Vodní relax na zahradě? Ve hře je i vířivka, koupací sud či jezírko

Vodní relax na zahradě? Ve hře je i vířivka, koupací sud či jezírko

Neláká vás klasický plastový bazén, případně se vám na zahradu prostě nehodí, ať už kvůli designu či velikosti? Nezoufejte. Relaxaci ve vodě na vlastní zahradě si můžete užívat i v jiné podobě. Nabízí se třeba koupací jezírko či koupací sud, případně vířivka – napevno zabudovaná či mobilní.

5. 8. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Koupací jezírko

Pokud nepatříte mezi příznivce plastových bazénů, ať už jsou jakkoli designově vyvedené, a neláká vás chemicky upravená voda, máme pro vás zajímavý tip. Je jím koupací jezírko. Už jste o něm slyšeli?

Co je koupací jezírko?

Koupací jezírko je uměle vytvořená vodní plocha, která se však vzhledově i funkčně snaží přiblížit jezírkům přírodním. Oproti klasickému nadzemnímu bazénu je citlivě zasazené do okolního prostředí. Po vybudování vyvolává dojem, jako by tam bylo odjakživa. Tento trend pochází z Německa a Rakouska, kde se „bazény“ tímto způsobem budují již několik desítek let.

Velkou výhodou koupacího jezírka je spojení užitné a vysoce dekorativní funkce. Nejenže si zaplavete, ale pohled na jezírko obklopené kamením a rostlinami je i oku lahodící. Takováto vodní plocha navíc pozitivně ovlivňuje mikroklima na zahradě – zvlhčuje a ochlazuje vzduch.

Pokud máte dostatek místa, pro filtraci vody budou dostačující přirozené schopnosti vodních rostlin. Vybudovat koupací jezírko svépomocí není jen tak. Přinejmenším je třeba konzultace s opravdovými odborníky. Abyste lidově řečeno nesplakali nad výdělkem a využili naplno potenciál této koupací plochy. U odborně a správně založeného jezírka se totiž můžete dokonce vyhnout i používání chloru a jiné bazénové chemie.

Koupací jezírko

Výhody jezírka na zahradě

  • Krásný designový prvek
  • Přírodní koupání bez chemie
  • Zvlhčuje a ochlazuje vzduch

Jak funguje koupací jezírko?

Aby vše fungovalo, tak jak má, musí být nastolena ekologická rovnováha. V praxi to znamená, že se jezírko skládá ze dvou hlavních částí – té plavací, která by měla být alespoň dva metry hluboká, a části regenerační. U té je naopak podmínkou menší hloubka a následné osázení speciálními rostlinami.

Jezírko pak může fungovat na přirozené bázi, ovšem potřebuje dostatečný prostor – nejméně 80 m2, lépe však kolem 100 m2. Konečná cena koupacího jezírka je velmi individuální a odvíjí se od mnoha faktorů – od velikosti, použitých technologií a materiálů.

Tip: Když není prostor

Pokud vaše zahrada nenabízí tolik volné plochy, existuje i varianta, kdy je „bazén“ vybudován se vzhledem přírodního jezírka, současně ho ale doplňuje bazénový systém čištění vody.

Koupací sud

Další možností, jak se koupat pod širým nebem, je koupací horký sud. Ten navíc využijete celoročně. „Koupací sud nebo také hot-tub umožňuje koupání prakticky kdykoli, takže se můžete koupat a relaxovat každý den v roce. Nezáleží na počasí, ale na vás. Teplotu vody si totiž určujete sami, a to díky umístěným kamnům, jejichž výkon lze velmi dobře regulovat. Sud můžete navíc využít i jako ochlazovací káď k sauně,“ vyjmenovává další výhody tohoto zařízení Dagmar Doleželová ze Světa sudů.

