Jako malá jsem si kreslila žlutý domeček s červenou střechou

Jako malá jsem si kreslila žlutý domeček s červenou střechou

Dokud nevyšlo najevo, že pán, který sedí u Vytlačilových v obývacím pokoji, je jejich finanční poradce, vypadalo to, že se staří známí sešli, aby si sdělili svoje plány na letošní dovolenou. V družném rozhovoru pokračovali i na zahradě nad osvěžující studniční vodou a domácím koláčem. Povídání, ve kterém si nemohli vynachválit letní posezení na zahradě po návratu z práce, přerušil až fotograf s požadavkem, aby se všichni přesunuli zpod slunečníku do stínu platanu v rohu zahrady. Do tichého sobotního dopoledne pronikalo jen šumění nedalekého borového háje a občasný štěkot fenky Cherry.

13. 9. 2015

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Rodinu obývající od roku 2008 dům v obci Borek, čtyři kilometry severně od Brandýsa nad Labem-Stará Boleslav, tvoří manželé Vytlačilovi, dcera Lenka studující na Provozně ekonomické fakultě ČZU v Praze a syn Jiří, který navštěvuje Střední školu zemědělskou. Právoplatným členem je také fenka křížence labradora Cherry.

Jak jste dospěli k rozhodnutí postavit si vlastní dům?

JV: Oba s manželkou pocházíme z domu, moje žena je z Dřevčic, já z Brandýsa nad Labem. Nejprve jsme spolu bydleli v domě manželčiných rodičů, pak jsme se přesunuli do Brandýsa, k mým rodičům, kde jsme si zrekonstruovali podkroví. Dokud byly děti malé, šlo to, ale když povyrostly, začaly se projevovat mezigenerační rozdíly.

MV: Děti tam měly velmi omezené prostory přebudované z mansardy, syn například bydlel v obývacím pokoji. Když tam dnes jedeme na návštěvu, divíme se, jak jsme se tam vůbec mohli vejít. Také nám vadilo, že nemáme nic svého. Oba domy rodičů, ve kterých jsme žili, jsme přebudovali, ale nepatřilo nám nic víc než hrnec a vařečka. Potřebovali jsme se postavit na vlastní nohy. Ale hlavně se manžel zpočátku bál, zda dům finančně zvládneme.

"Impulzem byl nakonec Stanislav Petříček, který v té době dostavoval svůj vlastní dům."

Jak padlo prvotní rozhodnutí?

JV: Byl jsem opravdu zpočátku dost nedůvěřivý. Nedokázal jsem si představit, kolik to bude stát, ani jak dlouho bude stavba trvat. Měl jsem pocit, že takovou věc si normální pracující člověk prostě nemůže dovolit. Navíc jsme velkou část prostředků investovali do rekonstrukce domů rodičů. Impulzem byl nakonec Stanislav Petříček, který v té době dostavoval svůj vlastní dům. Byli jsme u něj na návštěvě a já si pak řekl, že když to dokázal on, proč bych to neměl zvládnout i já. (směje se)

MV: Já jsem si kreslila vlastní dům už ve školce. Budete se možná smát, ale byl to přesně ten, který teď máme. Žlutý s červenou střechou. Dneska už se můžu přiznat, že jsme se Stanislavem Petříčkem na manžela tak trochu ušili boudu. Zorganizovali jsme „náhodnou“ návštěvu u něj v novém domě, která manžela definitivně přesvědčila.

JV: Právě S. Petříčkovi patří velké poděkování, že nám pomohl vše zrealizovat. Jsem rád, že nás v minulosti sám kontaktoval a nečekal, až za ním přijdeme sami. Nadále i dnes řešíme veškeré problémy týkající se financí přes něj. Vždycky se zastaví a poradí nám. Jednou dokonce přijel i z výletu na kole!

Naplnily se nakonec vaše negativní vize ohledně stavby domu?

JV: Vůbec ne. Pozemek jsme koupili od obce v roce 2005, o rok později se začalo stavět a kolaudovali jsme v roce 2008. Stanislav Petříček nám díky svým čerstvým zkušenostem radil i ohledně výběru projektanta, betonáře, volby materiálu... Nakonec jsme se rozhodli, že si nenecháme postavit dům na klíč. Dal jsem projektantovi jednoduchý úkol: Nakreslete mi stodolu.

"Stanislav Petříček nám díky svým čerstvým zkušenostem radil i ohledně výběru projektanta, betonáře, volby materiálu..."

Stodolu? To je dost netradiční zadání...

JV: Nechtěl jsem prostě nic komplikovaného. Jednoduchý dům se základem obdélníkového tvaru, jednoduchou střechu sedlového tvaru, klasický vesnický domek. „Stodolu“ jsme pak vyplnili místnostmi podle našich představ. Řemeslníky jsme si sjednávali postupně, jak stavba pokračovala, většinou to byli místní lidé.

Jaké je vaše nejoblíbenější místo v domě?

MV: Pro mě osobně kuchyň, kterou jsem chtěla situovanou tak, abych při vaření viděla na branku a měla přehled o tom, kdo přichází a odchází. Nejoblíbenějším místem celé rodiny je asi obývací pokoj, kde se scházíme a trávíme tam společně hodně času. Pak samozřejmě zahrada. Na záhonech pěstujeme zeleninu, vzadu za domem jsme zasadili ořešáky, rybíz a maliny. Práce kolem domu a na zahradě nám nevadí, naopak je to pro nás relaxace.

