Střecha korunuje dům. Vyberte tu správnou střešní krytinu

Střecha korunuje dům. Vyberte tu správnou střešní krytinu

Střecha je většinou to první, co už zdálky na domu vidíme. Dá se říct, že korunuje celé dílo. Dům nejen chrání, ale také dotváří a zkrášluje. A měla by také hodně dlouho sloužit a leccos vydržet, i proto, že se jedná o poměrně nákladnou investici. Proto je tak důležité vybrat na střechu tu správnou střešní krytinu. Podle čeho? Kritérií je poměrně dost – materiál, životnost, sklon a členitost střechy, lokalita, nosnost krovu, odolnost vůči povětrnostním vlivům, náročnost údržby nebo rychlost a obtížnost pokládky. A samozřejmě i cena.

29. 4. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Střecha má nejen hezky vypadat, ale především musí plnit řadu dalších požadavků – chránit dům před povětrnostními vlivy, odvádět vodu a udržovat tepelnou pohodu v domě. Proto je výběr střešní krytiny klíčovým rozhodnutím. Dobře vybraná krytina ještě zvýší vizuální i funkční hodnotu domu, zatímco nekvalitní střecha může jeho hodnotu výrazně srazit. A hlavně přinášet obyvatelům domu problémy.

Volba střechy, resp. střešní krytiny zásadně ovlivní nejen náklady na samotnou stavbu domu, ale taktéž i kvalitu domu a samozřejmě později i náklady na vytápění. Nezanedbatelným faktorem při výběru krytiny je i tvar střechy a případný záměr ohledně obyvatelnosti podkroví. Nutné je dát si pozor i na místní omezení a pravidla – asi jen těžko vám projde např. betonová střešní krytina modré barvy v místě, kde „vládnou“ červené střechy z klasických pálených tašek.

Jaké střešní krytiny jsou tedy na výběr? Pravdou je, že výběr je opravdu hodně bohatý a pestrý – materiálově, kvalitou, tvary, barevností i finančním rozpětím. Krytina střechy nejen ovlivní estetický vzhled domu, ale především má v maximální míře chránit před extrémy počasí, tedy deštěm, bouřkami, krupobitím, silným větrem, mrazem i horkem. A samozřejmě kvalitní střešní krytina je důležitým faktorem pro zachování tepelné i zvukové pohody v domě.

Náš tip

Vybírejte střešní krytinu i podle výrobce. Zvolte takového, který nabízí servis v každé situaci, záruku opravdu na celou střechu a odborné poradenství. Cena střešní krytiny je leckdy v přímé úměře s její kvalitou. Levné a méně kvalitní krytiny nemusí dlouho vydržet a po pár letech je budete muset opravovat.

Vybírat lze, jak už bylo řečeno, z velkého množství variant – materiálových i tvarových. Od klasických pálených tašek přes betonové tašky, střechy z břidlice, eternitu, plechové, asfaltové či plastové až po alternativní materiály, jakými jsou šindele nebo došky.

Zelená střecha

Tahle „střešní krytina“ je zcela samostatnou kapitolou v nabídce krytin. Vegetační nebo, chcete-li, zelená střecha plní nejen ekologickou a estetickou funkci, ale zlepšuje i zvukovou a tepelnou izolaci střechy a domu. Podmínkou je ovšem bezchybné provedení, aby střechou nezatékalo.

Zásadní pro výběr střešní krytiny je sklon střechy. Ostatně samotní výrobci v technických popisech svých produktů uvádějí, pro jaký sklon se daná krytina hodí. Obecně platí, že při sklonu střechy menším než 20° by se neměla používat pálená taška, při sklonu pod 17 stupňů ani taška betonová. Klasická pálená taška se naopak doporučuje pro šikmé střechy o sklonu 22° až 40°, zatímco na střechy s mírným sklonem už od 3° se používají souvislé střešní krytiny jako např. lepenkové či plechové.

Jakou střešní krytinu vybrat?

Tradiční pálená taška

Dá se říct, že pálená taška je v Česku tradiční a oblíbená střešní krytina. Výrobci totiž nabízejí kompletní střešní systém včetně střešních doplňků a v bohaté škále materiálů, tvarů, barev a povrchových úprav. K dostání jsou profilované tašky nejrůznějších tvarů – rovinné, plastické, korýtkové a další, nebo také klasické „bobrovky“.

+ dlouhá životnost až 100 let
+ nízká nasákavost a velká mrazuvzdornost
+ vzhledová a barevná stálost

− vyšší hmotnost a cena
− pracnější pokládka

Cena: od 300 Kč/m2

Betonová taška

Na první pohled je betonová krytina jen těžko rozeznatelná od pálené. Vyrábí se v pestré škále barev a odstínů a její předností je vysoká pevnost při náhlých změnách počasí a odolnost v extrémních podmínkách, takže je použitelná i v horských oblastech. Montáž je jednoduchá a nepoužívá se při ní malta, čímž se dociluje efektu větrané střechy.

+ vysoká pevnost a mrazuvzdornost
+ nižší hmotnost a snadná montáž
+ škála barev i povrchových úprav

− dají se použít na střechy se sklonem až od 17°

Cena: od 200 Kč/m2

Cementovláknitá střešní krytina

Tato střešní krytina je vyrobená na bázi cementu, buničiny a umělých vláken, která dnes nahrazuje dříve oblíbený, ale zdraví škodlivý eternit, jenž obsahoval azbest. Většinou se vyrábí v černé, šedé či grafitové barvě. Záruční doba je 10 až 30 let.

