Pusťte si domů čerstvý a svěží vzduch aneb Umíte správně větrat?

Pusťte si domů čerstvý a svěží vzduch aneb Umíte správně větrat?

Otevřít a zavřít okno, případně nechat jen ventilaci či u plastových oken mikroventilaci. Jak prosté, zdá se. Zásady správného větrání však zná a dodržuje jen málokdo. Rozdíl je samozřejmě mezi větráním v parném létě a větráním v zimních měsících. Jak tedy správně a efektivně větrat?

1. 7. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Nesprávným větráním si zaděláváte na řadu problémů. V létě bude váš byt přehřátý, v zimě si pak všimnete si, že se vám nezvykle často rosí okna, byt se také stane útočištěm pro plísně. Těch si ale na pohled všimnete třeba až za půl roku.

Mezitím už začnete cítit určitý diskomfort – suchý vzduch zatěžuje sliznice –, takže pocit plného nosu a škrábání v krku budou na denním pořádku. Častěji vás také může bolet hlava. V nevyvětrané místnosti je totiž také větší koncentrace oxidu uhličitého – škodlivého plynu, který lidské tělo produkuje látkovou přeměnou.

Ano, to všechno může mít na svědomí „jen to“, že jste si dobře nevyvětrali.

Záleží na venkovní teplotě

Chytrým domácnostem se o správnou cirkulaci vzduchu stará chytrá technika, resp. funkce řízeného větrání. Ale ti, kdo zatím nevsadili na chytrá zařízení, musí dodržovat určité zásady.

Pokud se teploty drží pod dvacet stupňů, několikrát za den byste měli otevřít okna a udělat průvan. Vlhký „vydýchaný“ vzduch tak má šanci místnost opustit. „Například spící člověk přirozeně uvolní za noc půllitr až litr vlhkosti,“ uvádí Jaroslava Dlouhá, marketingová manažerka společnosti Vekra, a dodává: „Často větrat je také nutné v místnostech s větším množstvím květin.“

Jak často budete za den větrat, záleží i na počtu osob v místnosti, vlhkost vzduchu v interiéru by měla být okolo 45 procent. V jarních měsících větrejte ideálně čtvrt hodiny, v létě i půl.

V letních parných měsících je pak nejefektivnější vyvětrat brzy ráno, případně pozdě večer či v noci. Nejpříhodnější doba je mezi čtvrtou a pátou hodinou ranní. V tuto dobu tak udělejte průvan v celém domě. Pak už okna raději vůbec neotevírejte a mezi desátou dopoledne a třetí odpoledne mějte zatažené i žaluzie a závěsy. Jinak se doma budete cítit jako ve skleníku.

Pro samotné ochlazení svého příbytku máte samozřejmě vyhráno, pokud vlastníte domácí klimatizaci domu či bytu. Pokud ne, máme pro vás další tipy v článku Jak ochladit byt, když jsou venku tropy.

Pokud vás kromě horka trápí i suchý vzduch, pověste po bytě vlhké textilie.

V zimě krátce a intenzivně

V zimním období pak větrejte také prostřednictvím průvanu, tedy rychle a intenzivně, jen doba, kdy necháváte proudit čerstvý vzduch, by měla kratší – přibližně pět minut. Za tu dobu se vymění vzduch, ale nevychladnou zdi.

Věděli jste, že…

Při nastavení okna do polohy tzv. mikroventilace oknem vzduch sice prochází, ale nedojde k potřebné výměně vzduchu. V zimě si tak spíš zbytečně ochlazujete interiér.

V zimě se pak špatná výměna vzduchu ve vašem bytě projeví v podobě orosených oken. „Značí to zvýšenou vnitřní vlhkost a velký rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou,“ vysvětluje tento jev hodinový manžel Ondřej Dušek. Nevyvětraná vlhkost pak nahrává vzniku plísní.

Takovéto „řízené“ větrání v zimě má další pozitivní dopad. Zní to sice paradoxně, ale šetříte za vytápění, jelikož suchý vzduch se snadněji ohřívá – oproti tomu vlhkému nevyvětranému.

Tip Rádce na finance

Vaše okna netěsní a vy tak větráte více, než byste si přáli? S financováním jejich výměny vám pomůže Rychloúvěr od Modré pyramidy.

Číst další článek

Další články v rubrice

Rekonstrukce toalety: Jak ušetřit peníze i námahu spojenou s úklidem?

Rekonstrukce toalety: Jak ušetřit peníze i námahu spojenou s úklidem?

Při budování nového interiéru či rekonstrukci je právě toaleta často tím nejposlednějším, co přijde na řadu. Mnohdy ani to ne, přitom je to škoda. Mohli byste ušetřit peníze a později třeba i námahu spojenou s úklidem.

Rekonstrukce koupelny: Jak na to?

Rekonstrukce koupelny: Jak na to?

Představa nové koupelny je velmi lákavá, mezi myšlenkou a konečným výsledkem vás však čeká spousta dílčích kroků. Na pořadu dne budou velká rozhodnutí, bourání a přestavování.

Nabité technologiemi, a přitom šetrné k přírodě. Takové jsou ostrovní domy

Nabité technologiemi, a přitom šetrné k přírodě. Takové jsou ostrovní domy

Nečekejte žádné domy na ostrově. Označení ostrovní nesou proto, že jsou energeticky zcela soběstačné. Tímto směrem se ostatně bude nejspíše ubírat moderní stavebnictví.

Dejte doma šanci chytrým technologiím. Tohle všechno umí!

Dejte doma šanci chytrým technologiím. Tohle všechno umí!

Inteligentní lednice, která monitoruje spotřebu potravin, rekuperační jednotka, která má „pod palcem“ přísun čerstvého vzduchu, či dokonce hlasem ovládaní asistenti – rozhraní na bázi umělé inteligence. V našich domovech se čím dál častěji obklopujeme moderními technologiemi. Co všechno ještě dokážou? 

Top