„Co je milejšího než domácí krb?“ Slova římského řečníka a spisovatele Marka Tullia Cicera platí dodnes. Oheň tvořil odjakživa přirozené centrum rodinného života. Postupně sice otevřená ohniště v kuchyni, pece a kachlová kamna z moderních obydlí vymizela, krb však zůstal synonymem domácí pohody a příjemné atmosféry.
Lenka Janatová vždy chtěla mít doma krb a nyní ho má. „Nejdříve mi to přišlo směšné,“ vzpomíná Jiří Janata na svůj první dojem, když za ním Lenka přišla na první pohled s bláznivým nápadem. Hned to smetl ze stolu jako hloupost. Nakonec se ale nechal svou ženou přesvědčit a krb se stal poměrně rychle středobodem rodinného dění. V současnosti se u něj ráda schází celá rodina. Vzhledem k tomu, že bydlejí v činžáku a nemají k dispozici komín, museli sáhnout po biokrbu. Spaluje biolíh, po němž zůstává jen teplo, vodní pára a trochu oxidu uhličitého. A to „trochu“ znamená například takové množství, které dokážou vyplodit dvě velké hořící svíčky. Nevytvářejí se tedy žádné nebezpečné spaliny, není proto ani nutné krb odvětrávat. Stačí jen otevřít okno a vyvětrat.

Janatovi nejsou sami, domácí krby si pořizuje stále více rodin. Nejenže si přitom užívají uklidňující a tolik fascinující plameny, díky několika kapkám přidané esence si mohou domácí plameny také „ovonět“ – třeba po pomerančích, vanilce, jasmínu, skořici, borovici nebo citronu. Biokrby mají i tu výhodu, že je můžete v bytě podle potřeby případně přemisťovat. Odpojit a instalovat jinde je zvládnete během chvilky, což se hodí nejen tehdy, když chcete navodit příjemnou atmosféru, ale třeba si i v chladném počasí přitopit. Mohou být umístěny také přímo v prostoru jako solitéry nebo třeba viset na zdi. Existují i menší stolní biokrby.

Kolik provoz takového krbu stojí?

„Litr biolihu stojí zhruba osmdesát korun, přičemž litr hoří podle nastavení hořáků zhruba tři až pět hodin. V našem případě spíše více než méně,“ uvádějí manželé Janatovi.

Když chcete slyšet praskání

Biokrby jsou sice populární, ale atmosféru praskajícího ohně nevytvoří.Pokud po ní toužíte, musíte volit klasické krby. Ovšem u těch je potřeba počítat zároveň s většími nároky na prostor – musíte mít úložný prostor na dřevo a dobrý přístup ke krbu. Rovněž je nutný komín. Krb na dřevo je proto spíše doplňkem rodinných domů či chalup, kde se s ním často počítá už při stavbě. Do stísněných pokojů v panelákových bytech se takový klasický krb nehodí. Ostatně – i kdybyste měli ve svém bytě na zamýšleném místě komín, dokážete si představit neustále ručně tahat dříví nebo brikety odněkud ze sklepa? Krb plní i výraznou designovou roli, v místnosti bývá často nejvýraznějším prvkem a potřebuje velký prostor, aby mohl vyniknout. Tolik místa, kolik potřebuje, najdete spíše v rodinných domech. Tam také častěji objevíte klasický krb na dřevo místo jeho náhražky v podobě plynových, elektrických či biolihových krbů, které se zase „cítí“ doma spíše v panelových a činžovních domech.

Otevřené krby v současnosti stále častěji nahrazují ty s krbovou vložkou. Jsou totiž výrazně výhřevnější, navíc je oheň skrytý za sklem a popel či žhavé uhlíky tak nemají šanci uniknout do prostoru. Ale i krbové vložky mají svá negativa – složitá je už jejich instalace, vložku je nutné obestavět, což zvyšuje cenu pořízení. Vyšší výkon a účinnost jsou zase spojeny s větší spotřebou paliva. Kvalitní vložku pořídíte za dvacet tisíc korun a výše. Otevřené krby bez vložky fungují spíše jako estetický prvek, neboť atmosféru posezení u otevřeného ohně navodí dokonale. Jejich výhřevnost je však sotva 15 procent oproti až 85 procentům v případě krbů s vložkou.

Krbovými kamny vyhřejete dům

Je také možné volit krbová kamna, která lze koupit už od patnácti tisíc. Spotřeba dřeva je oproti krbům s vložkou nižší, instalace snazší a rychlejší. U krbových kamen je nejdůležitější jejich výkon. Napří- klad plechová se nahřejí rychleji než kachlová. Na druhou stranu kachlová kamna pak vydrží déle hřát, neboť keramika lépe akumuluje teplo a dlouho ho pak uvolňuje do prostoru. Je potřeba počítat s tím, že klasická krbová kamna vytopí především místnost, ve které se nacházejí. Pokud chcete vytápět díky kamnům celý dům nebo byt, měli byste mít kamna s teplovodním výměníkem. Jako palivo mohou ideálně sloužit peletky – peletová kamna jsou docela jednoduchá na údržbu a ovládání. Lze je navíc naprogramovat tak, že palivo automaticky zapálí a následně i regulují teplotu. Třeba až na dvanáct zapálení během dne, takže není problém, aby začaly vytápět dům ještě předtím, než se vrátíte domů z práce. Díky šnekovému zásobníku na pelety mohou být navíc v provozu i mnoho dní. Cena krbů na pelety se odvozuje od výkonu, méně výkonnější stojí zhruba od 35 do 55 tisíc, výkonnější kamna pak mohou atakovat i hranici 80 tisíc korun. V případě krbových vložek na pelety se ceny pohybují okolo 70 tisíc korun.

Rádce pro finance
Pokud chcete vytopit celý dům nebo byt, zvolte kamna s teplovodním výměníkem.

Pro a proti

Plynové a elektrické krby sice nenahradí autentický oheň, zato jsou bezpečnější a čistší. Záleží na vás, jakou cestou se vydáte.

Rádce pro finance

Je z čeho vybírat

Při volbě krbu máme na výběr z řady různých možností.

Rádce pro finance
Rádce na finance

Sdílet článek