Může se stát onou pověstnou třešničkou na dortu, ale zrovna tak může mnohé pokazit. O čem je řeč? O fasádě domu, o jeho konečné finální povrchové úpravě a podobě. Estetický faktor je ale jen jednou z několika důležitých funkcí, které musí fasáda plnit. Ještě důležitější je ochrana domu před nepříznivými vlivy počasí a slunečním zářením, stejně jako funkce zateplení. Jak na to, aby byly všechny funkce dokonale sladěné tak, aby se fasáda proměnila nejen ve slušivý, ale také perfektně funkční „oblek“ ušitý na míru konkrétnímu domu?
Na první pohled je samozřejmě viditelná finální povrchová úprava – ať už omítka v různých barevných variacích, nebo obklady z rozličných materiálů. O kvalitě fasády, o energetické úspoře domu a dalších jeho vlastnostech však rozhodují už vrstvy, které se skrývají pod ní.

Díky neustálému vývoji stavebních materiálů a moderním technologiím se dnes nabízí pestrá škála možností a řešení, jak „obléknout“ dům, aby nejen skvěle vypadal, ale ještě lépe fungoval.

Jaký je tedy výběr materiálů? Jak už bylo řečeno, je nadmíru pestrý. Od klasické omítky přes dřevo, obklady z kompozitových, vláknocementových desek či cihlových pásků, umělý či přírodní kámen až po zelené fasády.

Ještě předtím, než se do fasády pustíte, je důležité zjistit si na stavebním úřadě možná omezení barevného provedení v dané lokalitě. A při výběru materiálu i barvy berte v potaz obecnou platnost toho, že severozápadní stěny domu by měly být odolnější vůči dešti, zatímco jihozápadní proti slunečnímu záření. A jinou zátěž bude mít fasáda v klidné části obce a jinou blízko frekventované komunikace.

Výběr barvy by měl respektovat okolní domy a místní krajinu. Lepší je také volit spíš světlejší odstíny než tmavé a syté, které nejen rychleji blednou, ale tmavé fasády se navíc v létě přehřívají. Neodrážejí totiž tolik světla jako bílá nebo jiná světlá barva, dochází pak k velkým teplotním výkyvům, což má také vliv na životnost fasády. Pokud už ale po tmavé barvě sáhnete, existuje řešení v podobě provětrávané fasády za pomoci cementovláknitých, dřevěných či keramických desek. Taková fasáda se od klasické tmavé nepřehřívá, nebledne a tím i déle vydrží.

Vyzkoušejte aplikaci

Chcete si sami navrhnout barvu fasády svého domu a vyzkoušet různé barevné kombinace? Vyzkoušejte on-line aplikaci Cemix Color Plan, s jejíž pomocí snadno a pohodlně najdete tu pravou barvu pro svou fasádu. Stačí vyfotografovat stavbu domu, fotku nahrát do aplikace a poté už lze vybírat z 366 barevných odstínů vzorníku a následně vybrat zobrazení podle vybraného provedení omítky.

Jedním z klíčových požadavků na vnější povrchovou úpravu domu je její tepelně izolační schopnost. O tom, jak kvalitní bude zateplení domu, nerozhoduje ale jen ona vrchní finální vrstva, ale spojení všech vrstev a materiálů, které jsou klíčem k tomu, nakolik bude náš dům energeticky úsporný. Řeč je o kontaktním vnějším zateplení domu označovaném mezinárodní zkratkou ETICS. Jde o řešení pro novostavby i rekonstruované domy a spočívá v propojení všech vrstev – nosné, tepelněizolační a pohledové. Bezkontaktní a odvětrávaný fasádní systém nejen tepelně izoluje, ale také odvádí vlhkost vzduchovou mezerou. Díky tomu udržuje obvodové zdivo suché a v létě ho ochlazuje.

Různé druhy omítek

Na trhu najdete velké množství omítek, v pestré škále barev, včetně možnosti vytvořit i strukturu dřeva, přírodního kamene, hlazené i rýhované a lišící se na bázi pojiva.

Akrylátové omítky

Obsahují pojivo z umělé pryskyřice a řadí se k nejžádanějším. Odpuzují vodu, dobře propouštějí vlhkost, jsou stálobarevné a také cenově patří mezi nejpřístupnější. Naopak se více špiní.