Co všechno vaše lokalita nabízí?

JV: Kdyby mi někdo řekl před dvaceti lety, že se budu stěhovat do Borku, vysmál bych se mu. Ale dnes bych už neměnil. Jsme doslova nadšení. Kousek od domu máme les, koupání v bývalé pískovně, řeku Labe, nedaleká jezera. Se psem vyrážíme denně na dlouhé procházky. Já ho tedy původně vůbec nechtěl, ale soused nabízel štěně a děti mě přemluvily (směje se).

Profil

 

Stanislav Petříček

Generální reprezentant Modré pyramidy pro oblast Praha - sever

Stanislav Petříček započal svou kariéru u Modré pyramidy v roce 2004 jako vedoucí obchodní skupiny. V roce 2008 se posunul na pozici obchodního manažera, o čtyři roky později začal působit jako Generální reprezentant, který jako správce svěřeného portfolia klientů zprostředkovává úvěry a bankovní služby a hlavně pečuje o stávající klienty a získává nové. Jako generální reprezentant pro oblast Praha - sever je v aktivním kontaktu s více než 1200 klientů.

Jak vypadaly začátky cesty Vytlačilových k vysněnému žlutému domečku?

Paní Vytlačilová přišla za mnou do kanceláře a měla již dost přesnou představu, jak by jejich dům měl vypadat. Zvláště její manžel měl obavu, že se stavba povleče několik let a prodraží se. Díky tomu, že jsem měl sám zkušenost se stavbou vlastního domu, mohl jsem ji předat klientům a pomoci jim i jinak než jenom nabídkou úvěru.

Jak konkrétně byla stavba domu financována?

Vytlačilovi u nás měli založené spoření pro děti, na které jsme navázali. Na pozemek a základovou desku použili vlastní zdroje. Když byla deska hotová a oni měli čím ručit, vzali si Hypoúvěr na dva miliony, který se nakonec ani celý nevyčerpal. Klienti byli v životní fázi, kdy mělo smysl se do stavby pustit, aby si dům užili ještě jako celá rodina, než se děti postaví na vlastní nohy.

Využívají Vytlačilovi kromě úvěru nějaké další produkty Modré pyramidy?

U Modré pyramidy má kromě Cherrynky produkty už celá rodina. Výhodou je, že naše služby mohou pokrýt potřeby celé rodiny. Paní Vytlačilová si zřídila Lady kartu, která zpříjemňuje ženám nákupy řadou slev a zároveň spoří na penzi. Vytlačilovi u nás mají také životní pojištění, které jsme uzavřeli po dokončení stavby. Děti zase využívají konto G2.2 určené pro studenty a mladé lidi, kteří si složení balíčku mohou měnit podle aktuálních potřeb.

Číst další článek

Další články v rubrice

Raději splácet vlastní dům než platit nájem

Raději splácet vlastní dům než platit nájem

Stejně jako mnozí další chtěli mít i Hana Caltová s přítelem svůj dům, ale okolnosti byly dlouho nepříznivé. Žili proto i s dětmi v nájemním domě v Sedlčanech a snili o tom, jaké to jednou bude ve vlastním. Teprve když děti trochu odrostly a začaly samy dojíždět do školy, uvědomila si Hana Caltová, že si konečně mohou splnit svůj sen o domě. A tak se pustila do práce.

Celý život snila o domě. Teď v něm bydlí

Celý život snila o domě. Teď v něm bydlí

S manželem bydlela Anna Drhová v nájemním bytě, ale toužila mít vlastní dům. Nejlépe přímo v šumavských Prášilech, kde žijí už čtyřicet let a zvykli si na to, že to mají do krásné přírody jen co by kamenem dohodil. „Manžel tady tehdy dostal po vojně práci jako lesák, já jsem sem jela na svatební cestu. Prášily jsme si zamilovali, je tu moc krásně,“ líčí Anna Drhová.

Už se nám nechtělo dávat peníze do podnájmu

Už se nám nechtělo dávat peníze do podnájmu

Marketingová analytička z Prahy Katka Bendová je ženou činu. Sama říká, že když se pro něco rozhodne, jde do toho po hlavě. Proto po koupi staršího, ale jinak ideálního bytu dlouho neotálela a s pomocí Rychloúvěru od Modré pyramidy ho rychle a od podlahy zrekonstruovala.

Těším se, až si dám kávu na své zahradě

Těším se, až si dám kávu na své zahradě

Velkou část svého snu už si splnila, když si Žaneta Marková s přítelem pořídila malý domek za Jihlavou. „Když jsem obcházela banky sama, neuspěla jsem. Pomohla mi až finanční poradkyně Modré pyramidy, na níž jsem se na radu přátel obrátila,“ říká s tím, že pořízení domu je jen začátkem cesty. Nyní totiž pár čeká náročná rekonstrukce, do níž se pustil svépomocí. „Naštěstí nám pomáhají přátelé. Teď se nejvíc ze všeho těším na to, až bude hotovo a já si budu moci dát na zahradě v klidu kávu,“ usmívá se.

Top