+ zajímavý design

− poškozené části se těžko vyměňují

Cena: od 270 Kč/m2, vlnovky od 180 Kč/m2

Plechová střešní krytina

Plechové krytiny se vyrábějí jako velkoformátové rovné tabule, nebo lisováním do tvaru skupiny tašek. Cenově nejdostupnější jsou krytiny z ocelového plechu s ochrannou vrstvou proti korozi a z hliníkových plechů s povrchovou úpravou nebo bez ní. Krytinu z pozinkovaného ocelového plechu je ale nutné opakovaně natírat proti korozi, což zvyšuje náklady.

Použít lze i střešní krytinu z mědi či nerezové oceli, ale obě tyto varianty jsou velice nákladné. Životnost krytiny z mědi se sice dá počítat na staletí, ale 1 m2 měděného plechu o síle 1 mm stojí přibližně 1500 Kč.

+ nižší hmotnost, snadná montáž
+ velká odolnost a dlouhá životnost

− náročnější údržba

Cena: ocelový plech od 200 Kč/m2, hliníkový od 250 Kč/m2

Šindele z asfaltu a bitumenu

Tato střešní krytina je v podstatě asfaltovým pásem opatřeným vnitřní nosnou vložkou. Asfaltové šindele mohou mít různé tvary, mj. i tvar střešních tašek. Jsou určené pro střechy s minimálním sklonem . Hodí se pro střechy, které neunesou vysokou zátěž krytinou, a také pro atypické stavby, protože se snadno přizpůsobí složitým tvarům střechy.

+ nízká hmotnost a snadná montáž

− nižší trvanlivost a požární odolnost

Cena: od 200 až 300 Kč/m2

Plastová krytina

Patří mezi nejnovější střešní krytiny a vyrábí se buď z nových nepoužitých plastů, nebo z recyklovaných plastů. Lisované šablony mohou mít tvar klasických střešních tašek nebo dřevěných šindelů.

+ nízká hmotnost, velká odolnost

− částečná hořlavost

Cena: od 280 Kč/m2

Štípaná břidlice

Krytina se vyrábí štípáním a řezáním přírodní břidlice a vyrobené šablony je možné pokládat i na střechy nepravidelných tvarů či na horské chalupy. Nejmenší sklon pro krytiny ze štípané břidlice je 25°.

+ pevnost, odolnost a nižší hmotnost

− vysoké nároky na odbornou pokládku

Cena: od 700 až 1200 Kč/m2

Došky a šindele

Pravda, nejčastěji najdete došky a šindele jako střešní krytinu na historických objektech – většinou ve skanzenech –, ale na druhou stranu se dají použít i dnes. Proč? Protože úžasně vypadají. Zatímco došek by se dal popsat jako svazek slámy dlouhý 60 až 140 cm a na jeden metr čtvereční je třeba asi 15 došků, šindel je úzké dřevěné prkénko, které má na jedné podélné straně drážku a na druhé ostří.

Obě staročeské krytiny mají skvělé tepelněizolační vlastnosti, ale jejich životnost není nikterak dlouhá a stejně tak snadno vzplanou. Ani pokládka není nijak jednoduchá. Cena strojově vyráběných došků se pohybuje kolem 400 Kč/m2, zatímco za šindelovou střechu zaplatíte ještě o poznání víc. Jen materiál na střechu o ploše 100 m2 by stál přibližně 65 000 Kč.

Nezapomeňte na střešní doplňky

Pokud už jste si střešní krytinu vybrali, nezapomeňte, že součástí každé krytiny jsou i různé doplňky, které zajišťují kvalitní odvodnění a odvětrání střechy a umožňují její údržbu.

Další články v rubrice

Domeček pro čmeláky: Přilákejte si na zahradu důležité opylovače

Domeček pro čmeláky: Přilákejte si na zahradu důležité opylovače

Čmeláci jsou užitečný hmyz, nemusíte se jich vůbec obávat. Ba právě naopak, na vaší zahradě zastanou veledůležitou práci – patří mezi mnohdy nezastupitelné opylovače. Přilákejte je k vám na zahradu. Jak na to? Postavte jim čmelín!

Pusťte si domů čerstvý a svěží vzduch aneb Umíte správně větrat?

Pusťte si domů čerstvý a svěží vzduch aneb Umíte správně větrat?

Otevřít a zavřít okno, případně nechat jen ventilaci či u plastových oken mikroventilaci. Jak prosté, zdá se. Zásady správného větrání však zná a dodržuje jen málokdo. Rozdíl je samozřejmě mezi větráním v parném létě a větráním v zimních měsících. Jak tedy správně a efektivně větrat?

Jak na zahradu pro děti? Zábavu především, ale i bezpečí

Jak na zahradu pro děti? Zábavu především, ale i bezpečí

Zábava a bezpečí především! Máme pro vás pár tipů, jak zahradu přizpůsobit vašim juniorům z hlediska bezpečnosti. Přidáme i pár rad, jak to udělat, abyste maximálně využili potenciál svých venkovních metrů čtverečních – prostě aby se děti dosyta vyřádily. A vy si v klidu vypili šálek kávy na vlastní terase či lavičce.

O slovo se hlásí zahrada aneb Jak na její rekonstrukci?

O slovo se hlásí zahrada aneb Jak na její rekonstrukci?

Po rekonstrukci domu zpravidla přijde na řadu zahrada. Její budování má také svá pravidla. Co dodržet a jak postupovat, abyste se v ní dobře cítili a mohli relaxovat, byla do jisté míry reprezentativní a současně třeba nabídla i prostor pro pěstování vlastního ovoce či zeleniny? Přinášíme pár užitečných tipů.

Top