Jedná se vlastně o válcovitou nádrž, jejíž vnější nosný korpus je dřevěný, uvnitř jsou instalovány izolační vrstvy a dále pak koupací vana s dřevěnými či plastovými lavičkami na sezení. Vodu ohřívají kamna na dřevo, umístěná ve vodě.

„K těmto sudům si najde cestu kdokoli. Relaxaci dnes ocení naprosto každý, a tak si koupací sudy zamilují všechny generace. Stačí vám v podstatě rovný kousek plácku. Je jen na vaší fantazii, zda chcete relaxovat na zahradě za domem, na chatě, nebo si dopřejete relaxaci na jiném vašem oblíbeném místě,“ doplňuje Michal Zubík z e-shopu Koupaci-sud.

Cena horkých koupacích sudů se pohybuje od 40 000 do 60 000 korun.

Koupací sud nevyžaduje mnoho prostoru.

Vířivka

Vířivka – napevno i mobilní

Pokud máte opravdu jen malý plácek za domkem či pouze terasu, nemusíte zoufat – pořiďte si vířivku. Současná nabídka je již dostupná i „obyčejným smrtelníkům“. Kromě napevno zabudovaných totiž existují i vířivky mobilní, které umístíte prakticky kamkoliv.

Díky jejich nízké hmotnosti je pak můžete libovolně přesouvat z terasy na zahradu či do interiéru a naopak. Velmi skladná je vířivka nafukovací. Tu v období, kdy ji nebudete využívat, snadno složíte. 

Venkovní vířivka – kam ji umístit?

Myslete na to, že vířivka je určená k relaxaci. Při těchto chvílích tak nejspíše oceníte pěkný výhled. Kochat se můžete pohledem na oblíbený květinový záhon, ztepilý strom na zahradě či střechy domů pod vaší terasou. 

Vířivka - kam ji umístit?

Tip Rádce na finance

Také byste rádi relaxovali na krásné nové terase či zahradě? Jejich rekonstrukce nemusí být nesplnitelným snem s Rychloúverem od Modré pyramidy.

Další články v rubrice

Jak na výběr plotu aneb Který vám vydrží navěky a který je nejvhodnější právě pro vás

Jak na výběr plotu aneb Který vám vydrží navěky a který je nejvhodnější právě pro vás

Vymezuje a chrání váš prostor, také by měl reprezentovat a vkusně doplnit váš dům. Řeč je o plotě, který je při správném výběru pomyslnou třešinkou na dortu každého obydlí a dotváří jej jako celek. Vybírat byste jej měli hned podle několika hledisek.

Jak založit vlastní květinovou louku a jak se o ni starat

Jak založit vlastní květinovou louku a jak se o ni starat

Máte zahradu? Pokud ano, pravděpodobně i vás trápí sucho – vody se nedostává záhonům, ale ani okrasným keříkům a v neposlední řadě ani trávníku. Zvláště jestliže máte rádi jeho krátký sestřih, i váš „zelený koberec“ v průběhu léta nejspíš změní barvu na nevzhlednou žlutavou. Krátce sečený trávník totiž hůře čelí absenci vláhy. Řešením může být trocha romantiky, resp. delší „střih“ v podobě vlastní květinové louky.

 

Předsíň: Jak ji zrekonstruovat?

Předsíň: Jak ji zrekonstruovat?

Je to první obytný prostor, který vás vítá doma po návratu z práce či cest, stejně tak je to pro návštěvu první seznámení s vaším příbytkem. I předsíň si tak žádá dostatečnou péči. Může totiž být vkusně zařízená i praktická zároveň, s dostatkem úložných prostor. Jak na to?

Máte málo místa? Využijte stropní prostory

Máte málo místa? Využijte stropní prostory

Pokud máte malý byt, resp. málo úložného prostoru, čas od času nejspíše vyvstane otázka „kam to všechno dát?“ Nic naplat, je na čase uplatnit svou kreativitu. A třeba se vám budou hodit naše tipy, které by vás mohly inspirovat, jak využít prostor těsně pod stropem.

Top