Co je třeba vzít v potaz, než se do rekonstrukce půdního prostoru nebo do přestavby podkroví pustíte? Je toho docela dost, co se vyplatí nepřehlédnout…
Připravte se na to, že jistým martyriem si můžete projít ještě předtím, než se vůbec do přestavby nebo rekonstrukce půdního prostoru pustíte. Čeká vás docela dost papírování i běhání po úřadech. Nutností je, aby si vyhlédnutý prostor prohlédl statik, protože rekonstrukce je velkou zátěží pro celý dům. Pokud zasáhnete do nosných konstrukcí nebo se kvůli přestavbě změní vzhled domu, je nutné i stavební povolení.
A v řadě případů i vyjádření památkářů. Ty bude rozhodně zajímat stav původního krovu, výběr střešní krytiny i osazení střešních oken tak, aby byla v souladu s okolní zástavbou. Není jisté, že památkáři povolí osadit okna právě tam, kde je chcete mít. Může se tak stát, že vámi vysněnou podobu podkrovního bydlení budete muset hodně redukovat a přizpůsobovat.
Klíčem jsou střecha a krovy
Klíčem, nebo chcete-li tím úplně základním, je střecha a střešní konstrukce, tedy krovy. Dokud byla půda opuštěná nebo sloužila jen na odkládání starých krámů, možná si ani nikdo nevšiml, že při vydatných deštích tu a tam nějakou skulinkou na půdu zatékalo. V případě vestavby ale nic takového není možné, proto je nezbytné, aby střecha byla opravdu v kvalitním stavu. A pokud ne, je třeba provést výměnu střešní krytiny a zabezpečit dokonalou izolaci.
Totéž platí pro krovy. Je třeba zjistit, nakolik se na nich podepsal čas, zda nejsou prohnilé nebo napadené škůdci. Ale není nutné propadat trudomyslnosti – konstrukce krovu se dá zpevnit nebo částečně opravit. Nicméně jedním dechem je třeba dodat, že půjde o rekonstrukci poměrně složitou a taktéž nákladnou.
Navíc ne každá půda je pro přeměnu v půdní vestavbu vhodná. Roli hraje typ střechy – ideální je sedlová. A důležitá je i výška půdy – za minimální se považuje světlá výška aspoň 230 cm a minimálně 110 cm od podlahy do místa zkosení.