Kdo by to neznal z filmů pro pamětníky nebo i na vlastní kůži – ponuré půdní prostory využívané tak akorát k věšení prádla nebo k odkládání starého harampádí. Proměnit takový nevyužitý půdní prostor v originální a atraktivní bydlení? Proč ne? Takové bydlení se může změnit doslova v pohádkové – krásné výhledy, atypické dispozice. Ale pozor, aby se nezměnilo v horor. Víc než kdy jindy a jinde platí při rekonstrukci půdy v obytný prostor ono okřídlené „dvakrát měř, jednou řež“.
Podkroví proměněné v půdní byty nabízejí mnohé, co klasické byty nikoli – jedinečnou atmosféru, většinou atraktivní lokalitu, komfortní a originální bydlení. Stačí jen popustit uzdu své fantazii nebo možná ještě lépe využít služeb osvědčeného architekta.

Při proměně nevyužité půdy ale můžete narazit na řadu problémů a věcí, které je třeba vzít v potaz a řešit je ještě před započetím přestavby. To proto, že jejich přehlédnutí může zvednout rozpočet rekonstrukce o statisícové částky a proměnit vysněné podkrovní bydlení v noční můru.

Přečtěte si také

#bydlení#rekonstrukce#stavební spoření

Střecha korunuje dům. Vyberte tu správnou střešní krytinu

2 minuty čtení
Co je třeba vzít v potaz, než se do rekonstrukce půdního prostoru nebo do přestavby podkroví pustíte? Je toho docela dost, co se vyplatí nepřehlédnout…

Připravte se na to, že jistým martyriem si můžete projít ještě předtím, než se vůbec do přestavby nebo rekonstrukce půdního prostoru pustíte. Čeká vás docela dost papírování i běhání po úřadech. Nutností je, aby si vyhlédnutý prostor prohlédl statik, protože rekonstrukce je velkou zátěží pro celý dům. Pokud zasáhnete do nosných konstrukcí nebo se kvůli přestavbě změní vzhled domu, je nutné i stavební povolení.

A v řadě případů i vyjádření památkářů. Ty bude rozhodně zajímat stav původního krovu, výběr střešní krytiny i osazení střešních oken tak, aby byla v souladu s okolní zástavbou. Není jisté, že památkáři povolí osadit okna právě tam, kde je chcete mít. Může se tak stát, že vámi vysněnou podobu podkrovního bydlení budete muset hodně redukovat a přizpůsobovat.

Půdní vestavby mají nezaměnitelné kouzlo.

Klíčem jsou střecha a krovy

Klíčem, nebo chcete-li tím úplně základním, je střecha a střešní konstrukce, tedy krovy. Dokud byla půda opuštěná nebo sloužila jen na odkládání starých krámů, možná si ani nikdo nevšiml, že při vydatných deštích tu a tam nějakou skulinkou na půdu zatékalo. V případě vestavby ale nic takového není možné, proto je nezbytné, aby střecha byla opravdu v kvalitním stavu. A pokud ne, je třeba provést výměnu střešní krytiny a zabezpečit dokonalou izolaci.

Totéž platí pro krovy. Je třeba zjistit, nakolik se na nich podepsal čas, zda nejsou prohnilé nebo napadené škůdci. Ale není nutné propadat trudomyslnosti – konstrukce krovu se dá zpevnit nebo částečně opravit. Nicméně jedním dechem je třeba dodat, že půjde o rekonstrukci poměrně složitou a taktéž nákladnou.

Navíc ne každá půda je pro přeměnu v půdní vestavbu vhodná. Roli hraje typ střechy – ideální je sedlová. A důležitá je i výška půdy – za minimální se považuje světlá výška aspoň 230 cm a minimálně 110 cm od podlahy do místa zkosení.

Několik rad, než začnete

Základem kvalitní půdní vestavby je perfektně vypracovaná projektová dokumentace a samozřejmě kvalitní realizace. Pro kompletní přestavbu se vyplatí využít jedinou firmu, která zhotoví přestavbu na klíč, zajistí veškeré subdodávky dílčích prací a nese odpovědnost za celou výstavbu.

Důležité izolace a rozvody

Jednou z nevýhod bydlení v podkroví je horko během letních dní a chlad během zimních měsíců. Totéž platí pro hluk, který působí kapky deště bušící do střechy nebo krupobití. Možné je i zatékání střechou. Ale i s tím se dá leccos dělat. Důležitá je kvalitní izolace – tepelná, proti vodě i akustická.

