Tipy, jak zvládnout stěhování

Tipy, jak zvládnout stěhování

Každý, kdo se alespoň jednou v životě stěhoval, jistě potvrdí, že to není žádná legrace. Na mysl možná vyplula i myšlenka, že „lepší je vyhořet než se stěhovat“. To je sice nadsazené, ovšem pravdou je, že stěhování je spojeno s velkou dávkou stresu a také povinností.

18. 4. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

I když je stěhování do lepšího – ještě lépe do úplně nového – potěšující okolností, samotný proces nijak zvlášť příjemný není. Všechno roztřídit, zabalit a převést, pak vyskládat, vybalit a najít pro to v novém příbytku vhodné místo. Pokud vás v dohledné době čeká stěhování, vězte, že vše může proběhnout hladce. Klíčem je pečlivá příprava.

Jak se přestěhovat

Pokud si pokládáte otázku, jak se přestěhovat, vězte, že máte vlastně dvě možnosti. První je stěhování vlastními silami, tou druhou je stěhovací firma.

Stěhování svépomocí probíhá tradičním způsobem – s pomocí rodinných příslušníků a velkého vozu, který si můžete pronajmout. Jak vše zvládnete, záleží na dobré organizaci a počtu pomocníků.

Druhou možností je zadat přestěhování vašeho domu či bytu specializované firmě. Tady se pak již musíte ohlížet na finance. Konečnou cenu ovlivňuje hodinová sazba či poplatek za stěhovací auto. Dále se do ceny promítá počet kilometrů ujetých s nákladem, případně i počet pater a existence či neexistence výtahu.

Tou asi nejhorší fází je však třídění věcí, což předchází jejich samotnému přesunu. Navíc se často při stěhování i velké množství věcí vyřazuje. A tomuto procesu se vy jako majitelé nejspíše nevyhnete. 

Pokud však začnete s tříděním v dostatečném předstihu – ideálně po kategoriích jako knihy, hračky, oblečení –, bude samotný průběh o to snadnější. Začínejte samozřejmě věcmi, které pro běžné fungování potřebujete nejméně.

Ve stěhování Praha vítězí

Lidé se odjakživa stěhovali z různých důvodů. Většinou za lepšími životními podmínkami. V posledních letech se nejčastěji stěhujeme mezi okresy – z velkého města do jeho okolí.

V rámci stěhování mezi okresy byly vždy nejvýznamnější pohyby obyvatel mezi velkými městskými regiony a jejich zázemím. Před revolucí se stěhovalo více lidí směrem do center, v 90. letech začaly převládat proudy stěhování z velkých měst do zázemí. Vnitřní migraci dodnes dominují pohyby tří směrů: z Hlavního města Prahy do okresů Praha-východ a Praha‑západ a z Brna-města do okresu Brno-venkov. V absolutním počtu ale v uplynulých letech získala díky stěhování nejvíce obyvatel samotná Praha.

Elektřina a plyn

Nezapomeňte na elektřinu nebo zemní plyn – smlouvy můžete vypovědět, anebo je přepsat na nového nájemce či majitele nemovitosti.

Většina dodavatelů má na svých internetových stránkách formuláře k jednostrannému ukončení smlouvy, například z důvodu stěhování. Zpravidla jsou nazvané „Žádost o ukončení smlouvy“, kam uvedete, proč smlouvu ukončujete. Nový majitel nebo nájemník nemusí vaši smlouvu převzít, ale může si vybrat svého dodavatele. To stejné platí pro vás v novém bydlišti – buď budete energie odebírat od stejného dodavatele jako v původním domově, nebo vyberete nového.

V případě smluv na dobu neurčitou nebývá problém – standardní výpovědní lhůta jsou tři měsíce. Pokud máte smlouvu na dobu určitou a vyberete si do nového domova jiného dodavatele, může vás čekat pokuta.

„Pokud tedy spotřebitel ‚nevezme‘ smlouvu s sebou do nového bydliště nebo nepřesvědčí nového majitele či nájemce bytu či domu, aby jeho smlouvu přepsal na sebe, musí často zaplatit smluvní pokutu za předčasné ukončení smlouvy uzavřené na dobu určitou,“ upozorňuje Lukáš Zelený z právního oddělení dTestu.

Je třeba vyřešit 

  • ukončení odběru elektřiny,
  • ukončení odběru plynu,
  • ukončení internetového připojení,
  • oznámení nové adresy na úřadech a institucích.

Nezapomeňte na internet

Obdobná pravidla platí i pro smlouvy o internetovém připojení. Smlouvu se stávajícím poskytovatelem můžete samozřejmě ukončit (většinou měsíční výpovědní lhůtou). Můžete ale i pokračovat – samozřejmě dle pokrytí v místě nového domova.

Pokud původní nemovitost plánujete pronajímat, smlouvu můžete také přepsat na nájemníka. Poskytovatel připojení jej kontaktuje pro ověření a poté se podepíše nová smlouva.

Tip Rádce na finance

Rádi byste se přestěhovali, ale nemáte na nové bydlení dostatek financí? S tím vám pomůže Hypoúvěr od Modré pyramidy 

Další články v rubrice

Domeček pro čmeláky: Přilákejte si na zahradu důležité opylovače

Domeček pro čmeláky: Přilákejte si na zahradu důležité opylovače

Čmeláci jsou užitečný hmyz, nemusíte se jich vůbec obávat. Ba právě naopak, na vaší zahradě zastanou veledůležitou práci – patří mezi mnohdy nezastupitelné opylovače. Přilákejte je k vám na zahradu. Jak na to? Postavte jim čmelín!

Pusťte si domů čerstvý a svěží vzduch aneb Umíte správně větrat?

Pusťte si domů čerstvý a svěží vzduch aneb Umíte správně větrat?

Otevřít a zavřít okno, případně nechat jen ventilaci či u plastových oken mikroventilaci. Jak prosté, zdá se. Zásady správného větrání však zná a dodržuje jen málokdo. Rozdíl je samozřejmě mezi větráním v parném létě a větráním v zimních měsících. Jak tedy správně a efektivně větrat?

Jak na zahradu pro děti? Zábavu především, ale i bezpečí

Jak na zahradu pro děti? Zábavu především, ale i bezpečí

Zábava a bezpečí především! Máme pro vás pár tipů, jak zahradu přizpůsobit vašim juniorům z hlediska bezpečnosti. Přidáme i pár rad, jak to udělat, abyste maximálně využili potenciál svých venkovních metrů čtverečních – prostě aby se děti dosyta vyřádily. A vy si v klidu vypili šálek kávy na vlastní terase či lavičce.

O slovo se hlásí zahrada aneb Jak na její rekonstrukci?

O slovo se hlásí zahrada aneb Jak na její rekonstrukci?

Po rekonstrukci domu zpravidla přijde na řadu zahrada. Její budování má také svá pravidla. Co dodržet a jak postupovat, abyste se v ní dobře cítili a mohli relaxovat, byla do jisté míry reprezentativní a současně třeba nabídla i prostor pro pěstování vlastního ovoce či zeleniny? Přinášíme pár užitečných tipů.

Top