Zimní zahrada je skvělý způsob, jak rozšířit obytný prostor. Pokud máte dům a rozhodnete se přistavět k němu zimní zahradu, můžete stavět „na zeleném“ nebo jít třeba cestou zastřešení terasy. Ale můžete si ji postavit i v bytě, kde stačí jen trochu investovat do zasklení balkonu nebo lodžie. Získáte nejen další příjemný pokoj, ale taky místo pro okrasnou zahradu, která vás může těšit celý rok.
Ilustrační foto: Pinterest.com

Než se pustíte do téhle investice, je důležité si ujasnit, co od zimní zahrady očekáváte. Jestli má být místem, kde budete příležitostně lenošit a relaxovat v teplých měsících, nebo jestli ji chcete využívat celoročně. Pak záleží i na technických možnostech vašeho bydlení a v neposlední řadě i na penězích. Zimní zahrada totiž není zrovna malou investicí, a proto je dobré na ni myslet už při plánování financování rekonstrukce vašeho bydlení nebo financování koupě nemovitosti, kterou jste si vyhlédli. A v případě, že ji chcete používat celoročně, musíte s jejím provozem a vytápěním počítat i v rodinném rozpočtu.

Příjemné klima v zimě v létě

Ať už máte velkou zimní zahradu, kterou můžete velkými posuvnými dveřmi otevřít do zahrady kolem domu, nebo jen menší zasklený balkon, měli byste rozhodně myslet nejen na vytápění v chladnějších měsících, ale i na zastínění v létě, kdy skleněný prostor může interiér vašeho bytu či domu nepříjemně rozpalovat. A popravdě řečeno, ani rostlinám by se tenhle přílišný skleníkový efekt asi moc nelíbil. Tedy pokud neplánujete pořídit si tropický prales. Proto určitě investujte do nějakého prvku zastínění. Nejlépe budou fungovat venkovní žaluzie nebo rolety, které budou v parném létě dobře regulovat teplo a ostré slunce.
zimní zahradaA pro chladnější měsíce sem naopak můžete nechat zavést topení – buď klasické radiátory, nebo podlahové topení. Jestliže dáváte přednost „opravdovému“ teplu, můžete sem nainstalovat krb nebo krbová kamna. Tuhle variantu můžete zvolit i na zasklenou lodžii či balkon, ale raději vybírejte z moderních plynových nebo lihových krbů. Vyhnete se starostem se dřevem a čištěním krbu. Na druhou stranu nezapomínejte na dobré větrání.

Rostliny vybírejte obezřetně

Zimní zahrady jsou ideálním místem, kde můžete odpočívat, ale také pěstovat rostliny. Jestliže jste vášniví zahradníci, můžete se tu svému koníčku věnovat klidně celý rok. Základem úspěchu vašeho zahradničení je orientace zahrady. V případě, že je vaše zimní zahrada obrácena na jih nebo na sever, pravděpodobně se v ní rostlinám nebude úplně dařit.
květiny v zimní zahraděRostliny tedy vybírejte především podle toho, jaké podmínky jste jim schopni zajistit. A to nejde jen o slunce a teplo, ale také o zavlažování. V případě, že v bytě bojujete s vlhkostí, rozhodně si do zimní zahrady nepořizujte rostliny, které potřebují bohatou zálivku a budou tedy přispívat ke zvyšování vlhkosti.

Zvažte i náročnost rostlin co do celkové péče a množství slunce. Banánovníky, orchideje, citrusy, fíkusy, palmy nebo aloe vydrží plné slunce, zatímco polostín ocení třeba ibišky, dracény či zelenec. V neposlední řadě myslete i na jejich velikost. Když si pořídíte třeba palmu, banánovník nebo ibišek, počítejte s tím, že časem můžou mít až 1,5 metru (banánovník klidně až 3 m), a budou potřebovat prostor nejen do výšky, ale i okolo sebe.

Obývák, jídelna i pracovna

Když už investujete do stavby zimní zahrady, zaměřte se i na její vybavení. Byla by škoda postavit jen lepší skleník pro vaše zelené kamarády a nemít možnost si tohle místo pořádně užít. Nějaké finance a čas investujte i do zařízení nábytkem. Obecně se do zimních zahrad moc nehodí kovový nábytek, protože se v letních měsících může rozpálit a sezení na něm pak není příjemné. Podobně to platí i o plastu, který navíc nebývá příliš pohledný. Nejčastěji se doporučuje nábytek dřevěný nebo ratanový, který má dlouhou životnost, a pokud máte zimní zahradu dobře izolovanou proti vlhkosti, vydrží opravdu dlouho a bez jakékoli údržby. Stačí jen běžný úklid.
zimní zahradaPozornost věnujte i doplňkům, které dokreslí atmosféru a styl, zvlášť pokud zimní zahradu chcete využívat i jako obývák nebo jídelnu. Je-li orientovaná na východ, oceníte ji jako příjemné místo na snídani, případně jako pracovnu, zahrada obrácená na západ je zase perfektní na romantické večeře.

Rozhodně ale vezměte v úvahu i okolí, svoje sousedy a míru soukromí, kterou vám zimní zahrada poskytuje.

Sdílet článek