Pusťte si domů čerstvý a svěží vzduch aneb Umíte správně větrat?

Pusťte si domů čerstvý a svěží vzduch aneb Umíte správně větrat?

Otevřít a zavřít okno, případně nechat jen ventilaci či u plastových oken mikroventilaci. Jak prosté, zdá se. Zásady správného větrání však zná a dodržuje jen málokdo. Rozdíl je samozřejmě mezi větráním v parném létě a větráním v zimních měsících. Jak tedy správně a efektivně větrat?

1. 7. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Nesprávným větráním si zaděláváte na řadu problémů. V létě bude váš byt přehřátý, v zimě si pak všimnete si, že se vám nezvykle často rosí okna, byt se také stane útočištěm pro plísně. Těch si ale na pohled všimnete třeba až za půl roku.

Mezitím už začnete cítit určitý diskomfort – suchý vzduch zatěžuje sliznice –, takže pocit plného nosu a škrábání v krku budou na denním pořádku. Častěji vás také může bolet hlava. V nevyvětrané místnosti je totiž také větší koncentrace oxidu uhličitého – škodlivého plynu, který lidské tělo produkuje látkovou přeměnou.

Ano, to všechno může mít na svědomí „jen to“, že jste si dobře nevyvětrali.

Záleží na venkovní teplotě

Chytrým domácnostem se o správnou cirkulaci vzduchu stará chytrá technika, resp. funkce řízeného větrání. Ale ti, kdo zatím nevsadili na chytrá zařízení, musí dodržovat určité zásady.

Pokud se teploty drží pod dvacet stupňů, několikrát za den byste měli otevřít okna a udělat průvan. Vlhký „vydýchaný“ vzduch tak má šanci místnost opustit. „Například spící člověk přirozeně uvolní za noc půllitr až litr vlhkosti,“ uvádí Jaroslava Dlouhá, marketingová manažerka společnosti Vekra, a dodává: „Často větrat je také nutné v místnostech s větším množstvím květin.“

Jak často budete za den větrat, záleží i na počtu osob v místnosti, vlhkost vzduchu v interiéru by měla být okolo 45 procent. V jarních měsících větrejte ideálně čtvrt hodiny, v létě i půl.

V letních parných měsících je pak nejefektivnější vyvětrat brzy ráno, případně pozdě večer či v noci. Nejpříhodnější doba je mezi čtvrtou a pátou hodinou ranní. V tuto dobu tak udělejte průvan v celém domě. Pak už okna raději vůbec neotevírejte a mezi desátou dopoledne a třetí odpoledne mějte zatažené i žaluzie a závěsy. Jinak se doma budete cítit jako ve skleníku.

Pro samotné ochlazení svého příbytku máte samozřejmě vyhráno, pokud vlastníte domácí klimatizaci domu či bytu. Pokud ne, máme pro vás další tipy v článku Jak ochladit byt, když jsou venku tropy.

Pokud vás kromě horka trápí i suchý vzduch, pověste po bytě vlhké textilie.

V zimě krátce a intenzivně

V zimním období pak větrejte také prostřednictvím průvanu, tedy rychle a intenzivně, jen doba, kdy necháváte proudit čerstvý vzduch, by měla kratší – přibližně pět minut. Za tu dobu se vymění vzduch, ale nevychladnou zdi.

Věděli jste, že…

Při nastavení okna do polohy tzv. mikroventilace oknem vzduch sice prochází, ale nedojde k potřebné výměně vzduchu. V zimě si tak spíš zbytečně ochlazujete interiér.

V zimě se pak špatná výměna vzduchu ve vašem bytě projeví v podobě orosených oken. „Značí to zvýšenou vnitřní vlhkost a velký rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou,“ vysvětluje tento jev hodinový manžel Ondřej Dušek. Nevyvětraná vlhkost pak nahrává vzniku plísní.

Takovéto „řízené“ větrání v zimě má další pozitivní dopad. Zní to sice paradoxně, ale šetříte za vytápění, jelikož suchý vzduch se snadněji ohřívá – oproti tomu vlhkému nevyvětranému.

Tip Rádce na finance

Vaše okna netěsní a vy tak větráte více, než byste si přáli? S financováním jejich výměny vám pomůže Rychloúvěr od Modré pyramidy.

Další články v rubrice

Nezapomeňte připravit chalupu na zimu. Jak na to?

Nezapomeňte připravit chalupu na zimu. Jak na to?

Sezona se pomalu ale jistě chýlí ke konci. Tak jako každý podzim i tentokrát byste měli vaši chalupu připravit na „zimní spánek“. Bez dostatečné péče hrozí, že místo vaší relaxace bude rychleji chátrat. Navíc silný mráz může bez náležitých opatření způsobit zbytečné a nákladné škody.

Spaní pod stropem: Co je dobré vědět, než se rozhodnete spát na vysoké noze?

Spaní pod stropem: Co je dobré vědět, než se rozhodnete spát na vysoké noze?

Pokud máte malý byt a bojujete s nedostatkem místa, nejspíše jste již přemýšleli o různých řešeních. Když se nemůžete či nechcete hned přestěhovat, možností může být spaní u stropu v různých podobách. Určitý prostor ušetříte, na druhou stranu má i tato varianta své nevýhody.

Stavba pergoly: Důležitý je dobrý plán a kvalitní materiály

Stavba pergoly: Důležitý je dobrý plán a kvalitní materiály

Dát si kávu ve stínu vlastní pergoly, co víc si v létě přát. Máte již tuto možnost, nebo o ní teprve přemýšlíte, respektive sníte? Pokud zatím patříte do druhé skupiny, vězte, že postavit pergolu zvládnete při troše šikovnosti i svépomocí. Jak na to?

Jak na výběr plotu aneb Který vám vydrží navěky a který je nejvhodnější právě pro vás

Jak na výběr plotu aneb Který vám vydrží navěky a který je nejvhodnější právě pro vás

Vymezuje a chrání váš prostor, také by měl reprezentovat a vkusně doplnit váš dům. Řeč je o plotě, který je při správném výběru pomyslnou třešinkou na dortu každého obydlí a dotváří jej jako celek. Vybírat byste jej měli hned podle několika hledisek.

Top