Izoluje se přitom nejen prostor pod šikmou střechou, ale i podlaha půdy. Ještě před položením podlahové krytiny je důležité zaizolovat samotnou podlahu a zabránit tak nežádoucímu hluku. Díky kvalitní kročejové izolaci nebudete mít denně před svými dveřmi rozezlené sousedy, kteří bydlí pod vámi. Tepelná izolace pro změnu chrání před úniky tepla v zimě a v létě před přehříváním podkroví.

Už dopředu je zásadní zjistit možnosti, jak a kudy vést všechny potřebné rozvody – elektřinu, vodu a odpady, plyn a topení. I v tomto případě je důkladná příprava alfou a omegou. Jakékoli pozdější úpravy opět razantně zvyšují náklady.

Ne vždy si uvědomujeme i to, jak důležitý je vstup na půdu. Asi není žádoucí, abyste při každém vstupu do bytu museli sklánět hlavu. Navíc, pamatujte i na to, že do bytu budete stěhovat nábytek a domácí spotřebiče, takže je nutné nejen projít dveřmi, ale vytočit se i na přístupovém schodišti.

Než se stane půda obytným prostorem, čeká vás hodně práce.

Pozor na výtah!

Vel ký pozor si dejte i na to, zda je v domě výtah. To proto, že v řadě starších domů není. Možná byste sami ty schody vyšlápli, ale u stavebního úřadu nepochodíte. Pokud budujete půdní vestavbu v pátém nadzemním podlaží (nikoli patře), je výtah nutností. Když v domě není, obvykle se problém řeší přistavěním výtahu na dům zvenčí a vystupuje se do mezipater. Někdy lze využít starý světlík. Jenže když o výtah stávající nájemníci nestojí, půjdou náklady pouze za vámi. V takovém případě mluvíme o statisících korun… Ještě horší možností je ale to, že nájemníci jeho stavbu nedovolí. Pak půdní vestavbu jako bytový prostor nezkolaudujete. Maximálně jen jako ateliér.

Budiž světlo!

Dokud půda sloužila pouze pro sušení prádla nebo skladování odložených věcí, nebylo osvětlení podkroví nijak důležité. To se ale mění v okamžiku, kdy se z půdy stane obytný prostor. Dostatečné přirozené osvětlení řeší střešní okna, případně světlovody nebo rovnou střešní vikýře. Právě osazení střešních oken ale může leckdy působit problémy – to když narazí na požadavky památkářů. Umístit okna správně, to je důležité pro ten nejkrásnější výhled – obecně platí, že by okna měla mít spodní hranu ve výšce 90 centimetrů od podlahy. Nebo jinak řečeno, oknem ven by měla vidět jak stojící, tak i sedící osoba.

Většinou velký prostor půdy na jedné straně láká k jeho zachování – bez dveří a s „přiznáním“ všech trámů krovu střechy, případně dalšími prvky v prostoru, třeba komínovým tělesem. Druhou variantou je rozdělení prostoru příčkami.

Použijte lehké materiály

Pokud půdní prostor hodláte rozdělit na několik místností, používejte lehké materiály. Za prvé proto, že stropy starých domů mají leckdy nižší únosnost, takže ani nelze použít klasické cihlové zdivo. A za druhé umožňují větší variabilitu úprav. Jako nejvhodnější jsou sádrokartonové desky, které jsou lehké, za nízkou cenu a lze je použít případně i na podhledy. Ale pozor, je nutné provést vhodnou dilataci sádrokartonových příček od nosné konstrukce krovu, aby se zabránilo jejich popraskání.

Na kolik půdní vestavba přijde?

Odpovědět na to, na kolik přijde přeměna půdního prostoru v atraktivní bydlení, není žádná přesná odpověď. Závisí to totiž na lokalitě, konkrétních podmínkách, použitých materiálech i na tom, zda proměnu provádíte svépomocí nebo zda si ji necháte udělat na klíč stavební firmou. Podle toho se rozpočet půdní vestavby leckdy zásadně liší. Orientačně lze počítat s cenou 13 až 15 000 Kč/m2 podlahové plochy.

Půdní prostor se může proměnit nejen v originální bydlení, ale může se stát i výhodnou investicí. Aby to bylo bydlení opravdu kouzelné, musí splňovat několik podmínek. Jak už bylo řečeno, základem je kvalitní provedení na základě pečlivě připravené projektové dokumentace. Zkrátka, bezezbytku platí ono „dvakrát měř, jednou řež“.

Tip Rádce na finance

S financováním rekonstrukce vám pomůže Rychloúvěr od Modré pyramidy, se kterým můžete získat až 800 000 Kč bez zajištění. Kompletní rekonstrukci pak můžete financovat Hypoúvěrem od Modré pyramidy.

Sdílet článek