Pro kvalitu výmalby je klíčová penetrace, tedy ochranný nátěr, který povrch zpevní, sjednotí savost podkladu, zvýší přilnavost dalších nátěrů a barva bude lépe krýt. Penetrace pomůže i u povrchů, kde hrozí výskyt plísně, to je ale třeba použít speciální, tzv. fungicidní. Penetrace se nanáší na plochy válečkem. Stěna je sice na dotek suchá už zhruba po jedné hodině, ale doporučuje začít malovat až po 16 hodinách.
Poté už se můžeme pustit do malování. Samozřejmě, za předpokladu, že už jsme si vybrali barvy. Jejich výběr je pestrý – v široké škále barev i dalších vlastností, od klasických až po omyvatelné barvy na zeď, které jsou vhodné do více namáhaných prostor, například kuchyní, dětských pokojů a chodeb. Tento druh barvy oceníte v okamžiku, kdy budete muset očistit stopu na stěně po kečupu nebo kresbu pastelkami vašeho dítka. Stačí použít hadřík, vodu a saponát, zatímco při použití klasických barev je nutností znovu vzít do ruky barvu a štětku.
Jakou vybrat barvu?
Bílá barva je praktická, univerzální, lze ji kombinovat prakticky se všemi dalšími odstíny i dalším vybavením domácnosti, ale také může působit poněkud sterilním dojmem. Dobré je zohlednit i několik dalších pravidel o tom, že menší pokoje nebo ty orientované na sever světlé barvy prosvětlí a opticky zvětší, že existují barvy „teplé“ a „studené“.
Výběr barvy je zkrátka hodně individuální. Někdo má radši skandinávský styl, v němž převažuje bílá, šedá a přírodní odstíny a jemné pastely, jiný sáhne po výrazných barvách. Doporučujeme ještě předtím, než se vrhnete do malování, vyzkoušet vámi vybrané barevné kombinace na doplňcích a textilních dekoracích. Platí i to, že různé odlišné odstíny mohou rozdělit prostor podle jeho funkce, například kuchyň a jídelnu.
Výběrem barvy vlastně vtisknete atmosféru dané místnosti. Teplé barvy, jakými jsou žlutá, oranžová, červená, se hodí spíše do obývacích pokojů, protože vyvolávají příjemný pocit a nabíjí energií. Studené barvy, jako je modrá a zelená, najdou své použití v ložnicích, pracovnách a koupelnách, protože uklidňují.
Barvy si můžete namíchat sami pomocí tónovacích pigmentů v základních barvách. Jejich koncentrací docílíte barvy tmavší nebo naopak světlejší. Důležité je ale namíchat si dostatečné množství barvy, protože pokud dojde, jen těžko se vám podaří namíchat stejný odstín. Proto je možná lepší volbou nechat si konkrétní barvu namíchat v kolorovacím centru.
Barvy jsou k dostání v balení o různé hmotnosti, od sedmikilového balení až třeba po 40 kilogramů, a samozřejmě i v různém cenovém rozpětí – od zhruba 15 Kč za kilogram až po nejkvalitnější barvy v cenách kolem 150 Kč/kg.