledání vysněného domku.

Jak náročné to bylo?

Upřímně musím říct, že to právě nebylo jednoduché. Museli jsme hledat domy v nižší cenové relaci, ale zároveň takové, aby splňovaly klientčiny představy. Ale výhodou určitě bylo to, že paní Caltová měla k dispozici finance, obdobně jako by měla hotovost, takže jí vybraná nemovitost nemohla utéct.

Co doporučujete svým klientům?

Vzhledem k tomu, že většinu klientů znám delší dobu a znám jejich finanční situaci i plány do budoucna, snažím se je vést k tomu, aby měli vždy dostatečnou finanční rezervu, tzv. na zadní vrátka, ale aby si dokázali splnit své plány a sny. Někdy to nejde třeba tak rychle, jak by si klient představoval, ale zpravidla najdeme řešení, se kterým je klient spokojený.

Další články v rubrice

Celý život snila o domě. Teď v něm bydlí

Celý život snila o domě. Teď v něm bydlí

S manželem bydlela Anna Drhová v nájemním bytě, ale toužila mít vlastní dům. Nejlépe přímo v šumavských Prášilech, kde žijí už čtyřicet let a zvykli si na to, že to mají do krásné přírody jen co by kamenem dohodil. „Manžel tady tehdy dostal po vojně práci jako lesák, já jsem sem jela na svatební cestu. Prášily jsme si zamilovali, je tu moc krásně,“ líčí Anna Drhová.

Už se nám nechtělo dávat peníze do podnájmu

Už se nám nechtělo dávat peníze do podnájmu

Marketingová analytička z Prahy Katka Bendová je ženou činu. Sama říká, že když se pro něco rozhodne, jde do toho po hlavě. Proto po koupi staršího, ale jinak ideálního bytu dlouho neotálela a s pomocí Rychloúvěru od Modré pyramidy ho rychle a od podlahy zrekonstruovala.

Jako malá jsem si kreslila žlutý domeček s červenou střechou

Jako malá jsem si kreslila žlutý domeček s červenou střechou

Dokud nevyšlo najevo, že pán, který sedí u Vytlačilových v obývacím pokoji, je jejich finanční poradce, vypadalo to, že se staří známí sešli, aby si sdělili svoje plány na letošní dovolenou. V družném rozhovoru pokračovali i na zahradě nad osvěžující studniční vodou a domácím koláčem. Povídání, ve kterém si nemohli vynachválit letní posezení na zahradě po návratu z práce, přerušil až fotograf s požadavkem, aby se všichni přesunuli zpod slunečníku do stínu platanu v rohu zahrady. Do tichého sobotního dopoledne pronikalo jen šumění nedalekého borového háje a občasný štěkot fenky Cherry.

Těším se, až si dám kávu na své zahradě

Těším se, až si dám kávu na své zahradě

Velkou část svého snu už si splnila, když si Žaneta Marková s přítelem pořídila malý domek za Jihlavou. „Když jsem obcházela banky sama, neuspěla jsem. Pomohla mi až finanční poradkyně Modré pyramidy, na níž jsem se na radu přátel obrátila,“ říká s tím, že pořízení domu je jen začátkem cesty. Nyní totiž pár čeká náročná rekonstrukce, do níž se pustil svépomocí. „Naštěstí nám pomáhají přátelé. Teď se nejvíc ze všeho těším na to, až bude hotovo a já si budu moci dát na zahradě v klidu kávu,“ usmívá se.

Top