Pokud máte malý byt a bojujete s nedostatkem místa, nejspíše jste již přemýšleli o různých řešeních. Když se nemůžete či nechcete hned přestěhovat, možností může být spaní u stropu v různých podobách. Určitý prostor ušetříte, na druhou stranu má i tato varianta své nevýhody.
Vysoké postele, pod kterými se ukrývá úložný prostor či další lůžko, tedy palandy, bývají typické pro dětské či studentské pokoje. Pro omladinu je spaní ve výškách dobrodružstvím, pro dospělého spíše nutností. Proto se také v obchodech setkáte spíše jen s nabídkou určenou právě pro mladší uživatele. Pokud se rozhodnete pro manželskou postel na vysoké noze či rovnou spací vyvýšené patro třeba do obývacího pokoje, nejspíš budete muset poptat šikovného truhláře.

Přečtěte si také

Jak zařídit malý byt

2 minuty čtení

Úspora místa aneb Jak zařídit malý byt

Postel zabírá v pokoji celkem dost místa, jakmile tedy přesunete lůžko ke stropu, tato plocha se vám uvolní. Než se však pro toto opatření rozhodnete, mějte na paměti okřídlené „dvakrát měř a jednou řež“. I při spaní pod stropem byste se měli být schopni na posteli vzpřímeně posadit. Dospělý člověk tak nad lůžkem potřebuje ještě minimálně 90 centimetrů.

Promyslete také, jak chcete využívat místo pod postelí. Jestliže zde plánujete úložné prostory – police či šatní skříň, nemusíte si moc lámat hlavu s výškou prostoru. Jediné, co si dobře promyslete, je efektivní rozložení – dobré je přizvat si zkušeného truhláře a niku vyřešit přímo na míru.

Pokud naopak pod postelí plánujete posezení s pohovkou či pracovní kout, dostatečná výška je klíčová – pod postelí byste se měli pohodlně postavit. V případě pracovny pak také pamatujte na zajištění opravdu dobrého osvětlení.

Nezapomeňte na bezpečnost

Vždy myslete na bezpečnost, a to i v případě, že nahoře bude spát dospělý člověk. Jak známo, úrazy se stávají i v bezpečí domova. Pevné zábrany proti pádu jsou samozřejmostí, nezapomínejte ale ani na schůdky či žebřík. Přístup do postele musí být pohodlný a bezpečný.

Schůdky tedy bývají mnohem bezpečnějším řešením než klasický žebřík. Jednotlivé stupně navíc často nabízejí úložný prostor, resp. schůdky k vyvýšenému lůžku bývají složeny z úložných boxů přizpůsobených k nášlapu.

Pamatujte ještě na jednu věc, a to osvětlení. Při noční cestě dolů, třeba na toaletu, váš potomek i vy jistě oceníte možnost rozsvítit si tlumené světlo.

Vestavěné patro rozšíří byt

Pokud máte v plánu do výšky umístit manželskou postel, praktičtější je k tomuto účelu použít vestavěné patro – než samostatnou vysokou postel. Na patro většinou vedou vcelku pohodlné schůdky.

Taková konstrukce se však obvykle hodí jen do starých bytů s velmi vysokými stropy. Na druhou stranu, když máte tu možnost, jedná se o velmi zajímavý prvek, který navíc dokáže podstatně rozšířit podlahovou plochu – může zaujímat třeba i třetinu pokoje. Vestavěné patro bývá nejčastěji ze dřeva a musíte sehnat opravdu šikovného truhláře či firmu.

Myslete i na minusy

Než se pro spaní pod stropem rozhodnete, promyslete vaše plánované řešení ze všech možných úhlů pohledu. Nebude někdy ztížený přístup do postele velkou komplikací? Co třeba v případě úrazu či nemoci – bude pro vás reálné se na postel dostat? Myslete také na letní měsíce – jak je u vás v bytě? Pokud nevíte, jak byste se mohli ochladit, vězte, že pod stropem bude ještě hůř. Pokud ani v parných dnech nemáte problém, případně máte klimatizaci, jste za vodou a můžete se směle pustit do plánování.

Tip Rádce na finance

Potřebujete pomoc s vylepšením vašeho bytu? Modrá pyramida vám nabízí překlenovací úvěr či úvěr ze stavebního spoření. A pokud zas tak nespěcháte, začněte výhodně spořit a úpravy bytu v klidu promyslete.

Sdílet článek