Stavba pergoly: Důležitý je dobrý plán a kvalitní materiály

Stavba pergoly: Důležitý je dobrý plán a kvalitní materiály

Dát si kávu ve stínu vlastní pergoly, co víc si v létě přát. Máte již tuto možnost, nebo o ní teprve přemýšlíte, respektive sníte? Pokud zatím patříte do druhé skupiny, vězte, že postavit pergolu zvládnete při troše šikovnosti i svépomocí. Jak na to?

19. 8. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Když se řekne pergola, co si představíte? Nejspíše zahradní přístřešek, pod kterým můžete relaxovat. Zahradní pergola však může být postavena snad na tisíc způsobů – malá i velká, masivní i odlehčená konstrukce, mohou ji obrůstat popínavé rostliny, nebo také ne. Možností je opravdu bezpočet.

Pergola je ale bezesporu významným zahradním prvkem. A právě proto je tak důležité, abyste důkladně promysleli její vzhled, velikost a hlavně umístění – tak aby dokonale zapadla právě do vaší zahrady.

Jak postavit pergolu

Kam umístit pergolu

Umístění pergoly by mělo logicky vycházet z dispozic vašeho pozemku – může vás třeba přilákat do zajímavého zákoutí zahrady. Pergola u domu pak může šikovně navazovat na interiér stíněním terasy.

Ideální je situace, kdy z pergoly nad terasou můžete vejít rovnou do prostoru kuchyně, jídelny či obývacího pokoje – nabídne vám tak úžasný prostor pro venkovní stolování. V tom případě by však měla o to více ladit s celkovým stylem domu. Pergola vás také může „pozvat“ do odlehlejšího prostoru, kde máte samostatnou letní kuchyni či zahradní krb.

 

Tip

Pojištění zahradních staveb, jako je například právě pergola, zajistíte v rámci pojištění nemovitosti. Třeba MojePojištění majetku od Modré pyramidy má kromě jiných i tu výhodu, že neuplatňuje podpojištění. Co to znamená v praxi? Pojištění jednou sjednáte a dál už žijete bez starostí. Vaše nemovitost bude vždy pojištěná na aktuální pojistnou hodnotu.

Zděná nebo dřevěná pergola?

Pokud máte v plánu velkou, samostatně stojící pergolu, je na místě ke stavbě použít kamenné nebo cihlové sloupy. Konstrukce bude stabilnější a dobře udrží těžké dřevěné překladové trámy. Pro středně velké a malé pergoly postačí dřevěné sloupky a nosníky.

Nejoblíbenějším a tradičním materiálem, ze kterého bývá pergola postavena, je dřevo. Jakmile použijete jeden druh dřeva, již se ho držte. Každé dřevo má svůj typický dekor, který se navíc v průběhu let mění. Nejednotnost materiálu by vaší dřevěné pergole zbytečně ubírala na kráse. Z jehličnanů se například hodí víc borovice a modřín, smrk není příliš vhodný. V dnešní době už ale nejsou výjimkou ani hliníkové pergoly. Hodí k domům s moderní architekturou.

Pokud patříte mezi klienty Modré pyramidy využijte slevu 10 % na zastřešení terasy CORSO a ALUKOV PERGOLA. Od firmy Alukov můžete využít i 5% slevu na zastřešení bazénu na míru.

Jak postavit pergolu – praktické tipy

  • Velikost pergoly: Při stavbě zahradní pergoly svépomocí si nakreslete plánek, který by vám měl dát určitou představu o spotřebě materiálu. Obecně však počítejte s tím, že pokud má vaše rodina čtyři členy, měly by být rozměry pergoly – s ohledem na stolování – 4 × 5 metrů. Na další zařízení, jako je třeba gril, počítejte s dalším místem. Co se výšky týče, obvykle je dva až dva a půl metru.
  • Nosné sloupky by měly být 2,5 až 3 metry od sebe. Každý by měl mít půl metru hlubokou základovou jámu širokou zhruba 35 centimetrů. Tu vyplňte betonem. U dřevěných sloupků do betonu zapusťte dvojici plochých želez, pomocí kterých trámky ukotvíte.
  • Cena pergoly se odvíjí od použitých materiálů. Menší dřevěnou pergolu můžete pořídit už od deseti tisíc korun, u hliníkových pergol ceny začínají na 17 000 Kč.

Se zelení, nebo bez?

Pergola porostlá popínavými rostlinami, třeba klasickým břečťanem či převislými růžemi, působí vzdušně a romanticky – stavba pak snáze zapadne i do odlehlého koutu zahrady. Pergola bez porostu rostlin vynikne sama o sobě jako dřevěná stavba – zde je však o to důležitější kvalitní provedení. Rostliny totiž dokážou ukrýt nejeden nedostatek.

Další články v rubrice

Nezapomeňte připravit chalupu na zimu. Jak na to?

Nezapomeňte připravit chalupu na zimu. Jak na to?

Sezona se pomalu ale jistě chýlí ke konci. Tak jako každý podzim i tentokrát byste měli vaši chalupu připravit na „zimní spánek“. Bez dostatečné péče hrozí, že místo vaší relaxace bude rychleji chátrat. Navíc silný mráz může bez náležitých opatření způsobit zbytečné a nákladné škody.

Spaní pod stropem: Co je dobré vědět, než se rozhodnete spát na vysoké noze?

Spaní pod stropem: Co je dobré vědět, než se rozhodnete spát na vysoké noze?

Pokud máte malý byt a bojujete s nedostatkem místa, nejspíše jste již přemýšleli o různých řešeních. Když se nemůžete či nechcete hned přestěhovat, možností může být spaní u stropu v různých podobách. Určitý prostor ušetříte, na druhou stranu má i tato varianta své nevýhody.

Jak na výběr plotu aneb Který vám vydrží navěky a který je nejvhodnější právě pro vás

Jak na výběr plotu aneb Který vám vydrží navěky a který je nejvhodnější právě pro vás

Vymezuje a chrání váš prostor, také by měl reprezentovat a vkusně doplnit váš dům. Řeč je o plotě, který je při správném výběru pomyslnou třešinkou na dortu každého obydlí a dotváří jej jako celek. Vybírat byste jej měli hned podle několika hledisek.

Jak založit vlastní květinovou louku a jak se o ni starat

Jak založit vlastní květinovou louku a jak se o ni starat

Máte zahradu? Pokud ano, pravděpodobně i vás trápí sucho – vody se nedostává záhonům, ale ani okrasným keříkům a v neposlední řadě ani trávníku. Zvláště jestliže máte rádi jeho krátký sestřih, i váš „zelený koberec“ v průběhu léta nejspíš změní barvu na nevzhlednou žlutavou. Krátce sečený trávník totiž hůře čelí absenci vláhy. Řešením může být trocha romantiky, resp. delší „střih“ v podobě vlastní květinové louky.

 

Top