Silikátové omítky

Jako pojivo obsahují draselné vodní sklo a hodí se pro domy, v nichž majitelé bojují s vlhkostí. Mají vynikající schopnost propouštět vlhkost z podkladu ven, odvádějí páru, odpuzují vodu.

Silikonové omítky

Tyto omítky pojí silikonová disperze, která zajišťuje propustnost par, odolnost proti dešti a nepříznivým vlivům počasí. Mají nejlepší samočisticí schopnost, téměř na nich neulpívá prach, řadí se ale mezi dražší omítky.

Omítky lze ještě chránit dalšími nátěry, ale pozor, až po dokonalém zaschnutí omítky. Vybírat je možné z mnoha různých druhů nátěrů – hydrofobní, chránící před UV zářením, protiplísňové nebo termoizolační, které blokují teplo a odrážejí ho zpět, čímž podporují zateplení domu.

Fasáda se může čistit i sama

Není to žádné kouzlo ani magie, ale využití nanotechnologie. Omítka se může čistit i sama díky procesu odborně nazývaném fotokatalýza. V praxi jde o to, že do omítky se přidávají aktivní nanočástice, které dokážou rozkládat nečistoty v podobě hub, řas a dalších mikroorganismů, které vznikají vlivem slunečního záření. Fasáda díky tomu zůstává trvale čistá, suchá a prodlužuje se její životnost.

Řešením pro konečné ztvárnění fasády může být ale i některý ze stylových obkladů. Z jakých lze vybírat?

Kompozitní obklady z PVC a dřeva jsou prakticky bezúdržbové, jen dřevěná vlákna mohou časem poněkud měnit barvu.

Dřevěné obložení stavby patří ke klasice. Takový obklad působí velice přirozeně, ale vyžaduje údržbu proti plísním a škůdcům, vadí mu také zvýšená vlhkost.

Cementovláknité desky mají všestranné využití a moderní vzhled a stále častěji se objevují na fasádách rodinných domů. Jsou lehké, tenké, ale také vysoce odolné proti povětrnostním vlivům. Dodávají se v přírodní šedé barvě a v další pestré škále barevných odstínů.

Plastové desky se vyrábějí v množství různých dekorů a barev, nahrazují díky své odolnosti klasické dřevěné obklady. Nepotřebují žádnou další povrchovou úpravu, výhodou je i nízká hmotnost.

Kamenné obklady se používají ve formě desek nebo jako štípaný kámen s drsným i leštěným povrchem. Variantou může být umělý obkladový kámen, který je lehčený a dokonale imituje přírodní kámen.

Kovové obklady nabízejí pestrou škálu barevných i tvarových variant. Častým materiálem je hliník nebo zinek, které jsou takřka bezúdržbové. Vysokou odolnost má i moderní fasáda ze slitiny zinku s mědí a titanem. Záruka na takové obložení je až 40 let.

Cihlové pásky je klasický obklad fasády. Jeho předností je jednoduchá montáž, minimální údržba a odolnost proti povětrnostním vlivům. Odolá mrazu a je barevně stálý.

Zelená fasáda je zatím spíš méně obvyklou variantou, ale rozhodně ne nezajímavou. Vertikální kovová konstrukce obsahuje zahradnickou plsť, která se shora napouští výživným roztokem pro rostliny. Fasáda snižuje spotřebu energie, zlepšuje kvalitu ovzduší a zvykově izoluje.

Ještě pár tipů…

Novou fasádu si dobře naplánujte. Nejlépe během léta nebo na začátku podzimu. Počítejte ale s tím, že vám to bude trvat nejspíš minimálně jeden měsíc. Nešetřete na materiálu ani na žádném detailu. Každé zanedbání, nekvalitní práce, ošizení či méně kvalitní materiál se záhy projeví a životnost fasády se leckdy zkrátí i o polovinu. Nesáhněte hned po prvním řemeslníkovi. Naopak, neriskujte a vybírejte ho pečlivě, třeba na základě osobních doporučení. Vyplatí se to. Neodkládejte dokončení fasády. Když už máte základní vrstvu hotovou, nenechávejte ji zbytečně dlouho „otevřenou“. Může popraskat, postihnout ji plíseň a ve finále se fasáda může hodně prodražit.

Sdílet článek