Stavba pergoly: Důležitý je dobrý plán a kvalitní materiály

Stavba pergoly: Důležitý je dobrý plán a kvalitní materiály

Dát si kávu ve stínu vlastní pergoly, co víc si v létě přát. Máte již tuto možnost, nebo o ní teprve přemýšlíte, respektive sníte? Pokud zatím patříte do druhé skupiny, vězte, že postavit pergolu zvládnete při troše šikovnosti i svépomocí. Jak na to?

19. 8. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Když se řekne pergola, co si představíte? Nejspíše zahradní přístřešek, pod kterým můžete relaxovat. Zahradní pergola však může být postavena snad na tisíc způsobů – malá i velká, masivní i odlehčená konstrukce, mohou ji obrůstat popínavé rostliny, nebo také ne. Možností je opravdu bezpočet.

Pergola je ale bezesporu významným zahradním prvkem. A právě proto je tak důležité, abyste důkladně promysleli její vzhled, velikost a hlavně umístění – tak aby dokonale zapadla právě do vaší zahrady.

Jak postavit pergolu

Kam umístit pergolu

Umístění pergoly by mělo logicky vycházet z dispozic vašeho pozemku – může vás třeba přilákat do zajímavého zákoutí zahrady. Pergola u domu pak může šikovně navazovat na interiér stíněním terasy.

Ideální je situace, kdy z pergoly nad terasou můžete vejít rovnou do prostoru kuchyně, jídelny či obývacího pokoje – nabídne vám tak úžasný prostor pro venkovní stolování. V tom případě by však měla o to více ladit s celkovým stylem domu. Pergola vás také může „pozvat“ do odlehlejšího prostoru, kde máte samostatnou letní kuchyni či zahradní krb.

 

Tip

Pojištění zahradních staveb, jako je například právě pergola, zajistíte v rámci pojištění nemovitosti. Třeba MojePojištění majetku od Modré pyramidy má kromě jiných i tu výhodu, že neuplatňuje podpojištění. Co to znamená v praxi? Pojištění jednou sjednáte a dál už žijete bez starostí. Vaše nemovitost bude vždy pojištěná na aktuální pojistnou hodnotu.

Zděná nebo dřevěná pergola?

Pokud máte v plánu velkou, samostatně stojící pergolu, je na místě ke stavbě použít kamenné nebo cihlové sloupy. Konstrukce bude stabilnější a dobře udrží těžké dřevěné překladové trámy. Pro středně velké a malé pergoly postačí dřevěné sloupky a nosníky.

Nejoblíbenějším a tradičním materiálem, ze kterého bývá pergola postavena, je dřevo. Jakmile použijete jeden druh dřeva, již se ho držte. Každé dřevo má svůj typický dekor, který se navíc v průběhu let mění. Nejednotnost materiálu by vaší dřevěné pergole zbytečně ubírala na kráse. Z jehličnanů se například hodí víc borovice a modřín, smrk není příliš vhodný. V dnešní době už ale nejsou výjimkou ani hliníkové pergoly. Hodí k domům s moderní architekturou.

Pokud patříte mezi klienty Modré pyramidy využijte slevu 10 % na zastřešení terasy CORSO a ALUKOV PERGOLA. Od firmy Alukov můžete využít i 5% slevu na zastřešení bazénu na míru.

Jak postavit pergolu – praktické tipy

  • Velikost pergoly: Při stavbě zahradní pergoly svépomocí si nakreslete plánek, který by vám měl dát určitou představu o spotřebě materiálu. Obecně však počítejte s tím, že pokud má vaše rodina čtyři členy, měly by být rozměry pergoly – s ohledem na stolování – 4 × 5 metrů. Na další zařízení, jako je třeba gril, počítejte s dalším místem. Co se výšky týče, obvykle je dva až dva a půl metru.
  • Nosné sloupky by měly být 2,5 až 3 metry od sebe. Každý by měl mít půl metru hlubokou základovou jámu širokou zhruba 35 centimetrů. Tu vyplňte betonem. U dřevěných sloupků do betonu zapusťte dvojici plochých želez, pomocí kterých trámky ukotvíte.
  • Cena pergoly se odvíjí od použitých materiálů. Menší dřevěnou pergolu můžete pořídit už od deseti tisíc korun, u hliníkových pergol ceny začínají na 17 000 Kč.

Se zelení, nebo bez?

Pergola porostlá popínavými rostlinami, třeba klasickým břečťanem či převislými růžemi, působí vzdušně a romanticky – stavba pak snáze zapadne i do odlehlého koutu zahrady. Pergola bez porostu rostlin vynikne sama o sobě jako dřevěná stavba – zde je však o to důležitější kvalitní provedení. Rostliny totiž dokážou ukrýt nejeden nedostatek.

Další články v rubrice

Rekonstrukce toalety: Jak ušetřit peníze i námahu spojenou s úklidem?

Rekonstrukce toalety: Jak ušetřit peníze i námahu spojenou s úklidem?

Při budování nového interiéru či rekonstrukci je právě toaleta často tím nejposlednějším, co přijde na řadu. Mnohdy ani to ne, přitom je to škoda. Mohli byste ušetřit peníze a později třeba i námahu spojenou s úklidem.

Rekonstrukce koupelny: Jak na to?

Rekonstrukce koupelny: Jak na to?

Představa nové koupelny je velmi lákavá, mezi myšlenkou a konečným výsledkem vás však čeká spousta dílčích kroků. Na pořadu dne budou velká rozhodnutí, bourání a přestavování.

Nabité technologiemi, a přitom šetrné k přírodě. Takové jsou ostrovní domy

Nabité technologiemi, a přitom šetrné k přírodě. Takové jsou ostrovní domy

Nečekejte žádné domy na ostrově. Označení ostrovní nesou proto, že jsou energeticky zcela soběstačné. Tímto směrem se ostatně bude nejspíše ubírat moderní stavebnictví.

Dejte doma šanci chytrým technologiím. Tohle všechno umí!

Dejte doma šanci chytrým technologiím. Tohle všechno umí!

Inteligentní lednice, která monitoruje spotřebu potravin, rekuperační jednotka, která má „pod palcem“ přísun čerstvého vzduchu, či dokonce hlasem ovládaní asistenti – rozhraní na bázi umělé inteligence. V našich domovech se čím dál častěji obklopujeme moderními technologiemi. Co všechno ještě dokážou? 

Top