Schůdky tedy bývají mnohem bezpečnějším řešením než klasický žebřík. Jednotlivé stupně navíc často nabízejí úložný prostor, resp. schůdky k vyvýšenému lůžku bývají složeny z úložných boxů přizpůsobených k nášlapu.
Pamatujte ještě na jednu věc, a to osvětlení. Při noční cestě dolů, třeba na toaletu, váš potomek i vy jistě oceníte možnost rozsvítit si tlumené světlo.
Vestavěné patro rozšíří byt
Pokud máte v plánu do výšky umístit manželskou postel, praktičtější je k tomuto účelu použít vestavěné patro – než samostatnou vysokou postel. Na patro většinou vedou vcelku pohodlné schůdky.
Taková konstrukce se však obvykle hodí jen do starých bytů s velmi vysokými stropy. Na druhou stranu, když máte tu možnost, jedná se o velmi zajímavý prvek, který navíc dokáže podstatně rozšířit podlahovou plochu – může zaujímat třeba i třetinu pokoje. Vestavěné patro bývá nejčastěji ze dřeva a musíte sehnat opravdu šikovného truhláře či firmu.
Myslete i na minusy
Než se pro spaní pod stropem rozhodnete, promyslete vaše plánované řešení ze všech možných úhlů pohledu. Nebude někdy ztížený přístup do postele velkou komplikací? Co třeba v případě úrazu či nemoci – bude pro vás reálné se na postel dostat? Myslete také na letní měsíce – jak je u vás v bytě? Pokud nevíte, jak byste se mohli ochladit, vězte, že pod stropem bude ještě hůř. Pokud ani v parných dnech nemáte problém, případně máte klimatizaci, jste za vodou a můžete se směle pustit do plánování.